Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Wielunia. Firma z Katowic przygotuje strategiczne opracowania dla inwestycji. Koszt to dokumentacji to prawie 4 mln zł

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
GDDKiA podpisała pierwszą umowę związaną z obwodnicą Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 45. Przygotowanie dokumentacji, która m.in. określi przebieg drogi, zlecono firmie Ivia z Katowic. Cena wybranej oferty wynosi blisko 3,9 mln złotych. Za cztery i pół roku inwestor powinien być gotowy do ogłoszenia przetargu na budowę obwodnicy w formule projektuj i zbuduj.

Prawie 4 mln złotych na wstępną dokumentację dla drugiej obwodnicy Wielunia

Rozpoczynają się właściwe przygotowania do budowy drugiej obwodnicy Wielunia. Celem trasy będzie wyprowadzenie poza miasto ruchu tranzytowego z ulic Sieradzkiej, Kopernika, Śląskiej, 3 Maja, Piłsudskiego, Częstochowskiej, które stanowią odcinki dróg krajowych 45 (Opole-Złoczew) i 43 (Wieluń-Częstochowa). Inwestycja została ujęta w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu pierwszej umowy związanej z budową obejścia Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 45. Przetarg na wykonanie dokumentacji przygotowawczej wygrała firma Ivia z Katowic z ceną 3,87 mln zł. Zlecenie dotyczy opracowania:

  • studium korytarzowego
  • studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego
  • elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

Do przetargu przystąpiły cztery firmy, jednak oprócz zwycięskiej pod uwagę była brana jedynie oferta firmy Mosty Katowice (4,67 mln zł). Oferty złożone przez spółki Sweco Engineering z Krakowa (3,99 mln zł) i Multiconsult Polska z Warszawy (5,19 mln zł), zostały odrzucone. Wszystkie cztery mieściły się w budżecie zamówienia, który GDDKiA oszacowała na 5,78 mln zł.

Czas wykonania dokumentacji inwestor określił na 54 miesiące. Stanie się ona podstawą dla ogłoszenia przetargu na budowę obwodnicy w systemie projektuj i buduj. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, to obwodnica powinna zostać zbudowana w latach 2027-2029.

- Najkrótszy czas od chwili podjęcia inicjatywy o powstaniu drogi, do momentu jej otwarcia, to ok. 8-9 lat, z czego zaledwie 2,5-3 lata zajmuje sama budowa – wyjaśnia Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiej GDDKiA.

Do zadań firmy Ivia z Katowic na podstawie umowy z GDDKiA należy:

  1. wstępne, kompleksowe przedstawienie zamierzenia inwestycyjnego,
  2. wstępne określenie zakresu rzeczowego i finansowego przedsięwzięcia oraz ustalenie jego efektywności ekonomicznej,
  3. ustalenie przebiegu trasy (na podstawie analizy wariantów) oraz ostateczne określenie typów oraz podstawowych parametrów technicznych obiektów budowlanych,
  4. dostarczenie informacji do podjęcia decyzji inwestorskiej w sprawie celowości, zakresu i horyzontu czasowego realizacji zadania inwestycyjnego,
  5. uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia,
  6. przygotowanie materiałów do ogłoszenia przetargu w systemie P&B.

Co wiemy na temat planowanej trasy

Podstawowym celem budowy obwodnicy Wielunia jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w ścisłym centrum miasta, w ciągu drogi krajowej nr 45 - informuje GDDKiA. - W ostatnich latach oddano do ruchu obejście Wielunia w osi wschód-zachód, w ciągu drogi krajowej nr 74. Budowa drogi ekspresowej S8 pomiędzy Łodzią a Wrocławiem spowodowała jednak znaczny wzrost ruchu w osi północ-południe. Planowana inwestycja ma za zadanie zaradzić obecnej sytuacji i rosnącym potokom ruchu kierującym się z i do drogi ekspresowej S8. Na południe od Wielunia ruch rozdziela się na drogi krajowe nr 43 i 45 prowadzące do Częstochowy i autostrady A1 oraz Kluczborka i korytarza drogi krajowej nr 11, planowanej do rozbudowy do parametrów drogi ekspresowej S11.

Choć jeszcze żadnych prac przygotowawczych do budowy drugiej obwodnicy Wielunia nie prowadzono, coś jednak o tej drodze już wiadomo. W dokumentacji przetargowej GDDKiA zawarła określone wytyczne. W każdym z wariantów, które zostaną poddane analizom, droga powinna zaczynać się na DK43 w okolicy Rychłowic, a kończyć przy węźle „Biała” obwodnicy północnej. Jej długość to ok. 10 kilometrów. Precyzyjne ustalenie początku i końca obwodnicy jest przedmiotem zamówienia. Przekrój drogi wstępnie określono jako jednojezdniowy z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 metra. Nośność to 11,5 ton na oś.

Wykonawca dokumentacji będzie musiał uwzględnić istniejące opracowania planistyczne. W studium przestrzennym gminy Wieluń jest wyznaczony proponowany korytarz obwodnicy południowo-zachodniej. Teren przeznaczony pod planowaną inwestycję jest użytkowany rolniczo, miejscami występuje zabudowa podmiejska i wiejska oraz łąki, pastwiska. Wymagane będą badania archeologiczne.

Celem Studium Korytarzowego jest wskazanie optymalnych min. trzech korytarzy przebiegu trasy obwodnicy do bardziej szczegółowego opracowania w Studium Techniczno- Ekonomiczno-Środowiskowym - czytamy w dokumentacji przetargowej. - Należy przeanalizować również „wariant bezinwestycyjny”, tj. wykonać analizę ruchu i oddziaływania istniejącej drogi, w przypadku niepodjęcia inwestycji.

Obwodnica północna służy kierowcom od ponad 3 lat

Obwodnica północna wyprowadziła ruch ciężki z miasta na kierunku Wrocław-Warszawa. Została otwarta dokładnie 30 marca 2017 r., obwodnica północna Wielunia została oddana do użytku kierowców. Budowa 13-kilometrowej trasy z trzema węzłami trwała dwa lata. Zobaczcie zdjęcia dokumentujące przebieg inwestycji:

Obwodnica północna Wielunia rodziła się w bólach. Tak budowa...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto