Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parki i planty miejskie w Wieluniu. Historia parku w centrum miasta sięga połowy XIX wieku ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Parki i planty miejskie w Wieluniu mają w sobie dużo uroku i są idealnymi miejscami na relaksujące spacery. Najciekawszą historię ma park Żwirki i Wigury, który powstał w połowie XIX wieku.

Park miejski im. Żwirki i Wigury

Urządzanie parku na terenie obejmujących pozostałości fortyfikacji miejskich (fosy, wały, mury obronne) rozpoczęto w 1852 r. z inspiracji komisarza obwodu wieluńskiego Fryderyka Augusta Goleńskiego. Był to jeden z pierwszych parków publicznych w miastach Królestwa Polskiego. „Wielunianie społecznie oczyścili ze szlamu staw między zamkiem i ratuszem, splantowali ziemię po wałach miejskich, wytyczono aleje spacerowe, zasiano trawę i posadzono drzewa i krzewy ozdobne” - opisuje prof. Tadeusz Olejnik w „Leksykonie miasta Wielunia”.

W latach 1900-1902 w obrębie parku zbudowano cerkiew prawosławną (dziś siedziba WDK). W okresie I wojny światowej zasypano staw między zamkiem i ratuszem. Park zyskał obecną nazwę w 1933 r. w hołdzie zmarłych tragicznie pilotów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. W czasie okupacji do parku wstęp mieli wyłącznie Niemcy.

Po wyburzeniu zachodniej pierzei Krakowskiego Przedmieścia w l. 60. XX w. park po raz kolejny powiększono. Współcześnie zajmuje ponad 4 hektary. Na drzewostan parku składają się buki, klony pospolite, wiązy pospolite, dęby szypułkowe, kasztanowce zwyczajne, jesiony wyniosłe, robinie akacjowe, lipy, brzozy i wierzby. Najokazalsze drzewa rosną w najstarszej części parku wzdłuż ul. Piłsudskiego.

W 1995 r. gwałtowna burza zniszczyła znaczną część drzewostanu, w tym kilka pomników przyrody. W sercu parku stoi budynek starostwa powiatowego wzniesiony w stylu klasycystycznym na miejscu zamku. W miejscu dawnej fosy przebiega ciek wodny. Na północnym skraju parku znajdziemy obelisk poświęcony pamięci ofiar bombardowania Wielunia, na zachodnim - pomnik upamiętniający społeczność żydowską w miejscu zniszczonej synagogi. W 2013 r. uroczyście odsłonięto pomnik „Wieczna Miłość”. Kilka lat temu wyburzono okazałą sadzawkę z fontanną i w tym miejscu organizowane są teraz Dni Wielunia, co wzbudza kontrowersje z powodu niszczenia parku w trakcie imprezy.

Rozbiórka fontanny w parku Żwirki i Wigury

Rozbiórka fontanny w parku Żwirki i Wigury [FOTO]

Park im. rotmistrza Witolda Pileckiego

Sąsiadujący z Muzeum Ziemi Wieluńskiej park ma powierzchnię 1,23 ha. Patronujący miejscu rotmistrz Witold Pilecki ma tutaj swój pomnik, odsłonięty w 2008 r. Na terenie parku są też inne miejsca pamięci: jedno poświęcone ofiarom masowych mordów NKWD, przy którym co roku odbywają się uroczystości katyńskie, drugie harcerstwu ziemi wieluńskiej. W ostatnich latach odbywały się tutaj pikniki rodzinne organizowane przez urząd miasta.

Wielunianie piknikowali na kocykach w parku im. Rotmistrza P...

Lasek miejski i ogród botaniczny

Park leśny położony sąsiadujący ze stadionem miejskim i ogrodem działkowym „Lasek”. Główną osią założenia parkowego jest aleja spacerowa równoległa do ul. Wojska Polskiego, niegdyś wysadzona modrzewiami. W lasku znajduje się pomnik upamiętniający powstańców śląskich. W czasach narodowego zrywu na tym terenie, wówczas będącym ugorem, wykonywano wyroki śmierci na powstańcach.

Wielunianie w hołdzie powstańcom styczniowym [ZDJĘCIA]

W latach 1998-2000 ogrodzono 10 ha lasku i wydzielono tam ogród botaniczny. Rosną tu świerki, sosny, brzozy, dęby i olsze z nasadzeń z lat 20. XX w. Oprócz funkcji rekreacyjnych ogród w założeniu ma także służyć celom dydaktycznym.

Planty miejskie im. Jana Pawła II

Teren rekreacyjny urządzony wzdłuż północnego fragmentu dawnego muru obronnego na obszarze ok. 2,5 ha. Można tu podziwiać odrestaurowane pozostałości fortyfikacji miejskich, w tym zrekonstruowaną basztę Męczarnię. W 2009 r. Towarzystwo Urbanistów Polskich przyznało miastu nagrodę Grand Prix za realizację projektu plantów im. Jana Pawła II.

Park im. majora pilota Mieczysława Kałuży

Rozpościera się na obszarze ponad 3,5 ha między ulicami Wojska Polskiego i Powstańców 1863 r. Dużym jego atutem jest staw, w którym pływają łabędzie i kaczki. Patron parku, odznaczany za szczególne męstwo w ważnych lotach bojowych w trakcie II wojny światowej, spoczywa na wieluńskim cmentarzu.

Złota polska jesień w parku im. Mieczysława Kałuży w Wieluniu ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto