18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Jurajski w Wieluniu?

Ireneusz Wierzbicki
Pozostałości po dawnym kamieniołomie znajdujące się przy ul. Tartacznej w Wieluniu są obiektem badań prowadzonych przez grupę naukowców z Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Badacze odsłonili jedną ze ścian kamieniołomu, odkrywając skały i skamieniałości sprzed milionów lat. Prace mają na celu ukazanie geologii tego miejsca pod kątem przyszłego zagospodarowania zaniedbanego obecnie obszaru.

Jak się okazuje, wieluński kamieniołom jest unikalnym obiektem o dużych walorach naukowych, a przy tym miał istotny wpływ na rozwój miasta. Wydobyte tu skały posłużyły bowiem jako budulec dawnych miejskich zabudowań.

Co zrobić, aby uroki niedocenianego dotąd dawnego kamieniołomu mogły cieszyć oko wielunian i przyjezdnych? Wśród pomysłów na ożywienie tego terenu wymienia się utworzenie parku, a w nim ścieżki edukacyjnej, strefy aktywnego wypoczynku oraz obiektów towarzyszących.

– Ten dziki, porośnięty drzewami teren aż się prosi, aby przekształcić go w obszar parku. Mogłaby znaleźć się tu część edukacyjna łącznie z ekspozycją skał, ale również i mała gastronomia, czy też obiekty o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Dobrze, że władze miasta postanowiły ten obszar zagospodarować, ponieważ jest to unikatowe miejsce z tradycją, mocno związane z historią miasta i ponadto położone w bliskim sąsiedztwie centrum – chwali profesor Andrzej Wierzbowski, pracownik naukowy Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. – Tu są skały, które tworzyły się około 170-160 milionów lat temu, na przełomie jury środkowej i jury późnej. W tym miejscu było morze, zatem znajdują się tu osady morskie widoczne jako skały ze skamieniałościami, czyli szczątkami zwierząt, które w tym dawnym morzu żyły.

-Naszym celem jest wypracowanie projektu, który pozwoli aby Wieluń rzeczywiście był odbierany jako okno na Jurę Polską. Jeżeli nowa perspektywa unijna daje szansę na połączenie szlaku kulturowego ze szlakiem geologicznym, to myślę że warto z tego skorzystać – dodaje burmistrz Wielunia, Janusz Antczak.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu Dziennika Łódzkiego.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto