Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy "Przywrócić blask..." w Muzeum Ziemi Wieluńskiej[FOTO]

Redakcja
Sporą ilość ciekawych eksponatów związanych z historią naszego regionu podziwiać można w ramach otwartej dziś wystawy "Przywrócić blask..." w Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

W piątek 31 stycznia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarto wystawę "Przywrócić blask...". Prezentowane na wystawie przedmioty poddane zostały działaniom konserwatorskim, by ocalić je dla przyszłych pokoleń. Wśród przedmiotów, które można zobaczyć w muzeum znalazły się: sztandary, mapy, przywileje królewskie, świadectwa szkolne, dokumenty kościelne i pergaminy, pasy kontuszowe, mundury, nakrycia głowy, ubiory obozowe, temblaki do broni białej, proporczyki.

Wśród prezentowanych na wystawie przedmiotów znalazły się także takie, które wydobyto w ubiegłym roku podczas prac archeologicznych na terenie cmentarza w Starym Ochędzynie. Przedmioty te należały do dwóch wieluńskich żołnierzy Batalionów Obrony Narodowej, którzy zginęli w 1939 roku.

Zwiedzając wystawę można też zobaczyć muzealia z działu etnografii, sztuki i archeologii, które zostały poddane konserwacji.

Wśród ciekawych eksponatów znalazła się między innymi stworzona przez niemieckiego architekta przyciągająca uwagę makieta Wielunia z ok. 1940 roku przedstawiająca wizję miasta przypominającego koszary.
- Ta makieta była przechowywana przed laty w urzędzie miejskim i była skazana na zagładę, a jest wspaniałym dokumentem pokazującym jakie mieli zamiar Niemcy w stosunku do Wielunia. Na miejscu starego, piastowskiego, królewskiego miasta Wielunia miało powstać zupełnie nowe miasto nawiązujące do urbanistyki i architektury niemieckiej. Całkowicie zniszczony jest tutaj zabytkowy układ przestrzenny pochodzący z XIV wieku - mówi prof. Tadeusz Olejnik.

Wśród eksponatów jakie można podziwiać w ramach wystawy znalazły się także inne "perełki" takie, jak Biblia Brzeska nazywana też Radziwiłowską.
- Piękna biblia, która jest absolutnie białym krukiem, bo na świecie takich egzemplarzy zachowało się maksymalnie 20 - mówi dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej Jan Książek - Ten oryginał jest jednym z lepiej zachowanych nie tylko w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto