Podwyżki dla starosty i radnych powiatu wieluńskiego przyjęte. Radni PSL i jeden radny PiS przeciw

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Udostępnij:
Rada powiatu wieluńskiego podjęła uchwały zwiększające wynagrodzenie starosty i diety radnych. Starosta Marek Kieler zarobi ponad 16 tys. zł brutto, czyli o ponad 5 tys. więcej, niż dotychczas. Znacznie wzrosną tez wysokości diet radnych - przewodniczący otrzyma blisko tys. zł więcej, a jego zastępcy ponad 800 zł więcej. Podwyżki diet ostro krytykuje radny Andrzej Stępień. - To smutne, że mamy tak pazerną władzę - mówi. Radni, którzy głosowali za podwyżkami podkreślają z kolei, że wysokość diet nie była zmieniana od 15 lat. Na chwilę obecną bez zmiany pozostaje jeszcze wynagrodzenie wicestarosty, ale już wiadomo, że będzie ono musiało zostać podniesione. Starosta decyzję w tej sprawie musi podjąć w grudniu. W naszej galerii zdjęć możecie zobaczyć jakie podwyżki otrzymał starosta i członkowie zarządu powiatu oraz radni. Sprawdzicie tam też kto głosował za podwyżkami diet, a kto był przeciw.

Spis treści

Podwyżka dla starosty. Ile zarobi Marek Kieler?

W poniedziałek 29 listopada rada powiatu wieluńskiego podjęła uchwały zwiększające wynagrodzenie starosty oraz diety radnych i członków zarządu powiatu. Starosta Wieluński Marek Kieler, zgodnie z przyjętą uchwałą zarabiał będzie 16 tys. 104 zł brutto, co oznacza podwyżkę o ponad 5 tys. zł. Wcześniej uposażenie starosty wynosiło 10 tys. 620 zł.

Podwyżka dla starosty to efekt nowych przepisów obowiązujących od listopada bieżącego roku. O ile sama podwyżka wynagrodzenia Marka Kielera większych emocji nie budzi, o tyle inaczej jest w przypadku podwyżki diet radnych. Zgodnie z uchwałą podjętą na poniedziałkowej sesji diety radnych będa naliczane od 2,4 - krotności kwoty bazowej, nie jak dotąd od 1,5-krotności tej kwoty. Co oznacza to w praktyce?

Blisko tysiąc zł podwyżki dla przewodniczącego rady i członków zarządu powiatu

Przewodniczący rady Krzysztof Owczarek będzie miął dietę wyższą o 960 zł niż dotychczas i będzie ona wynosiła blisko 2 tys. 600 zł. Takie same podwyżki otrzymają członkowie zarządu powiatu, a diety wiceprzewodniczących podniesione zostają o ponad 800 zł do kwoty blisko 2 tys. 150 zł. Takie same podwyżki otrzymają radni którzy są przewodniczącymi komisji. Zastępcy przewodniczących komisji dostaną z kolei o ponad 700 zł więcej. Niespełna 1290 zł otrzymają radni będący członkami komisji, co stanowi podwyżkę o niecałe 500 zł. Najmniej, bo o nieco ponad 240 zł wzrosną diety radnych nie zasiadających w komisjach, którzy dostaną nieco ponad 640 zł diety. W naszej galerii zdjęć możecie zobaczyć jakie podwyżki otrzymają poszczególni członkowie zarządu powiatu i radni. Znajdziecie tam też informacje o aktualnej wysokości uposażenia radnych i członków zarządu, oraz o tym jak głosowali oni w sprawie podwyżek.

Andrzej Stępień: "to smutne, że mamy tak pazerną władzę"

Przeciwko podwyżce zagłosowali na poniedziałkowej sesji radni Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz radny i członek zarządu Łukasz Dybka (PiS). Dybka swoją decyzję komentuje krótko: "zagłosowałem zgodnie ze swoim sumieniem".

Znaczcie więcej o powodach głosowania przeciwko podwyżkom ma do powiedzenia Andrzej Stępień, szef wieluńskiego PSL i były starosta.

Stępień twierdzi, że pierwszym z argumentów przemawiających przeciwko podwyżką jest "nienajlepsza" sytuacja finansowa powiatu. Podniesienie wysokości wynagrodzenia starosty i diet radnych będzie natomiast kosztować budżet powiatu łącznie 300 tys. zł. Radny podkreśla, że jeśli chodzi o wynagrodzenie starosty, rada nie miała wyboru i musiała je podnieść zgodnie z nowymi przepisami. Co innego natomiast w przypadku diet, które będa kosztować powiat 140 tys. zł.

Na potwierdzenie moich słów przywołam to, co jest zapisane w budżecie na 2022 rok. Żeby zapewnić udział własny w inwestycjach powiat musi wyemitować obligacje na kwotę 4 mln. zł, czyli de facto powiat zaciąga zobowiązania finansowe, które będą ciążyć, a tu się wydaje sumy rzędu kilkuset tysięcy złotych na podwyżki - mówi Andrzej Stępień.

Szef wieluńskiego PSL podnosi także, że radni uchwalili sobie podwyżki w czasach inflacji, a przecież radny nie utrzymuje się z diety.

Żyjemy z pracy zawodowej, a kto ma już wypracowaną emeryturę - z emerytury. Podwyżka blisko tysiąc złotych dla przewodniczącego to skandal. Posiedzenia rady odbywają się zdalnie, komisje zdalnie. Wszystko jest prowadzone w ten sposób, a tu panowie i panie podnieśli sobie diety - krytykuje decyzję radnych Stępień.

Były starosta uważa, że zagłosowanie za podwyżkami jest nieuczciwe wobec mieszkańców powiatu wieluńskiego, szczególnie tych mniej zarabiających.

Bez tych podwyżek radny by wyżył i pokrył koszty bycia radnym. Mówię to jako radny, który ma najniższą dietę spośród radnych rady powiatu. Gdybym przyjął taki punkt widzenia, jak PiS i Wspólnoty Ziemi Wieluńskiej, to mnie by w pierwszej kolejności zależało na tym, żeby podnieść te diety- mówi Andrzej Stępień.

Radny podnosi także, że dotąd nie dochodziło do sytuacji, by w trakcie kadencji radni przyznawali sobie podwyżki. Stępień zaproponował też, żeby zamiast na podwyżki diet pieniądze przeznaczyć na zwiększenie wynagrodzeń pracowników starostwa.

Teraz pan przewodniczący i koalicja rządząca pokazali, jaki mają stosunek do mieszkańców naszego powiatu. W starostwie pracownicy zarabiają bardzo skromne pieniądze. Mówiłem, żeby nie dawać tych podwyżek radnym, a przeznaczyć to na pracowników, nikt tego nie wziął pod uwagę. To smutne, że mamy tak pazerną władzę - podsumowuje Andrzej Stępień.

Starosta Kieler: diety nie były regulowane od 15 lat

Decyzji o podwyżkach bronią zarówno Starosta Wieluński Marek Kieler, jak i Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Owczarek. Obaj podkreślają, że wysokość diet radnych nie była regulowana od 15 lat, czyli od czasu podjęcia uchwały w sprawie ich wysokości w 2006 roku. Zarówno starosta, jak i przewodniczący podkreślają także, że prowadzenie obrad w trybie zdalnym, co podnosi Andrzej Stępień, wcale nie ułatwia pracy radnym. Ponadto, jak mówi Marek Kieler, nie wszystkie posiedzenia odbywają się w trybie zdalnym.

Jest dużo trudniej. Do tego dziś było 120 posiedzenie zarządu, a jeszcze rok się nie skończył, myślę, że do 130 dobrniemy i będzie to rekordowa ilość. Podwyżki są jakby rekompensatą utraty wynagrodzeń, w przypadku osób pracujących - przekonuje Marek Kieler.

Starosta podnosi także, że część środków z diet radni przekazują na różne cele społeczne, pieniądze nie trafiają więc w całości do kieszeni radnych.

Kieler nie zgadza się także ze stwierdzeniem, że powiat jest w nienajlepszej kondycji finansowej. Jak mówi, możliwość emisji obligacji w przyszłym roku nie oznacza kłopotów powiatu. Nie oznacza nawet, że powiat taką decyzję podejmie.

To jest zamiar zaciągnięcia, ale czy zaciągniemy, trudno powiedzieć - mówi starosta - nie chcieliśmy, żeby wyszło tak, że przedstawiając projekt budżetu, zarząd powiatu nie przedstawił realnych możliwości zaciągnięcia zobowiązań. Będziemy dążyć do tego, żeby sytuacja była podobna jak w roku bieżącym, kiedy planowaliśmy zaciągnięcie kredytu, a w tej chwili, a w tej chwili dzięki wprowadzonym oszczędnościom i polityce zaciskania pasa najprawdopodobniej tego kredytu w wysokości 5 mln zł nie będziemy musieli zaciągać.

Przewodniczący Owczarek: "Jeśli spojrzy się na efekty naszej pracy, to wydaje mi się, że są co najmniej dobre w porównaniu do innych samorządów"

Podobne zdanie na temat sytuacji finansowej powiatu ma przewodniczący rady. Krzysztof Owczarek podkreśla, że sam fakt, że powiat wieluński może zaciągnąć zobowiązania na 4 mln zł oznacza, że sytuacja finansowa jest dobra. Poza tym, jak mówi przewodniczący, powiat wieluński w ostatnich latach przeznacza spore środki na inwestycje.

Jeśli spojrzy się na efekty naszej pracy, to wydaje mi się, że są co najmniej dobre w porównaniu do innych samorządów, bo przecież pozyskujemy dużo środków na inwestycje. Nikt nam nie może zarzucić, że z tego powodu, że wydajemy pieniądze także na inne cele nie wykonujemy inwestycji. Wręcz przeciwnie, inwestycje są wykonywane na kwoty wyższe, niż miało to miejsce w latach poprzednich - mówi Krzysztof Owczarek.

Przewodniczący rady broni także decyzji o podwyżkach diet. Jak mówi, rok 2006, kiedy podejmowano uchwałę w sprawie diet to czasy bardzo odległe.

Wówczas ta najwyższa dieta, która odnosi się do przewodniczącego rady ale także diety pozostałych radnych ustalane były w związku z najniższa krajową i dieta była wyższa od najniższego wynagrodzenia. Po 15 latach stało się tak, że to najniższe wynagrodzenie poszło znacząco w górę, natomiast dieta pozostała na tym samym poziomie, co przed laty - podnosi Owczerek.

Przewodniczący dodaje, że uchwalenie podwyżek było dostawaniem wysokości diet do obecnych realiów.
Owczarek podnosi także, że wysokość diet radnych powiatowych jest porównywalna z tymi, jakie otrzymują radni miejscy, a w województwie można znaleźć przykłady wyższych diet radnych powiatowych, niż ma to miejsce w Wieluniu.

Podwyżki wynagrodzenia nie otrzymał jeszcze zastępca Marka Kielera. Wicestarosta Krzysztof Dziuba otrzymuje wynagrodzenie w wysokości niespełna 8 tys. 950 zł brutto. Jego wysokość ustala starosta. Marek Kieler zapowiedział, że niebawem podejmie decyzję w tej sprawie. Jak mówi, musi to zrobić jeszcze w grudniu.

Podwyżki dla starosty i radnych powiatu wieluńskiego przyjęt...

Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joker
" Władza zawsze się wyżywi "
K
Krzysztof
Nie no to chamstwo w biały dzień
Dodaj ogłoszenie