Otwarcie nowych odcinków A1 z premierem Mateuszem Morawieckim. Spotkanie w okolicach Radomska ZDJĘCIA, FILMY

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Udostępnij:
W czwartek, 30 grudnia, na terenie MOP Słostowice w okolicach Radomska odbyło się uroczyste otwarcie nowych odcinków autostrady A1 w Łódzkiem. Uczestniczyli w nim m. in. premier Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister funduszy i polityki regionalnej, Grzegorz Puda oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Otwarcie nowych odcinków autostrady A1 w Łódzkiem z premierem Mateuszem Morawieckim

30 grudnia na A1 w okolicach Radomska oficjalnie oddano do użytku nowe odcinki przebudowywanej autostrady A1 w Łódzkiem. Tuż przed Sylwestrem na autostradzie A1 spotkali się premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Andrzej Adamczyk, szef resortu infrastruktury, Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Podczas spotkania podsumowane zostały prace przeprowadzone w tym roku na A1. W województwie łódzkim został oddany w całości odcinek D, czyli z Radomska do granic z województwem śląskim, oraz odcinek C z Kamieńska do Radomska. Gotowy jest już także odcinek A z Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego, z wyjątkiem trzykilometrowego odcinka między węzłem Piotrków Zachód i Piotrków Południe na jezdni prowadzącej w kierunku Katowic. Ta część trasy została oddana właśnie w czwartek. Dodatkowo oddany do użytku został kolejny niemal trzykilometrowy odcinek „jedynki” między Piotrkowem i Kamieńskiem.

Mamy przyjemność otworzyć wcześniej niż zaplanowano spory kawałek autostrady, ponad 50 km. To najtrudniejsza w budowie autostrada w Polsce, ponieważ odbywa się praktycznie przy bieżącym ruchu. To autostrada, na którą z dawna oczekiwaliśmy, a już za kilka miesiącu cały 600-kilometrowy odcinek będzie gotowy. To pierwsza autostrada trzypasmowa, która naprawdę rozładuje ruch w Polsce centralnej - mówi premier Mateusz Morawiecki.

Spotkanie było także okazją do podsumowania inwestycji drogowych realizowanych w Polsce w 2021 roku.

W tym roku oddajemy ponad 440 kilometrów dróg ekspresowych i autostrad, które poprawią bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także przyczyni się do poprawy jakości naszego środowiska - dodaje premier. - A1 to kręgosłup komunikacyjny Rzeczpospolitej. Mamy do czynienia z dopełnieniem, które jest niezwykle potrzebne, do tego dołączany drogi powiatowe, wojewódzkie, gminne, których budowa idzie pełna parą. Pomimo pandemii i światowego kryzysu co chwile wbijamy łopaty w kolejne inwestycje.

Autostrada A1 w województwie łódzkim została podzielona na cztery odcinki: Tuszyn – Piotrków Trybunalski, Piotrków Trybunalski – Kamieńsk, Kamieńsk – Radomsko oraz Radomsko – granica z województwem śląskim. Pierwszy niemal w całości gotowy był odcinek z Radomska do granicy województwa. Dwiema jezdniami z trzema pasami ruchu na każdej z nich kierowcy jeżdżą od 2 grudnia.

Tuż przed świętami kierowcy zyskali możliwość przejazdu trzema pasami na każdej jezdni na odcinku Kamieńsk – Radomsko. Tym samym ruch między Kamieńskiem w woj. łódzkim i Częstochową odbywa się po dwóch jezdniach o trzech pasach ruchu, z wyjątkiem 6-kilometrowego odcinka jezdni w kierunku Katowic, między Kruszyną i Częstochową. Również przed świętami kierowcy dostali możliwość jazdy nową łącznicą, jaka pojawiła się na węźle Piotrków Trybunalski Zachód, gdzie autostrada A1 spotyka się z S8.

Dotrzymujemy słowa - mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Przed rokiem wykonawcy realizujący 80-kilometrowy odcinek autostrady między Łodzią a Częstochową potwierdzili że do końca 2021 roku, z wyjątkiem jednego odcinka, po 56 kilometrach autostrady A1 pojedziemy już trzema pasami ruchu (plus pas awaryjny). Wykonawcy, GDDKiA i wszyscy partnerzy biznesowi, którzy angażują się w to przedsięwzięcie dotrzymali danego słowa. Pół roku przed terminem jeździmy po 56 km autostrady A1.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział, że również w 2022 roku w Polsce oddanych do użytku zostanie pond 400 km dróg szybkiego ruchu.

W przypadku A1 w Łódzkiem najdłużej poczekamy na odcinek z Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska. Tutaj prace rozpoczęły się najpóźniej. Cały odcinek A1 w Łódzkiem ma być gotowy na przełomie lata i jesieni 2022 roku.

Budowa A1od Tuszyna w województwie łódzkim do węzła Częstochowa Północ w województwie śląskim (81 km) kosztowała 2,8 mld zł, dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło 1,7 mld zł.

Ci z Państwa, którzy przemierzali ten odcinek wcześniej, pewnie doskonale pamiętają czasy, kiedy ta droga, miło iż dwupasmowa, była bardzo złej jakości, była bardzo niebezpieczna. Pamiętamy te koleiny, brak możliwości przejazdu, brak wiaduktów i wciąż panujące korki... Dziękuję wszystkim wykonawcom i tym, którzy na tej drodze zachowują się bezpiecznie - mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. - Dziś jesteśmy na otwarciu drogi, która z pewnością jest aortą gospodarczą naszego kraju.

Podczas spotkania na A1 premier Mateusz Morawiecki mówił także o zmniejszającej się z roku na rok liczbie wypadków na polskich drogach. Zaapelował też do kierowców o bezpieczną jazdę.

Zobacz, jak obecnie wygląda autostrada A1 w Łódzkiem:

Budowa autostrady A1 w okolicach Radomska, Kamieńska i Piotrkowa Trybunalskiego. Zdjęcia wykonane w grudniu 2021

A1 w Łódzkiem prawie gotowa. Zobacz, jak obecnie wygląda aut...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krzysztof Jagielski
Tak bandaa oszołomów buduje i buduje , i otwiera jak za Komuny ale ile łapówy idzie i oszukaństwa, rządy 2015- 2021 , to rządy mafijne, nikt za nic nie odpowiada, przekręt za przekrętem i nic sprawy kierowane do prokuratury i wszystkie są oddalane, mafia mafia z KACZOREM na czele , PACANIE DOBMROMILE
T
Tusekkłamczyszek
Komuchy i tuskozłodzieje do tej pory budowali wyroby autostradopodobne. Dopiero teraz powstała autostrada z prawdziwego zdarzenia w śladzie poprzedniej drogi co było dodatkową trudnością. Do tej pory z powodu trudności, nikt za ten odcinek nie chciał się zabrać. Tam gdzie można było coś zachachmencić to złodzieje byli pierwsi a ten odcinek omijali z daleka. Typowe dla SLD, PSL PO I innego dziadostwa. Brawo zjednoczona prawica. Nareszcie widać rękę gospodarza w Polsce.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie