Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O wojennej traumie w wieluńskim muzeum [ZDJĘCIA]

Redakcja
W przededniu 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej o tragedii Wielunia mówiono w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

W murach muzeum doszło do spotkania naocznych świadków bombardowania miasta i kombatantów z młodzieżą biorącą udział w Biegu Pamięci z lotniska pod Opolem do Wielunia. Otwarto też wystawę „Wieluń miasto pokoju i pojednania”.

Spotkanie oficjalnie rozpoczął dyrektor MZW Jan Książek. O traumie bombardowania miasta opowiedział pokrótce Jan Tyszler, który w 1939 r. miał niespełna siedem lat. Jest on autorem książki “Wieluń i pamięć”, która ujrzała światło dzienne w ubiegłym roku. W momencie wybuchu wojny rodzina Tyszlerów mieszkała w zachodniej pierzei Nowego Rynku, między ulicami św. Barbary i Kaliską. Traf chciał, że na ich kamienicę bomby nie spadły, choć niemal cały Nowy Rynek legł w gruzach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: PROGRAM OBCHODÓW 1 WRZEŚNIA__

Swoimi refleksjami podzielił się również porucznik w stanie spoczynku Aleksander Pawelec, pochodzący z Lututowa weteran walk wrześniowych. W 1939 r. walczył on w obronie wybrzeża jako żołnierz I Morskiego Pułku Strzelców, zaś w czasie okupacji działał w Armii Krajowej. Prof. Tadeusz Olejnik i burmistrz Paweł Okrasa podkreślali wagę pamięci o wydarzeniach sprzed 77 lat w kontekście polsko-niemieckiego pojednania.

Zaraz po spotkaniu w muzeum wyruszono na Opolszczyznę na start Biegu Pamięci. Na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi, z którego 1 września 1939 r. niemieckie samoloty podrywały się do ataku na Wieluń, zapalono Ogień Pokoju i Pojednania. Z pochodnią grupa biegaczy ruszyła w trasę do Wielunia. Jutro o godz. 4.40 uczestnicy Biegu Pamięci dotrą na miejsce uroczystości przy obelisku upamiętniającym ofiary bombardowania miasta. Wieluń reprezentują w sztafecie uczniowie Zespołów Szkół nr 1 i 2. Początkowy odcinek pokonał też m.in. burmistrz Paweł Okrasa.

Wystawę „Wieluń miasto pokoju i pojednania” można oglądać w muzeum do 5 września. Warto przypomnieć, że była ona już prezentowana w Warszawie, Brukseli, Krakowie i Oleśnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto