Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Wieluniu WIDEO

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się wieluńskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po mszy świętej złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II, a następnie w pochodzie liczne zebrane delegacje oraz mieszkańcy Wielunia przemaszerowali na plac Kazimierza Wielkiego. Tutaj odbyła się część oficjalna uroczystości.

Po raz kolejny spotykamy się na placu Kazimierza Wielkiego, aby wspomnieć na chwilę wydarzenie już sprzed 232 lat, czyli uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Ostatniej próby ratowania suwerenności, nie podległości I Rzeczpospolitej. Ale żeby lepiej zrozumieć, co takiego wydarzyło się, że trzeba było tę ojczyznę bronić, starać się ją ocalić trzeba wrócić do wieku XVII. Szanowni państwo, w wieku XVII polskie oręże, polska Rzeczpospolita zdobyła w 1610 roku Moskwę. w 1683 pod dowództwem króla Jana III Sobieskiego walczyli książęta austryjaccy, książęta niemieccy i jeszcze inni, aby obronić Europę przed najazdem Islamu, w obronie Wiednia. Wtedy imię Rzeczpospolitej było głoszone w całej Europie jako symbol potęgi, wielkiego zmysłu politycznego, takiego zmysłu też wojennego króla Jana III Sobieskiego. I raptem minęło od tego czasu 90 lat i te same książęta, czyli austryjacy i poniekąd prusacy brali udział w pierwszym rozbiorze Polski. Co takiego się wydarzyło w tym czasie? Otóż bardzo dużo błędów jest po naszej stronie, nasze przywary, a przede wszystkim bardzo duży wpływ na polskie losy miały tak zwane obce dwory- podniósł podczas swojego przemówienia Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia.

Głos na uroczystości zabrał także poseł Paweł Rychlik, starosta Marek Kieler oraz Roman Drosiński, przedstawiciel Chrześcijańskiego Porozumienia Wieluń. Po przemowach delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego i wielunian poległych w wojnie bolszewickiej. W uroczystości udział wzięli między innymi kombatanci, żołnierze, przedstawiciele władz samorządowych, policji, straży, harcerze, księżą oraz liczne poczty sztandarowe.

od 16 lat

W tym miejscu wypowiedziane zostało dzisiaj wiele słów, gorzkich słów dla naszej historii, dla naszego narodu gorzkich. Ale my dziś, drodzy państwo nie obchodzimy rocznicy rozbioru Polski, ale rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, która była dniem zwycięstwa dla Polaków, którzy dążyli do budowy silnej, niepodległej Polski- podkreślał poseł Paweł Rychlik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto