Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie i kanalizacja. Gmina Wieluń daje mieszkańcom marchewkę

Zbyszek Rybczyński
Zamiast palić węglem, warto postawić na ekologiczne źródło ogrzewania - zachęcają władze Wielunia, oferując dofinansowanie do instalacji. Akces do programu zgłosiło ponad 200 osób
Zamiast palić węglem, warto postawić na ekologiczne źródło ogrzewania - zachęcają władze Wielunia, oferując dofinansowanie do instalacji. Akces do programu zgłosiło ponad 200 osób archiwum polskapresse
Władze Wielunia budują system zachęt finansowych, który ma skłonić mieszkańców do pozbycia się starych pieców węglowych i podłączania się do kanalizacji sanitarnej

Ponad 200 mieszkańców gminy Wieluń zgłosiło chęć zmiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania. Gmina oferuje pokrycie 65 proc. kosztów nowej instalacji, o ile uda się uzyskać dofinansowanie w ramach programu „Kawka”. Burmistrz Paweł Okrasa zapowiada już kolejne działania, które mają korzystnie wpłynąć na środowisko. Magistrat wspólnie z komunalką uruchomi program, który ma zachęcić mieszkańców, by podłączali się do kanalizacji sanitarnej.

Z programu „Kawka” mogą skorzystać osoby zainteresowane ogrzewaniem z sieci ciepłowniczej, gazowej, olejowym, elektrycznym lub bazującym na odnawialnych źródłach energii (pompy ciepła). Odstawienie starych pieców węglowych do lamusa przyczyni się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń w gminie. Jak mówi burmistrz, dopełnieniem tego programu jest obniżenie podatku od budowy ciepłociągów - z 2 do 0,5 proc. ich wartości. Radni wyrazili na to zgodę na ostatniej sesji.

By przyspieszyć budowę infrastruktury w gminie, zmniejszono też podatek od budowli wodociągowych i urządzeń kanalizacji sanitarnej - również do poziomu 0,5 proc. To z kolei ma znaczenie w kontekście działań, zachęcających mieszkańców do podłączania się do kanalizacji. Przewodniczący komisji budżetowo-gospodarczej Sławomir Kaftan złożył oficjalny wniosek, aby służby gminne przeprowadziły kontrole w tym zakresie.

- Trzeba sprawdzić, co się dzieje z nieczystościami na posesjach, które mogą się podłączyć do sieci kanalizacyjnej, a tego nie zrobiły. Oczekuję, że otrzymamy szczegółowy wykaz z podziałem na miejscowości i ulice - mówi Kaftan.

Burmistrz zgadza się, że takie kontrole są potrzebne. Są wsie, gdzie tylko jedna trzecia osób, mających dostęp do kolektora, z niego korzysta. Podkreśla, że chodzi też o uświadamianie, jakie konsekwencje może rodzić zwłoka z budową przyłącza.

- Szczególnie rolnicy muszą sobie zdawać sprawę, że grozi to utratą dopłat unijnych - przestrzega Paweł Okrasa.

Program, który gmina przygotuje wspólnie z Przedsiębiorstwem Komunalnym, ma ruszyć na początku 2016 r. Okrasa zapowiada, że mieszkańcy będą mieli możliwość rozłożenia kosztów budowy przyłącza na raty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto