Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pajęczno: Szpital już prawie w sieci

Zbyszek Rybczyński
Część wartego milion złotych projektu została już w pajęczańskim szpitalu wdrożona. Na komputerach od dłuższego czasu pracują pracownicy rejestrujący pacjentów
Część wartego milion złotych projektu została już w pajęczańskim szpitalu wdrożona. Na komputerach od dłuższego czasu pracują pracownicy rejestrujący pacjentów archiwum
Wygląda na to, że pajęczański szpital jest już na ostatniej prostej do kompleksowego zinformatyzowania placówki. Taką przynajmniej nadzieję ma dyrekcja lecznicy. Uruchomienie pionierskiego systemu w całości planowano już kilka miesięcy temu, ale okazało się to trudniejsze, niż przewidywano.

Gdy wiosną SP ZOZ udało się zatrudnić informatyka, wydawało się, że od dawna zapowiadane e-usługi staną się dostępne dla pacjentów lada chwila. Na przeszkodzie stanęły jednak problemy techniczne ze światłowodami, przy użyciu których połączono komputery.

- Nie było odpowiedniego transferu danych. Gdy jedna osoba pracowała przy komputerze, to blokowała innych - wyjaśnia Adam Stachera, wicedyrektor szpitala w Pajęcznie. - Udało się już to rozwiązać. Nasze ośrodki zdrowia są już podłączone do systemu, zakończyliśmy też instalację ostatniego modułu, czyli laboratorium.

Należy zaznaczyć, że część elektronicznych usług już działa. Tak jest w przypadku izby przyjęć, której pracownicy wprowadzają dane pacjentów do komputera. Obecnie z systemem oswajają się pracownicy laboratorium. Tu informatyzacja polega m.in. na tym, że na probówki naklejany jest kod kreskowy, a dane w nim zawarte są następnie odczytywane przez system.

Na uruchomienie czeka tzw. wirtualna przychodnia, dzięki której pacjenci bez wychodzenia z domu będą mogli sprawdzić wyniki badań, jak również zarejestrować się w poradni. Każdy chętny będzie też mógł prowadzić dziennik pomiaru ciśnienia, czy też cukru we krwi. System stworzy ponadto lekarzom możliwość drukowania recept, a historia wypisanych leków będzie zawarta w komputerowym archiwum. Wkrótce odbędzie się kolejne szkolenie dla personelu.

- Od początku września całość powinna zacząć funkcjonować - ma nadzieję Stachera.

Na wdrożenie e-usług lecznica wyda łącznie przeszło 1 mln zł. Unijna dotacja pokryje 75 proc. kosztów. Rozliczenie dofinansowania to obok spraw technicznych kolejna trudność dla dyrekcji SP ZOZ. Do ostatniego wniosku o płatność Urząd Marszałkowski miał aż 11 uwag.

Wysokie koszty, a także trudności logistyczne sprawiają, że inne placówki medyczne na razie wstrzymują się z cyfryzacją.

- Informatyzacja jest na pewno bardzo korzystna dla pacjentów, ale nas na to nie stać - mówi Piotr Kruk, kierownik ośrodka zdrowia w Rząśni. - Wszyscy czekamy na to, co zaproponuje NFZ. Być może to asekuranckie podejście, ale z punktu widzenia kosztów jak najbardziej racjonalne.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto