Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik historyczny Wiktoria 1920 w Wieluniu. Pokazy grup rekonstrukcyjnych i występ orkiestry z Dzietrzkowic ZDJĘCIA, WIDEO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
W piątek 25 września czas w Wieluniu cofnął się o 100 lat. Przy muzeum zorganizowano piknik Wiktoria 1920 z efektownymi pokazami ułańskimi na koniach. Był też występ orkiestry z Dzietrzkowic. Niestety ulewa przerwała plenerową imprezę.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej zorganizowało kolejne wydarzenia wpisujące się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej, która miała kluczowe znaczenie dla wojny polsko-bolszewickiej. W walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej wzięło udział około 10 tys. ochotników z terenu ówczesnego powiatu wieluńskiego. Próbą odtworzenia atmosfery wydarzeń sprzed wieku był piknik Wiktoria 1920 z udziałem grup rekonstrukcyjnych, jaki odbył się w piątkowe popołudnie w parku przy muzeum.

Pokazy ułańskie w Wieluniu:

Piknik poprzedził przemarsz ulicami miasta z Orkiestrą Dętą z Dzietrzkowic w roli głównej. Następnie utwory grane przez grupę pod batutą Tomasza Hadriana oklaskiwali mieszkańcy zgromadzeni przy muzeum. Zebranych przywitali dyrektor MZW Jan Książek i wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk. Niestety szyki organizatorom popsuła pogoda. Widzowie zdążyli obejrzeć tylko część efektownych pokazów konnych w wykonaniu Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, zanim nadeszła ulewa i zakończyła imprezę.

Do udziału w wydarzeniu zaproszono również inne grupy rekonstrukcyjne: grupę Walhalla i miejscowe Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej. Swoje stoiska rozstawili także wieluńscy harcerze i klub honorowych krwiodawców. Część osób przybyłych na piknik skorzystała z okazji i zwiedziła muzealną wystawę czasową „Do broni! Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918–1921”.

Przemarsz ulicami Wielunia z udziałem orkiestry

Inscenizacja historyczna i gra miejska

Nie było to jedyne tego dnia wydarzenie w Wieluniu odwołujące się do wojny polsko-bolszewickiej. Na dziedzińcu szkół katolickich odbyła się inscenizacja pożegnania kilkudziesięciu uczniów wieluńskiego gimnazjum, którzy w 1920 r. zgłosili się na ochotnika do Wojska Polskiego, aby stanąć do walki z Armią Czerwoną. Następnie odbyla się gra miejska, w której wzięły udział reprezentacje szkół średnich.

Była to zarazem inauguracja Wieluńskiego Szlaku Roku 1920, na który składa się siedem miejsc pamięci na terenie miasta. Są one opisane w foldarze wydanym przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wszystko to w ramach projektu "Młodzi aktywni 1920 - Młodzi pamiętają 2020", na który MZW otrzymanie dofinansowanie z Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej”.

ZOBACZ FOTORELACJĘ: Historyczna inscenizacja i młodzieżowa gra miejska w Wieluniu na kanwie wojny polsko-bolszewickiej ZDJĘCIA, WIDEO

Historyczna inscenizacja i młodzieżowa gra miejska w Wieluni...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto