Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżka opłat za ciepło w Wieluniu. To skutek rosnących kosztów emisji CO2

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Rafał Pokorski
Rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę w Wieluniu pójdą w górę średnio o 10 procent. To głównie skutek drastycznego wzrostu opłat za emisję dwutlenku węgla, który muszą ponosić zakłady energetyczne zasilane węglem. Ratunkiem są odnawialne źródła energii. Wieluńska EC podpisała już umowę na budowę kotłowni biomasowej za prawie 23 miliony złotych.

Ciepłownia w Wieluniu podnosi opłaty dla mieszkańców

Już 50 euro za jedną tonę wyemitowanego dwutlenku węgla muszą płacić elektrownie i ciepłownie węglowe. To ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej, a jeszcze na początku 2021 r. cena sięgała 33 euro/t. Zawrotne tempo wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 odbije się na kieszeni Kowalskiego. Właśnie weszła w życie nowa taryfa Energetyki Cieplnej w Wieluniu, która zakłada wzrost opłat za ciepło o średnio 10 proc. To cena, jaką trzeba zapłacić za emisję do atmosfery szkodliwych gazów cieplarnianych.

Do sieci ciepłowniczej podpięty jest m.in. cały zasób Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w którym mieszka jedna trzecia populacji miasta. Poprzednim razem rachunki wielunian poszły w górę w 2019 r. i już wtedy jedną z tego przyczyn był rosnący podatek klimatyczny. Teraz ten proces nabrał niepokojącej dla branży energetycznej dynamiki. Koszt produkcji prądu i ciepła z paliw kopalnych rośnie dużo szybciej niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Wszystko przez to, że uprawnienia do emisji CO2 stały się przedmiotem rynkowej spekulacji.

- Ceny węgla są w miarę stabilne, natomiast to, co dzieje się z uprawnieniami na giełdach, przyprawia przedsiębiorstwa ciepłownicze o ciężki ból głowy. Byliśmy przygotowani na stopniowy wzrost cen emisji dwutlenku węgla, bo takie były założenia. Mamy jednak rewolucję, za którą żadna branża nie jest w stanie nadążyć. Komisja Europejska też podejmuje decyzje, które powodują destabilizację rynku handlu emisjami CO2 - komentuje Zygmunt Bednarski, prezes EC w Wieluniu.

EC ograniczy spalanie węgla co najmniej o połowę

Ratunkiem są odnawialne źródła energii. W obecnej sytuacji jeszcze większego znaczenia nabiera inwestycja, którą wieluńska ciepłownia przygotowuje od kilku lat. Chodzi o budowę kotłowni biomasowej o mocy 10 MW. W drugim przetargu udało się wyłonić wykonawcę, w kwietniu została podpisana umowa. Instalację zbuduje firma z Gdańska za 22,8 mln zł. Dofinansowanie unijne do inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 8,5 mln zł.

- Pozostałe koszty inwestycji sfinansujemy pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dodaje prezes Bednarski.

Obecnie zakład przy ul. Ciepłowniczej korzysta wyłącznie z miału węglowego. Kotłownia biomasowa pozwoli ograniczyć spalanie “brudnego” paliwa co najmniej do połowy obecnego zużycia, czyli do poziomu 9 tys. ton rocznie, może nawet do 8 tys.

- Nasza roczna produkcja ciepła to 350 tys. gigadżuli, natomiast z nowej kotłowni powinniśmy uzyskać 200 tys. gigadżuli. Takie są założenia - mówi szef ciepłowni. - Przy takich cenach uprawnień jest to inwestycja zdecydowanie konieczna. Ograniczenie zużycia węgla o połowę to są miliony złotych oszczędności.

Spalanie odpadów drzewnych i innych rodzajów biomasy również wydziela dwutlenek węgla, jednak przyjmuje się, że bilans jest zerowy, to znaczy ilość gazu absorbowanego w procesie fotosyntezy równoważy się z emisją przy spalaniu. Oznacza to tyle, że dwutlenek węgla emitowany przez nową kotłownię w Wieluniu nie będzie obciążony opłatą klimatyczną.

Kotłownia biomasowa ruszy już w 2022 r.?

Nowe źródło ciepła będzie wyposażone w urządzenia oczyszczania spalin i 30-metrowy komin. Pierwotnie jego uruchomienie planowano na wiosnę 2023 r. Wykonawca zadeklarował jednak, że będzie chciał zakończyć inwestycję już w połowie przyszłego roku. Wybrana w przetargu firma aktualnie przygotowuje koncepcję, potem wykona projekt budowlany i uzyska pozwolenie na budowę, zbuduje kotłownię wraz z całym układem technologicznym, a na koniec przeprowadzi rozruch instalacji i przeszkoli pracowników EC.

Nowa kotłownia będzie zasilana głównie zrębkami drzewnymi, pozyskiwanymi m.in. z okolicznej gospodarki leśnej, czy tartaków. - Z opracowania, którym dysponujemy, i rozeznania na rynku wynika, że nie powinno dla nas tego surowca zabraknąć - zapewnia Zygmunt Bednarski.

Podwyżka opłat za ciepło w Wieluniu. To skutek rosnących kos...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto