Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik historyczny we wsi Gola, gm. Bolesławiec. Przebiegała tutaj granica z Niemcami ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W miejscowości Gola w gminie Bolesławiec odbył się piknik historyczny zorganizowany przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej z Wielunia. Zaaranżowano zostało tutaj przejście graniczne, które ma szansę stać się atrakcją turystyczną.

Do wybuchu II wojny światowej płynąca przez wieś Gola rzeka Prosna wyznaczała granicę polsko-niemiecką. Piknik historyczny odbył się tutaj 12 września, w 97. rocznicę utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza. Imprezę zorganizowało SH BON z Wielunia dzięki wsparciu finansowemu Gminy Bolesławiec. Uczestnicy mogli wyrobić sobie pamiątkowy paszport II RP oraz uzyskać pieczątkę przejścia granicznego Gola. Zainteresowanie było ogromne - wydano ponad 500 paszportów.

Przejście graniczne zaaranżowano już na stałe na miejscowym przystanku autobusowym. Wkomponowano weń budkę strażniczą, na jednej ze ścian namalowano historyczny mural, zamontowano dwie tablice informacyjne. Z myślą o turystach pojawił się stojak na rowery. Pomysłodawcy liczą, że miejsce to będzie chętnie odwiedzane celem poznania lokalnej historii.

Piknik rozpoczął się od zapalenia zniczy w miejscu upamiętniającym walki I Pułku Kawalerii KOP w Piaskach. Następnie uczestnicy wydarzenia przejechali uroczyście z rynku w Bolesławcu do Goli. Po powitaniu gości, pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej i członek SHBON Marek Gogola przybliżył zebranym historię miejsca, w którym miała miejsce uroczystość.

Grupy rekonstrukcyjne wzięły udział w inscenizacji ukazującej przygotowania oddziałów Wojska Polskiego poprzedzającym wybuch wojny 1939 r. oraz codzienną pracę strażników granicznych. Publiczność obejrzała również epizody przechwycenia przemytnika oraz szpiega niemieckiego. Oklaskiwano również widowiskowe pokazy na koniach w wykonaniu Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

Na pikniku nie zabrakło występów artystycznych w wykonaniu grupy Bolero z Bolesławca oraz Towarzystwa Aktywnych Kobiet z Sokolnik. Można było bezpłatnie poczęstować się żołnierskim żurkiem, pajdą chleba ze smalcem i ogórkiem oraz swojskim ciastem. Dodatkową atrakcją były dioramy przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich z Bełchatowa, Grupę Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku piechoty z Dzierżoniowa, SHBON z Wielunia oraz stoisko ze współczesną bronią strzelecką ze zbiorów Macieja Szustaka i Tomasza Partyczyńskiego.

W ramach projektu „Piknik historyczny. Wielka historia w małych Ojczyznach”, dofinansowanego przez Gminę Bolesławiec, malowany jest jeszcze jeden mural – na przystanku w Podbolesławcu. Powstanie również film promocyjny dokumentujący przebieg pikniku w Goli.

Foto: Elżbieta Gębala, Marcelina Botuszan, Zofia Siwik

Piknik historyczny we wsi Gola, gm. Bolesławiec. Przebiegała...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto