Uroczystości rocznicowe będą jednak dużo skromniejsze niż ubiegłoroczne. Zabraknie na nich prezydenta Bronisława Komorowskiego, który gościł w mieście rok temu jeszcze jako marszałek Sejmu RP.
Mimo to, jak zapewniają świadkowie bombardowania Wielunia, uroczystości są dla nich zawsze ważnym przeżyciem. Pod pomnikiem ofiar drugiej wojny światowej przy ul. Piłsudskiego złożą oni wieniec z 71 biało-czerwonych kwiatów, układających się w charakterystyczną godzinę 4:40.
- Chcemy, by o tej tragedii pamiętała przede wszystkim młodzież i wyciągnęła naukę z tej strasznej historii - podkreśla jeden ze świadków, Eugeniusz Kołodziejczyk.
Uczestnicy uroczystości będą mogli poczuć namiastkę atmosfery grozy, jaka zapanowała w mieście 71 lat temu. O świcie młodzież II Liceum Ogólnokształcącego i Młodzieżowego Domu Kultury odegra spektakl uliczny, podczas którego nad miastem znów złowieszczo zawisną niemieckie myśliwce.
Po południu o godz. 17 zostanie odprawiona msza św. na ruinach fary, a o godz. 19:30 w kinie projekcja filmu "Wieluń - 13 cegieł" Sławomira Górskiego z narracją Roberta Gonery.
1 września 1939 roku to właśnie Wieluń był pierwszym miastem, na które spadły bomby. Trafiły między innymi w Szpital Wszystkich Świętych, synagogę i farę. Zniszczeniu uległo 70 proc. budynków. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Najczęściej podaje się 1.200 osób.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?