Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parafia św. Stanisława w Wieluniu na archiwalnych zdjęciach. Mija 25 lat od pierwszej mszy w "nowym" kościele

OPRAC.:
Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Parafia św. Stanisława w Wieluniu na archiwalnych zdjęciach
Parafia św. Stanisława w Wieluniu na archiwalnych zdjęciach Archiwum parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu
Mimo, że parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu nie należy do najstarszych w mieście, to ma bogatą i dobrze udokumentowaną historię. Parafia powstała w związku z rozwojem budownictwa mieszkaniowego w latach 80-tych, kiedy powstawało os. Stare Sady. W 1988 roku w związku z rozwojem parafii konieczna stała się budowa kościoła. Działkę przeznaczoną na ten cel udało się zakupić dzięki staraniom ks. Leszka Dębskiego jeszcze w lutym tego samego roku. Pierwszą mszę świętą w nowym kościele odprawiono w 1998 roku. Była to Pasterka. W naszej galerii znajdziecie archiwalne zdjęcia z życia parafii św. Stanisława w Wieluniu.

Parafia św. Stanisława w Wieluniu na archiwalnych zdjęciach

Mimo, że parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu nie należy do najstarszych w mieście, to ma bogatą i dobrze udokumentowana historię. Parafia powstała w związku z rozwojem budownictwa mieszkaniowego w latach 80-tych, kiedy powstawało os. Stare Sady. W naszej galerii znajdziecie archiwalne zdjęcia z życia parafii św. Stanisława w Wieluniu.

Działkę pod budowę kościoła udało się znaleźć 1987 roku. Wówczas ze środków ofiarowanych przez: ks. abp. Stanisława Nowaka, ks. kan.Mariana Stochniałka z parafii Nawiedzenia NMP, ks. Prałata Edwarda Banaszkiewicza -emeryta parafii Nawiedzenia NMP ks. kan. Michała Sudoła z parafii św. Józefa oraz środków zebranych na tacę we wszystkich wieluńskich kościołach podczas jednej z niedziel udało się zakupić działkę budowlaną z domem jednorodzinnym. Właściciel działki pozostałą kwotę otrzymał w późniejszym terminie.

Pierwsze msze święte odbyły się 26 lipca 1987 pod dachem ganku i na zewnątrz.

"W każdą niedzielę ustawiano stół w ganku, na którym ksiądz odprawiał Msze św. , a Wierni
stali na dworze, a w przypadku deszczu pod parasolami. W dni powszednie Msze św.
odprawiane były w dużym pokoju, w domu zamieszkałym przez ks. duszpasterza. Jeden mały
pokój przeznaczono na kancelarię parafialną, inny na sypialnię, pozostałe to kuchnia i
łazienka. W takich warunkach odprawiano Msze św. aż do późnej jesieni. Jedynym
udogodnieniem były prymitywne ławki ustawione przed domem na dworze, na których część
wiernych mogła usiąść w czasie Mszy św." - czytamy w historii parafii.

Jesienią 1987 roku zbudowano drewnianą kaplicę, w której odprawiano msze. Znajdowały się w niej również sale katechetyczne.

W związku z rozwojem parafii konieczna stała się budowa kościoła. Działka należąca do parafii była jednak zbyt mała. Ks. Leszek Dębski rozpoczął więc w 1988 roku rozmowy z właścicielem działki sąsiedniej. Dzięki działaniom podjętym przez księdza udało się ją wykupić w lutym tego samego roku.

Jeszcze w tym samym roku rozpoczęto prace przy budowie domu parafialnego. Jesienią wykonano wykopy pod fundamenty. W prace mocno zaangażowali się parafianie, którzy wykonywali między innymi zbrojenie, kanalizację sanitarną, czy szalunki.

Budynek w stanie surowym powstał w 1989 roku. Przez cały kolejny rok trwały prace wykończeniowe. Pierwszą msze w tzw. Dolnym Kościele odprawiono w Niedzielę Wielkanocną 1991 roku.

Teren pod budowę kościoła istniejącego obecnie przygotowano w 1996 roku. Jego budowa rozpoczęła się w kolejnym roku. Pierwszą mszą święta w nowym kościele odprawiono 24 grudnia 1998 roku. Była to Pasterka.

Konsekracji kościoła w maju 1999 roku dokonał ks. Arcybiskup Stanisław Nowak.

Arcybp zachwycony piękną Świątynią wybudowaną w tak krótkim czasie, złożył gorące słowa podziękowania budowniczemu tego Kościoła, proboszczowi - Ks. kan. Leszkowi Dębskiemu oraz wszystkim wiernym, którzy podjęli ten trud budowy i wspierali go pracą, ofiarą i modlitwą. Ks. Arcybiskup powiedział, że nie zdarza Mu się konsekrować Kościoła tak wykończonego i wyposażonego, jak widzi to tutaj. Dla większości wiernych była to jedyna i niepowtarzalna chwila w ich życiu, którą dane im było przeżyć tego dnia - relacjonuje to wydarzenia parafia św. Stanisława.

Oprac. na podst. Historia parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu

Zachęcamy do zapoznania się z pełna historią nie tylko budowy kościoła, ale i całej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieluniu. Znajdziecie ją na stronie internetowej parafii. Link Zamieszamy poniżej:
Historia Parafii Św, Stanisłąwa Biskupa i Meczennika w Wieluniu

Parafia św. Stanisława w Wieluniu na archiwalnych zdjęciach

Parafia św. Stanisława w Wieluniu na archiwalnych zdjęciach....

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto