Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O krok od tragedii. W Stawie ratowano mężczyznę podtrutego czadem

Natalia Ptak
Natalia Ptak
OSP Opojowice/OSP Staw
Dosłownie w ostatniej chwili nadeszła pomoc dla starszego mężczyzny, który przebywał w pomieszczeniu z nieszczelnym kominem. Dzięki reakcji rodziny i sąsiadów wezwani na miejsce strażacy i Zespół Ratownictwa Medycznego uratowali mężczyznę.

Czad. Cichy zabójca

Zastęp JRG Wieluń, OSP KSRG Opojowice, OSP Staw i Zespół Ratownictwa Medycznego wyjechały na pomoc starszemu mężczyźnie, u którego podejrzewano zatrucie tlenkiem węgla. Interwencja miała miejsce wczoraj, 29 grudnia, przed godziną 17 w miejscowości Staw, w gminie Czarnożyły.

To zdarzenie pokazuje, jak bardzo niebezpieczny jest tlenek węgla, który określany jest mianem "cichego zabójcy". Dzięki czujności sąsiedzkiej oraz działania strażaków ze Stawu, Opojowic i Wielunia nie doszło do tragedii i osoba uszła z życiem. Wspomnieć należy, że czujki tlenku węgla kosztują niewiele, ale mogą uratować najcenniejszy dar... ludzkie życie- zwracają uwagę strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Opojowicach.

"Czad i Ogień. Obudź czujność"

Jak podkreślają strażacy, w okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu. Istotnym jest uświadomienie korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.
  • Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
  • Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
  • W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto