Pomysły na niebanalne weekendy w maju i czerwcu | Łódzkie 2022

Materiał informacyjny Dziennik Łódzki
Przed nami ostatni weekend majowy ale zachęcamy do planowania krótkich wypadów w naszym województwie również w czerwcu.

Tym razem proponujemy dać się ponieść nurtowi Pilicy i wykorzystać to wyjątkowe miejsce pod względem przyrodniczo-krajoznawczym i historycznym na aktywny wypoczynek w kajaku, motorówce lub na rowerze.

Miłośników historii zapraszamy do odwiedzin Opactwa Cystersów w Sulejowie, Muzeum J. Dunin - Borkowskiego w Krośniewicach lub do Restauracji Polonia, mieszczącej się w kamienicy, w której w grudniu 1806 roku gościł z wizytą i obiadował sam Napoleon Bonaparte. Jeśli dodatkowo jesteście amatorami biegania to koniecznie musicie wziąć udział w Lututowskim Biegu 1863 upamiętniającym bohaterów bitwy Powstania Styczniowego.

W najbliższą niedzielę 29 maja zaplanujcie wypad do Piotrkowa Trybunalskiego - organizatorzy IX Historycznego Festynu Rodzinnego "Wioska Wikinga" zapraszają m.in. na stoiska dawnych rzemiosł, prezentacje grup historycznych, stoiska RPG, strefę zabaw dla dzieci i wiele, wiele innych atrakcji.

Ciekawą ofertę na rodzinne spędzanie czasu od spacerów na łonie przyrody po aktywny wypoczynek przygotowała Gmina Działoszyn. Również całą rodziną warto się wybrać na Orlen Beach Volley Tour 2022 - mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn w Sulejowie.

A jeśli nadal szukacie czegoś absolutnie wyjątkowego to polecamy Fiestę Balonową w Uniejowie i kwietne dywany ze Spycimierza wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Uniejów zaprasza na długi weekend czerwcowy!

Nie masz pomysłu na długi weekend czerwcowy? Zabierz rodzinę, znajomych, przyjaciół i odwiedź termalną stolicę Polski. Dlaczego wybrać Uniejów? Głównym i obowiązkowym punktem długiego weekendu jest przede wszystkim Boże Ciało w Spycimierzu i tradycja układania kwietnych dywanów.

Ten rok jest wyjątkowy, ponieważ 16 grudnia 2021 r., podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO tradycja Kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. To był wielki dzień dla mieszkańców parafii Spycimierz i tegoroczne Boże Ciało jest z tego powodu niezwykle ważnym wydarzeniem.

Boże Ciało to nie jedyny powód, by wybrać Uniejów jako kierunek weekendowych wojaży. Wakacyjny klimat przez cały rok, lecznicza woda termalna, duża baza noclegowa, wiele ciekawych form spędzania czasu to tylko niektóre z powodów, dla których Goście decydują się właśnie na Uniejów. A czym dodatkowo w tym roku uzdrowisko chce przyciągnąć turystów? W tym czasie oczywiście warto skorzystać z kompleksu basenowego Termy Uniejów i sprawdzić, czy woda nadal jest tak ciepła jak zawsze.

Dodatkowo Uniejów zaprasza na Fiestę Balonową w terminie 15- 17 czerwca. Lot nad Uniejowem czy oglądanie Bożego Ciała z dużej wysokości to niewątpliwie ciekawe wydarzenie. Ponadto warto skorzystać z infrastruktury wokół Term, nowo oddane bulwary nadwarciańskie, klimatyczny park wokół Zamku, ścieżki rowerowe to tylko niektóre z propozycji. A i warunki noclegowe zachęcają do dłuższego przyjazdu. Aparthotel „Termy Uniejów”, uniejowski Zamek, a może klimatyczna Zagroda Młynarska? Wszystkie te obiekty przygotowały wyjątkowe pakiety na ten czas. Uniejów ma się również czym pochwalić w kwestii kulinariów. Liczne restauracje oferują swoim Gościom szeroki wybór dań, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Czekamy na Ciebie! Więcej informacji na:
www.uniejow.pl
https://www.termyuniejow.pl/
https://spycimierskiebozecialo.pl/pl/

Gmina Działoszyn zaprasza na weekendowy i wakacyjny wypoczynek.

Działoszyn jest położony na malowniczych terenach, dzięki nowym strefom: „Obszar przy lesie”, „Obszar na wyspie” oraz „Obszar nad rzeką”, a także nowym ścieżkom rowerowym, będzie idealnym miejscem na wakacyjny wypoczynek i nie tylko. Każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie, od spacerów na łonie przyrody po aktywny wypoczynek.

"Obszar nad rzeką” ma do zaoferowania:

  • plażę z piasku płukanego wraz z przebieralniami oraz placem zabaw dla dzieci.
  • boiska do piłki plażowej, piłki nożnej, piłki siatkowej
  • mini place zabaw,
  • plac do ćwiczeń parkour
  • ścieżki zdrowia wraz z zatokami do ćwiczeń i urządzeniami,
  • ścieżki pieszo-edukacyjne
  • siłownie zewnętrzne,
  • bulodrom, miejsce do wodowania kajaków oraz wiaty piknikowe.

"Obszar na wyspie" - tam powstała scena wraz z miejscami siedzącymi dla publiczności, która świetnie sprawdzi się do organizacji imprez plenerowych.

Już niedługo będzie ukończony „Obszar przy lesie” sąsiadujący ze stadionem miejskim, a w nim:

  • skatepark,
  • boisko wielofunkcyjne,
  • pole do mini golfa,
  • pumptrack dla rowerów,
  • ścieżka zdrowia,
  • plac zabaw
  • dwie siłownie zewnętrzne

https://www.facebook.com/umigdzialoszyn
https://www.dzialoszyn.pl/
https://youtu.be/GLnBozXdkT4

Płyniemy z nurtem rzeki Pilicy!

Zapraszamy miłośników turystyki kajakowej, pieszej i rowerowej do Powiatu Tomaszowskiego w Dolinę rzeki Pilicy. To wyjątkowe miejsce pod względem przyrodniczo-krajoznawczym, wypoczynkowym i historycznym.

Na szlaku wodnym Pilicy na odcinku o długości 43,9 km powstała wspaniała infrastruktura do obsługi turystyki kajakowej – od „Ogrodów” w Smardzewicach, przez Przystań w Tomaszowie Maz., przystanie w Spale i Inowłodzu po Łęg i Grotowice w Gminie Rzeczyca.
To wspaniałe miejsce na weekendowy wypoczynek, nie tylko w kajaku. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie! Pasjonaci historii mogą podziwiać liczne zabytki, a rodziny z dziećmi skorzystać z szeregu atrakcji. Na fanów wędrówek i kolarstwa czekają liczne szlaki turystyczne piesze i rowerowe, a wielbiciele krajoznawstwa mogą podziwiać przepiękne nadpiliczne krajobrazy.

Zapraszamy do dowiedzenia strony www.dolinarzekipilicy.pl

Weekendowy i jednodniowy kurs motorowodny na stopień sternika motorowodnego nad Zalewem Sulejowskim.

Szkoła żeglarstwa i sportów motorowodnych Saily.pl zaprasza na szkolenia motorowodne i żeglarskie nad Zalewem Sulejowskim. Realizujemy kompleksowe kursy w systemie codziennym, weekendowym, a kursy na stopień sternika motorowodnego także w opcji szkoleń jednodniowych, zakończonych egzaminem.

Zapraszamy również do:

  • czarterów
  • rejsów motorowodnych po Zalewie Sulejowskim
  • rejsów jachtem żaglowym.

Bezpieczny i przyjemny wypoczynek nad Zalewem Sulejowskim realizowany z zaangażowaniem i pasją.

https://www.facebook.com/sailypl
https://www.instagram.com/saily.pl/
https://www.tiktok.com/@saily.pl

Jeśli plażowanie to najpiękniejsze plaże znajdziecie w Sulejowie!

Plaża to słowo, które w kontekście Sulejowa będzie w tym sezonie odmienianie przez wiele przypadków, co najmniej z dwóch powodów.

Po pierwsze dlatego, że po pogłębieniu Pilicy w mieście powstały piękne plaże, a po drugie od 17 do 19 czerwca 2022 r. w Sulejowie po raz pierwszy w historii tego miasta odbędzie się turniej z cyklu Orlen Beach Volley Tour. Inauguracja mistrzostw Polski w siatkówce plażowej kobiet i mężczyzn odbędzie się na terenie sulejowskiego kompleksu sportów plażowych. Kilka dni po zakończeniu tej imprezy – 23 czerwca, nad Pilicą odbędą się z kolei tradycyjne obchody nocy świętojańskiej, które zawsze są wyjątkowo barwne.

Po pogłębieniu Pilicy, które sfinansowano z budżetu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, ewentualna fala powodziowa, nie tylko na Pilicy, ale również Luciąży, nie zagrozi już mieszkańcom, ponieważ woda będzie miała swobodny odpływ. Piasek wydobyty podczas pogłębiania składowano m.in. wzdłuż ulic Nadpilicznej, Podkurnędz i Taraszczyńskiej i to właśnie w tym miejscach powstały nowe, piękne plaże. To teren, który jest własnością Skarbu Państwa, a zarządzają nim pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Na mocy porozumienia, które burmistrz Sulejowa – Wojciech Ostrowski podpisał z Magdaleną Filipiak – dyrektorem Zarządu Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim, będziemy dbać o utrzymanie porządku i czystości na trzech z nich. - Rzeki i plaże to nasze naturalne dobro, o które musimy wspólnie dbać. Dzięki Wodom Polskim Pilica została pogłębiona, a teren został uporządkowany i bardzo nam zależy, żeby zwłaszcza na tych trzech głównych plażach tak pozostało.

Podczas Orlen Beach Volleyball Tour 2022 r. przyjadą do nas najlepsi krajowi siatkarze i siatkarki, niewykluczone, że wśród nich będą również sportowcy osiągający sukcesy na arenie międzynarodowej. Siatkarskie gwiazdy będą mogły przetestować ten słynny sulejowski piasek, który się nie nagrzewa i nie przykleja do ciała – mówi Bartosz Borkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Sulejowie i współorganizator wszystkich siatkarskich imprez, które dotychczas odbyły się w Sulejowie.

Włodarze miasta serdecznie zapraszają również do pierwszego w Polsce basenu pasywnego oraz pasywnej hali sportowej. przy ul. Szkolnej w Sulejowie, który powstał w ramach rewitalizacji centrum miasta. Warto wybrać się na spływ nowopowstałą trasą kajakową wraz z niezbędną małą architekturą o długości 74 km.

Na rowerzystów czekają m.in. leśne dukty, znajdujące się na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.

Gmina Sulejów to miejsce idealne dla kajakarzy, rowerzystów, biegaczy oraz miłośników historii, którzy chętnie odwiedzają m.in. XII-wieczny Pomnik Historii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - zespół opactwa Cystersów, który jest jedynym cysterskim opactwem warownym na terenie Polski z tak dobrze zachowanymi i silnie rozwiniętymi późnośredniowiecznymi obwarowaniami klasztornymi.

Więcej informacji: www.sulejow.pl

Lututowski Bieg Wolności 1863 w Lesie "Koziołek"

Ruszają zapisy na Lututowski Bieg Wolności 1863, który odbędzie się 12 czerwca br. w Lesie "Koziołek".

Podczas Biegu upamiętnimy i uczcimy bohaterów, którzy polegli w trakcie Bitwy Powstania Styczniowego, jaka miała miejsce 15 czerwca 1863 roku na polach i lasach położonych między wsiami Piaski a Lututowem, a dokładniej cyplu lasu zwanego ,,Koziołkiem”. W Powstaniu Styczniowym w całej Polsce stoczono około 1200 bitew i potyczek, a śmierć poniosło ponad 20 tys. Powstańców, w tym również na terenach naszej gminy. Był to najdłużej trwający polski zryw niepodległościowy w XIX stuleciu.
Bieg rozpocznie się o godz. 14:00

Zapisy i regulamin biegu znajduje się na stronie https://rajsportactive.pl/zapisy

Kategorie i dystans biegu:

  • kategoria wiekowa do lat 7 ( dystans 600 metrów)
  • kategoria wiekowa od 7 lat do 10 lat (dystans 600 metrów)
  • kategoria wiekowa od 11 lat do 12 lat (dystans 1000 metrów)
  • kategoria wiekowa od 13 lat do 14 lat (dystans 1000 metrów)
  • kategoria wiekowa od 15 lat do 17 lat (dystans 3000 metrów)
  • kategoria wiekowa od 18 lat Open (dystans 7000 metrów)

Zapraszamy do odwiedzin profilu https://pl-pl.facebook.com/rbslututow/

Restauracja "Złota Kaczka" i "Polonia"

Restauracja Złota Kaczka - specjalizuje się w daniach z kaczki, takich jak:

  • rosół z kaczki dla smakoszy i poszukiwaczy nowych smaków;
  • czernina - produkt regionalny;
  • zrazy z piersi kaczki w sosie podgrzybkowym;
  • gulasz z kaczych żołądków;
  • smalec z kaczki z kawałkami mięsa;
  • pierś z kaczki z z pomarańczą - na zimno;
  • pieczone udko kaczki z gorącym jabłkiem i żurawiną;
  • złota kaczka marynowana w miodzie, czosnku i imbirze;
  • pierogi z kaczką podawane z cebulką.

Zapraszamy serdecznie do spróbowania wyśmienitych potraw!

Znajdziecie nas pod adresem: Biała Dama/Złota Kaczka, Nieborów (naprzeciwko pałacu Radziwiłłów), ul. Legionów Polskich 2

strona www: https://dworek-nieborow.pl/
FB: https://www.facebook.com/katarzyna.kosmider.127

Zapraszamy również do restauracji i hotelu Polonia w Łowiczu, ul. Stary Rynek 4, która serwuje dania kuchni polskiej przygotowane z użyciem lokalnych produktów. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie - w 1806 roku stołował się tutaj sam Napoleon Bonaparte. Nawiązując do tego wydarzenia restauracja wprowadziła do swojego menu ulubione danie cesarza - kurczaka po prowansalsku, a ponadto desery: Napoleon, Pani Walewska i Cesarzowa Józefina.
Więcej informacji na:
https://www.lowicz-polonia.pl/
https://www.facebook.com/Restauracja-Polonia-367028903473925/

Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach

Początki instytucji wywodzą się z prywatnej kolekcji Jerzego Dunin-Borkowskiego (1908-1992), która prezentuje pamiątki niepodległościowe, rodzinne, m.in. związane z przodkiem – malarzem M. Bacciarellim, numizmaty, srebra, porcelanę czy inne „kolekcjonerskie pasje”.

Już od dawna wszyscy pracownicy muzeum czują, że czuwa nad nimi dobry duch kolekcjonera, zarazem jego patrona. Wielu twierdzi, że duch prawie zawsze pojawia się podczas przygotowań do kolejnych wystaw czasowych. Podobne zjawiska mają miejsce na ekspozycji stałej, gdzie często przesuniętym lub nierówno wiszącym eksponatom, ktoś tajemniczo przywraca poprzednie ich miejsce.

Zarówno pracownicy, jak i muzealni goście, starają się rozwikłać zagadkę dawnego zajazdu - czy to duch Dunin-Borkowskiego, a może Rajmunda Rembielińskiego, budowniczego kompleksu budynków, czy może cesarza Napoleona, podobno goszczącego niegdyś tutaj, przechadza się po muzeum?

Więcej informacji na: http://www.muzeumkrosniewice.pl/

Wioska Wikinga w Piotrkowie Trybunalskim

Zapraszamy mieszkańców województwa łódzkiego w dniu 29 maja 2022r. do Piotrkowa Trybunalskiego na IX HISTORYCZNY FESTYN RODZINNY "Wioska Wikinga". Festyn będzie się odbywał w godzinach 11.00-17.00 na boisku przy UJK (Filia w Piotrkowie Trybunalskim).

W programie tegorocznej imprezy zaprezentowane zostaną m.in.:

  • Stoiska dawnych rzemiosł: garncarstwo, tkactwo, plecionkarstwo, kaletnictwo, wyrób lodów oraz marcepanu;
  • Pokaz grup odtwórstwa historycznego od średniowiecza po współczesność;
  • Wystawa polskiego uzbrojenia i wyposażenia;
  • Wystawa skamielin;
  • Wystawa prezentująca dzieje policji;
  • Interaktywne zajęcia biblioteczne połączone ze zwiedzaniem biblioteki i czytelni i zapoznanie zwiedzających z pracą bibliotekarza;
  • Wystawa "magia leczenia" oraz prezentacja ziołolecznictwa i zielarstwa;
  • Stoisko gier strategicznych RPG;
  • Strefa zabaw dla dzieci a w niej: zabawy z minionych epok, tor łuczniczy, kartonowy gród, malowanie buziek i tatuaże z henny;
  • Jazda konna;
  • Rysowanie portretów;
  • Koncerty;
  • Turniej łuczniczy;
  • Podczas imprezy będzie można skosztować tradycyjnych kulinariów, warty cukrowej oraz lodów;
  • Zapraszamy również do kramu rękodzielniczych zabawek;

Wstęp wolny!
Zapraszamy wszystkich do udziału w imprezie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomysły na niebanalne weekendy w maju i czerwcu | Łódzkie 2022 - Dziennik Łódzki

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto