Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O chorobie nerek, leczeniu i ogólnopolskim teście nerek rozmawiamy z dr Andrzejem Redlickim

OPRAC.:
Natalia Ptak
Natalia Ptak
Jak podkreśla dr Andrzej Redlicki, specjalista nefrolog, ordynator Centrum Dializ Fresenius w Wieluniu, nerki to jeden z najbardziej zaniedbanych organów, rzadko je badamy, jeszcze rzadziej leczymy. Na 100 pacjentów, zgłaszających się każdego dnia do lekarzy rodzinnych w całej Polsce, 8 ma niewydolność nerek. Co ósmy Polak choruje na nerki, choć o tym nie wie. Co trzeci, który przeszedł Covid -19 może mieć nieodwracalnie uszkodzone nerki. Choroba ta występuje znacznie częściej niż cukrzyca i jest od niej groźniejsza, bo często prowadzi wprost do przedwczesnego zgonu.

Powiat wieluński jest pierwszym powiatem w Polsce, w którym rusza akcja społeczna Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek. Po zrobieniu quizu w internecie, pacjenci, którzy tego potrzebują, dostaną skierowanie na bezpłatne badania nerek w Centrum Dializ Fresenius w Wieluniu. Start akcji już w poniedziałek, 25 października. Tymczasem o nerkach rozmawiamy z dr Andrzejem Redlickim, specjalistą nefrologiem, ordynatorem Centrum Dializ Fresenius w Wieluniu.

O chorobie nerek, leczeniu i ogólnopolskim teście nerek rozm...

Dlaczego choroba nerek jest tak trudna do wykrycia?
Choroby nerek rzadko przebiegają w sposób gwałtowny. Częściej ich przebieg jest przewlekły i długo bezobjawowy. Mogą rozwijać się 20 albo nawet i 30 lat. Typowe objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Często właśnie brak dolegliwości „usypia” czujność lekarza opiekującego się chorym.

Jakie są najczęstsze przyczyny chorób nerek?
Niewydolność nerek to schorzenie cywilizacyjne i często jej przyczyną jest inna choroba cywilizacyjna – cukrzyca, nadciśnienie, choroba serca. Można ocenić, że co trzecia osoba znajduje się w grupie ryzyka, jeśli chodzi o choroby nerek. Jednocześnie niewydolność nerek zwiększa ryzyko wielu innych chorób - serca, zawałów, udarów, niektórych nowotworów.

A COVID? Jak wpływa na funkcje nerek? Czy są tu już jakieś naukowe dane?
Naukowcy, analizując dane tysięcy chorujących na COVID, alarmują, że uszkodzenia nerek w przebiegu zakażenia są częstsze, niż wcześniej się wydawało. Blisko 30 proc. chorych na COVID może mieć trwale uszkodzone nerki. To bardzo dużo!

Co się dzieje, kiedy nerki zupełnie odmówią posłuszeństwa i przestają działać?
Wtedy jedynym ratunkiem dla chorego są dializa (mechanicznie zastępująca funkcje nerek) lub przeszczep.

Internetowy test zdrowia nerek i wirtualna poradnia nefrologiczna, dlaczego właśnie w ten sposób chce Pan doktor dotrzeć do pacjentów z powiatu wieluńskiego?
Polacy coraz częściej szukają wiedzy o swoim zdrowiu w internecie. My, lekarze nierzadko walczymy z tym przysłowiowym doktorem Google. Pacjenci przychodzą, również do mnie, z gotową diagnozą, wprost z sieci. Moja firma, Fresenius Nephrocare, opiekująca się na całym świecie pacjentami chorymi na nerki, postanowiła tę skłonność do leczenia się przez internet wykorzystać. Powstał test, przygotowany przez naszych ekspertów medycznych. Dziękuję im za to, że również mnie zaprosili do współpracy. Dołożyłem swoją cegiełkę do tego projektu.

Czyli teraz zamiast sam Pan namawia do leczenia się w sieci?
Mam świadomość, że przygotowany projekt nie jest poradą lekarską i w żadnym razie jej nie zastępuje. Chcę jednak, aby był to pierwszy krok, pierwsze spojrzenie na nerki każdego mieszkańca naszego powiatu. Krok, który tak często podejmowany jest zbyt późno.

Kto powinien wypełnić test?
Bardzo chciałbym, żeby ten test wypełnił każdy dorosły mieszkaniec powiatu. Proszę, żeby dzieci, wnuki pomogły tu seniorom, niech to będzie dobrze wykorzystany wspólny czas.

Czy można chorować na nerki i o tym nie wiedzieć?
Tak, jak najbardziej. Niestety często tak właśnie jest. Szacuje się, że 4,8 miliona Polaków (12%) choruje na nerki a leczy się tylko ok. 120 tysięcy.

Na jakie pytania trzeba odpowiedzieć, ile czasu zajmie wypełnienie testu?
To bardzo proste pytania o nasze samopoczucie i inne zdiagnozowane choroby. Test nie zajmie nam więcej niż 5 minut.
WYKONAJ TEST
Jeśli z testu wyniknie, że nasze nerki potrzebują pomocy, co dalej?
Każdy zakwalifikowany do grupy ryzyka pacjent dostanie specjalny kod, z którym w naszym Centrum Dializ bezpłatnie zbada krew i mocz w kierunku chorób nerek.

Jakie to badania, czy są inwazyjne, mają skutki uboczne?
Absolutnie nie. W ramach badań profilaktycznych zrobimy dwa proste badania - ogólne moczu i oznaczenie we krwi poziomu kreatyniny. Te dwa testy już pokażą, czy coś złego dzieje się w naszych nerkach.

Centrum Dializ Fresenius Nephrocare w Wieluniu opiekuje się chorymi na nerki w całym powiecie, działa przy nim też poradnia nefrologiczna. Czego, Pana zdaniem, potrzebują pacjenci chorzy na nerki w Polsce?
Brakuje szerokiej akcji edukacyjnej, pokazującej, że choroby nerek choć nie bolą, a ich objawy są dyskretne, to są groźne i nierzadko prowadzą do śmierci – może to zadanie spełni Ogólnopolski Test Zdrowia Nerek., W Polsce każdego roku na nerki, przedwcześnie umiera 80 tys. osób. Pacjentom potrzebna jest koordynowana opieka nefrologiczna, jej centrum powinno się znajdować w stacji dializ. Chorzy są u nas trzy razy w tygodniu i dobrze znamy ich potrzeby. Pandemia koronawirusa pokazała, że przyszłość i bezpieczeństwo naszych pacjentów to dializy domowe. Tymczasem dializy otrzewnowe są w Polsce trudno dostępne, a hemodializy domowe zupełnie niedostępne.
WYKONAJ TEST

CZYTAJ TAKŻE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto