Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PESEL dla ukraińskich uchodźców. W Wieluniu urzędnicy będą pracować także w weekendy

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy chcą pozostać w naszym kraju, od 16 marca mogą wnioskować o nadanie numeru PESEL. W wieluńskim urzędzie ustawiła się długa kolejka chętnych. Zdecydowano, że formalności będzie można załatwiać również w weekendy. Gmina oferuje też darmową pomoc tłumacza przysięgłego.

Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy weszła w życie. Od środy 16 marca obywatele kraju ogarniętego wojną mogą ubiegać się o numer PESEL. Rejestracja pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób. Wnioski przyjmują urzędy gmin. W Wieluniu zajmują się tym pracownicy wydziału spraw obywatelskich, który mieści się w budynku przy ul. Piłsudskiego 14. Interesanci muszą liczyć się z kolejkami.

- Formularze wydawaliśmy już od kilku dni, aby usprawnić pracę wydziału. Jednak obowiązek pobraniu odcisku palca wydłuża obsługę jednej osoby do 30-40 minut, przez co tworzą się kolejki – mówi Joanna Skotnicka-Fiuk, zastępca burmistrza Wielunia.

Nadzwyczajna sytuacja skłania do wdrażania niestandardowych rozwiązań. Władze Wielunia zdecydowały, że wydział spraw obywatelskich będzie pracował również w soboty i niedziele w godzinach 9.00 – 13.00. - Staramy się działać tak, aby jednocześnie zapewnić płynną obsługę mieszkańców, którzy załatwiają inne sprawy – zapewnia Skotnicka-Fiuk.

W razie problemów komunikacyjnych urzędnicy mogą korzystać z telefonicznej pomocy tłumaczy-wolontariuszy, którzy zaoferowali swoje usługi w odpowiedzi na apel władz. - Mamy w bazie ok. 30 takich osób – dodaje wiceburmistrz.

Gmina zapewni również pomoc tłumacza przysięgłego języka ukraińskiego w zakresie tłumaczenia dokumentów niezbędnych do nadania numeru PESEL. Począwszy od 18 marca będzie on pełnił dyżur w budynku przy Piłsudskiego w każdy piątek w godzinach 9.30-12.30.

W imieniu dzieci wniosek składa rodzic, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Pobieranie odcisków palców nie dotyczy dzieci do 12. roku życia oraz osób, u których wykonanej tej czynności jest fizycznie niemożliwe.

Niezbędne dokumenty:

  • wniosek w formie papierowej, według określonego wzoru, zawierający własnoręczny i czytelny podpis;
  • jedna fotografia (jak do dowodu osobistego);
  • dokumenty potwierdzające tożsamość np. paszport biometryczny, ukraiński paszport wewnętrzny, ewentualnie inny dokument ze zdjęciem umożliwiający ustalenie tożsamości, a w przypadku dzieci do 18 roku życia - akt urodzenia.

Obywatelom Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swój kraj, rejestracja w bazie PESEL daje korzyści związane z legalnym pobytem, kształceniem, podejmowaniem pracy, pomocą społeczną, leczeniem. Jak zapewnił Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA, data złożenia wniosku nie wpływa na otrzymaną pomoc. Przyjęte w specustawie rozwiązania obowiązują wstecznie od dnia 24 lutego 2022 r., czyli momentu napaści Rosji na Ukrainę.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto