Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarto wystawę „Dzieje pszczelarstwa” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej ZDJĘCIA

ryb
Zbigniew Rybczyński
Wystawa ukazująca historię hodowli pszczół od czasów najdawniejszych została otwarta w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Na jej kanwie będą organizowane warsztaty dla dzieci

Na wystawie znajdują się eksponaty ze zbiorów Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku, a także MZW. Wernisaż odbył się w sobotę, 18 września. Zebranych przywitał dyrektor MZW Jan Książek. O roli pszczół w przyrodzie i tradycjach pszczelarskich opowiedziała Barbara Łopatka, współautorka wystawy z kluczborskiego muzeum. Posłuchaj fragmentu wystąpienia:

Wystawa przedstawia historię hodowli pszczół od czasów najdawniejszych, przez bartnictwo do pasiecznictwa. Prezentowane zabytki, m.in. ule pniowe, skrzynkowe, figuralne pokazują sposoby prowadzenia pasieki, natomiast narzędzia pasieczne, miodarki, zapoznają z warsztatem pracy pszczelarza. Dodatkowym elementem wystawy są ciekawostki dotyczące pszczół, odkrywające niezwykłe fakty z życia tych owadów.

Z ramienia MZW przygotowanie ekspozycji nadzorował Tomasz Spychała, kierownik działu etnograficznego. Uczestnicy wernisażu mogli skosztować miodów wieluńskiego pszczelarza Andrzeja Chrzanowskiego.

Wystawa „Dzieje pszczelarstwa” będzie gościć w wieluńskim muzeum do końca listopada br. W tym czasie MZW zaprasza też szkoły i przedszkola do udziału w warsztatach dla dzieci, połączonych ze zwiedzaniem wystawy i degustacją miodu. Każdy z uczestników zajęć własnoręcznie wykona świecę z naturalnego wosku pszczelego.

Wystawą opowiadającą o tradycjach pszczelarskich MZW włączyło się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, które są organizowane po raz 29. Hasło przewodnie tegorocznych EDD to „Smaki dziedzictwa”.

"Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego – to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych przejawach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach takich, jak mleczarnie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie kultury niematerialnej – zwyczajach, recepturach, obrzędach" - czytamy na oficjalnej stronie EDD.

W poprzednią sobotę z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowano rajd rowerowy z Wielunia do szkółki leśnej w Mierzycach. ZOBACZ FOTORELACJĘ:

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021. Wycieczka rowerowa z Wielu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto