Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okolice placu Jagiellońskiego w Wieluniu dawniej i współcześnie. Sporo się tu zmieniło ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Kolejne budynki pną się w górę w okolicy wieluńskiego sądu. W galerii zdjęć przypominamy, jak kiedyś wyglądały okolice placu Jagiellońskiego, pokazujemy zdjęcia prowadzonych inwestycji i powstałych tu zabudowań.

W rejonie placu Jagiellońskiego sporo się zmieniło w ostatnich kilkunastu latach. Na niezagospodarowanych terenach przy ulicach Moniuszki i POW wyrosły okazałe budynki mieszkalno-usługowe. Na tyłach sądu powstało w ostatnich latach osiedle „Cichy zakątek”. Gmina przeprowadziła inwestycję na ulicy Głębokiej, która zyskała asfaltową jezdnię i chodnik.

Obecnie pełną parą idzie budowa obiektów wielorodzinnych przy ul. Targowej. Kilka lat temu wyburzono tutaj kamienicę z charakterystyczną wieżyczką, którą wcześniej ktoś podpalił. Inwestora znalazł ponadto pusty plac sąsiadujący z sądem od strony ul. Kilińskiego. Tutaj również pnie się w górę budynek mieszkalno-usługowy.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: OKOLICE WIELUŃSKIEGO SĄDU WCZORAJ I DZIŚ

Z kart historii placu Jagiellońskiego w Wieluniu

Gmach Sądu Rejonowego powstał tutaj w 1995 roku. W budynku ma swoją siedzibę również prokuratura. W okolicznych zabudowaniach ulokowali się mecenasi, komornicy, notariusze. Obecną nazwę, honorującą zasługi króla Władysława Jagiełły dla miasta, nadano placowi w 1979 r. na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Wielunia.

Historycznie to miejsce związane jest z handlem zwierzętami. Jak opisuje Tadeusz Olejnik w „Leksykonie miasta Wielunia”, w II połowie XIX wieku było tu końskie targowisko, w okresie międzywojennym handlowano bydłem i nierogacizną. W okresie okupacji hitlerowskiej plac nosił nazwę Świński Rynek (Schwein Markt).

Po II wojnie przez kilka lat funkcjonował tu główny plac targowy w mieście. Gdy targowisko urządzono w rejonie ul. Zielonej, na dzisiejszym placu Jagiellońskim urządzono alejki i zieleńce. Według planów urbanistycznych z okresu środkowego PRL miało tu powstać centrum administracyjno-kulturalne miasta.

- Po wprowadzeniu w 1975 r. reformy administracyjnej kraju plany te stały się nierealne, ponieważ główny wysiłek inwestycyjny skierowano na rozbudowę stolicy województwa – Sieradza – czytamy w „Leksykonie...”

Na terenie, na którym dziś stoi sąd, w I połowie XIX w. znajdował się cmentarz ewangelicko-augsburski. Nekropolia została zamknięta w związku z wybuchem epidemii cholery w 1873 r. Nowe miejsce spoczynku dla luteran urządzono przy dzisiejszej ul. Polskiej Organizacji Wojskowej.

Okolice placu Jagiellońskiego w Wieluniu dawniej i współcześ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto