Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 1 września w Wieluniu. Wizyta głowy państwa niepewna

Redakcja
Obelisk przy II LO ku pamięci ofiar bombardowania Wielunia
Obelisk przy II LO ku pamięci ofiar bombardowania Wielunia Zbyszek Rybczyński
Ciekawie prezentuje się program obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny. Jeszcze nie wiadomo, czy do Wielunia przyjedzie prezydent Polski

W ratuszu czekają na sygnał z kancelarii Bronisława Komorowskiego. Pięć lat temu, gdy w Wieluniu gościł prezydent Lech Kaczyński, decyzja o wizycie zapadła dopiero w drugiej połowie sierpnia. Organizatorzy zapewniają, że są przygotowani na wizytę głowy państwa. Nie zabraknie innych znamienitych gości, w tym z zagranicy.

- Mamy potwierdzone wizyty delegacji z niemieckich miast partnerskich Wielunia, jak również z Drezna - mówi Hanna Białek-Żóraw z Urzędu Miejskiego.

ZOBACZ TEŻ: Zabiegają o wizytę prezydenta Polski w Wieluniu

Obchody rozpoczną się 31 sierpnia. Najważniejszym wydarzeniem dnia będzie konferencja naukowa "Ludność cywilna wobec aktów terroru". Referaty wygłoszą: wieluński historyk i regionalista prof. Tadeusz Olejnik, dr Jochen Böhler z Instytutu Imre Kertesza w Jenie (Niemcy), senator i znawca regionu łódzkiego Ryszard Bonisławski, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, pracownik naukowy Uniwersytetu Łódzkiego, przyjaciel Wielunia prof. Witold Kulesza oraz burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, pełniący funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju, do którego należy również Wieluń. W przerwie konferencji otwarcie wystawy karykatury antywojennej.

W przededniu rocznicy wybuchu wojny i bombardowania miasta zaplanowano też odsłonięcie tablicy pamięci w Rychłowicach, mszę na fundamentach fary, której będzie przewodniczył abp senior Stanisław Nowak, a wieczorem koncert okolicznościowy.

Uroczystości 1 września tradycyjnie rozpoczną się od złożenia hołdu ofiarom nalotów o godz. 4.40. Później w auli I LO odbędzie się uroczysta wspólna sesja rad: miejskiej, powiatu oraz Sejmiku Województwa Łódzkiego. Uczestnicy obejrzą film "Wieluń, miasto niepokonane" i wysłuchają apelu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W planie jest też wręczenie medali honorowych: "Zasłużony dla ziemi wieluńskiej" oraz im. Stanisława Poznerowicza. Obchody zwieńczy widowisko multimedialne "Historia światłem malowana" na fundamentach fary.

Obchodom towarzyszyć będzie wojewódzka inauguracja roku szkolnego w hali WOSiR z udziałem m.in. wojewody, marszałka województwa i łódzkiego kuratora oświaty.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto