Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 1 września 2021 w Wieluniu. Dobra okazja, by odwiedzić muzeum PROGRAM

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Na placu Legionów odbędzie się poranna uroczystość w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zbliżające się obchody to dobra okazja, by zwiedzić w Muzeum Ziemi Wieluńskiej wystawę ukazującą wojenny dramat miasta.

Wszystko wskazuje, że w wieluńskich obchodach weźmie udział prezydent RP Andrzej Duda. W tym tygodniu miasto wizytowali przedstawiciele służb odpowiedzialnych za logistykę prezydenckich wizyt.

Tradycją stało się już, że 31 sierpnia delegacja z Wielunia uda się na lotnisko w Polskiej Nowej Wsi niedaleko Opola. Było to jedno z miejsc (wówczas na terytorium Niemiec), gdzie stacjonowały samoloty Luftwaffe atakujące Wieluń wczesnym rankiem 1 września 1939 r. Zostanie tam zapalony symboliczny znicz pokoju i pojednania, który do Wielunia zabiorą uczestnicy biegu pamięci.

W tym dniu zaplanowano też harcerskie spotkanie przy ognisku ze świadkami bombardowania miasta, co jest zupełną nowością w programie obchodów. Początek o godz. 19 przy pomniku Rotmistrza Pileckiego.

Areną głównej uroczystości rocznicowej o godz. 4.40 będzie plac Legionów. Co jeszcze wydarzy się 1 września? O godz. 17 metropolita częstochowskie abp Wacław Depo odprawi mszę świętą na zrekonstruowanych fundamentach kościoła farnego. Wieczorem natomiast Wieluński Dom Kultury zaprasza na koncert Igora Herbuta na placu przed ratuszem. Wypełnioną melancholijną muzyką wydarzenie rozpocznie się o godz. 21, wstęp jest wolny.

Z obchodami będzie korespondował kinowy repertuar. 1 września w wieluńskiej Syrenie będzie można obejrzeć trzy filmy o tematyce wojennej: „Mistrz”, „1917” oraz „Kapitan”. Bilet na każdy seans kosztuje 12 zł.

Zobacz wystawę „Świadkowie mówią… Wieluń 1 września 1939”

Rocznica wybuchu wojny to dobra okazja, by zwiedzić goszczącą na stałe w Muzeum Ziemi Wieluńskiej wystawę poświęconą bombardowaniu miasta. Otwarta przed dwoma lata ekspozycja zatytułowana "Świadkowie mówią... Wieluń 1 września 1939" ma charakter multimedialny i pozwala odczuć na własnej skórze grozę wojny. Dzięki wykorzystaniu relacji audio-video i wspomnień spisanych rolę przewodników pełnią świadkowie tamtych wydarzeń.

Wystawa przenosi też zwiedzających do przedwojennego Wielunia. Zaprezentowane fotografie i eksponaty dają namiastkę życia w przygranicznym wówczas mieście, w którym jeden na trzech mieszkańców był Żydem, a w centrum w bliskiej od siebie odległości stały kościół farny i synagoga (obie świątynie unicestwili Niemcy). Więcej informacji o wystawie TUTAJ.

Obchody 1 września 2021 w Wieluniu. Dobra okazja, by odwiedz...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto