Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podpiszą list intencyjny w sprawie nowej linii kolejowej do Wielunia

Redakcja
Przedstawiciele kilkunastu samorządów z regionu podpiszą w poniedziałek list intencyjny w sprawie utworzenia Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej oraz wykorzystania projektowanej linii kolejowej Rogowiec - Złoczew - Wieluń do podniesienia efektywności systemu transportowego województwa łódzkiego

List zostanie podpisany w Złoczewie. Wśród jego sygnatariuszy znajdą się m.in. władze powiatu wieluńskiego. Pierwotnie list miał zostać parafowany pod koniec sierpnia, ale samorządowcy dali sobie jeszcze czas na dodatkowe konsultacje i doprecyzowanie założeń.

Przyszła eksploatacja złoża węgla brunatnego "Złoczew" wymaga utworzenia sprawnego systemu transportowego, który umożliwi transport surowca do Elektrowni Bełchatów. Stąd pomysł wybudowania linii kolejowej. Władze lokalnych samorządów nie mają jednak wątpliwości, że przy jej projektowaniu należy również uwzględnić inne potrzeby społeczno-gospodarcze regionu. Chodzi m.in. o skomunikowanie Złoczewa i Wielunia ze stolicą województwa przy wykorzystaniu linii 131, z którą krzyżowałaby się nowa kolejowa trasa.

Inicjatywa wpisuje się w odwieczne plany zbudowania linii kolejowej z Wielunia w kierunku wschodnim, które znajdują swoje odzwierciedlenie w planie zagospodarowania przestrzennego województwa łódzkiego. Otwartym pozostaje pytanie, w którym miejscu linia z Rogowca do Złoczewa odgałęziałaby się w kierunku Wielunia i gdzie połączyłaby się z linią 181 Herby Nowe-Oleśnica.

Nowa linia kolejowa jest również ważna w kontekście utworzenia Złoczewskiej Strefy Inwestycyjnej, która ma powstać na obszarze 200 hektarów w sąsiedztwie węzła budowanej drogi ekspresowej S8. Zakłady przemysłowe, które w przyszłości ulokują się na terenie ZSI, stworzą nowe miejsca pracy nie tylko dla mieszkańców gminy ale również powiatów: sieradzkiego, wieluńskiego czy zduńskowolskiego.

Jeśli chodzi o eksploatację złoża węgla brunatnego „Złoczew”, to obecnie trwa procedura zatwierdzenia przez Ministra Środowiska dokumentacji geologicznej przygotowanej przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Spółka planuje uzyskać koncesję na eksploatację odkrywki na przełomie 2015/16 roku, a pierwsze roboty górnicze w 2018 r. Zasoby złoża szacuje się na 600 mln ton węgla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto