Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 75 - rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Lututowie[Zdjęcia]

Redakcja
Obchody 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej obchodzono w Lututowie.

Poczty sztandarowe: Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Ochotniczych Straży Pożarnych; Lututów, Niemojew, Piaski, Świątkowice, Dobrosław, Dymki, Huta,Kluski, Łęki, Zespołu Szkół Rolniczych, Gimnazjum Publicznego, Szkoły Podstawowej w Lututowie, Szkoły Podstawowej w Niemojewie, Katolickiej Szkoły Podstawowej w Chojnach prowadził Komendant Oddziału Gminnego OSP w Lututowie Sławomir Wolniewicz. Za pocztami w pochodzie uczestniczyli; wójt, radni i pracownicy Urzędu Gminy, zaproszeni goście, kombatanci, przedstawiciele partii, stronnictw i organizacji, młodzież szkolna; Zespołu Szkół Rolniczych, Gimnazjum i Szkół Podstawowych.

Pod obeliskiem, gdzie przemaszerowały poczty sztandarowe dokonano podniesienia Flagi Państwowej. W trakcie podnoszenia hymn Polski wykonała orkiestra dęta z Naramic. Wystąpienie okolicznościowe wygłosił Wójt Gminy Lututów pan Mark Pikuła.

- Prawda o Katyniu to nie tylko historia – To także źródło naszej wolności. Daru tak drogo okupionego trzeba strzec z największą starannością, zwłaszcza że czasy mamy niepewne. Karty naszej tragicznej historii przestrzegają nas, że bezpieczeństwo tak jak i wolność nie są dane raz na zawsze. Musimy zawsze pamiętać, że o wolność trzeba zabiegać, stale trzeba ją umacniać, a kiedy trzeba także walczyć. Zatem „ojczyzna to nasz wielki zbiorowy obowiązek”. To słowa Cypriana Kamila Norwida, które nigdy nie straciły i nie stracą na swej aktualności i znaczeniu.

Po przemarszu i złożeniu kwiatów pod tablicami dalsza część uroczystości poświęconej
75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury. Rozpoczęła się akademią okolicznościową w wykonaniu uczniów Gimnazjum
Publicznego w Lututowie imienia Komisji Edukacji Narodowej. Młodzież w przygotowanym montażu słowno – muzycznym przekazała bogate treści
o nieludzkiej ziemi gdzie zabito wiarę, nadzieję i miłość jednym strzałem w tył głowy.

Następnie głos zabrali : Pani Maria Blomberg – Profesor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Pan Antoni Galiński – Łódzki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Prelegenci przekazali obecnym obszerne informacje na temat mordu katyńskiego,odsłaniając nowe tematy, które są w trakcie badań.

Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy pan Mark Pikuła. Podziękował znamienitym gościom za kolejną odsłonę historii, jednocześnie tragedii tysięcy rodzin polskich. Podziękował młodzieży i wychowawcom za akademię i stwierdził, że budując teraźniejszość nie można zapominać o przeszłości. Sama akademia była na tyle wzruszająca, że obecni na sali goście wysłuchali jej w wielkiej zadumie a treści przekazane w recytacjach, listach i pieśniach na pewno długo pozostaną w sercach i umysłach każdego z nas.

Relacja Gminny Ośrodek Kultury

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obchody 75 - rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Lututowie[Zdjęcia] - Wieluń Nasze Miasto

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto