Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady odbierania śmieci od mieszkańców gminy Wieluń. Zobacz poradnik prawidłowej segregacji opadów INFOGRAFIKI

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
2021 rok przynosi kilka zmian w zasadach odbioru odpadów komunalnych w gminie Wieluń. Mieszkańcy mogą też spodziewać się wzrostu opłaty śmieciowej. Zobacz w galerii infografiki dotyczące prawidłowych zasad segregowania śmieci.

Z początkiem 2021 r. w gminie Wieluń zaczyna obowiązywać nowy regulamin utrzymania czystości i porządku. To dokument, który określa zasady odbierania śmieci od mieszkańców. W stosunku do wcześniej obowiązującego regulaminu wprowadzono kilka istotnych zmian. Po odpady resztkowe i biodegradowalne śmieciarki będą jeździć równie często na tereny wiejskie, co na osiedla w mieście. Po drugie, punkt przy wysypisku w Rudzie będzie przyjmował więcej rodzajów odpadów niż do tej pory (szczegóły w dalszej części artykułu).

- Zmiany w naszym regulaminie wynikają z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – wyjaśnia Bartosz Skupień, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Wieluniu.

Jak w Wieluniu, tak i na wsiach

Regulamin obowiązujący do końca 2020 r. dopuszczał różne częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych i biodegradowalnych z obszaru miasta i terenów wiejskich. W praktyce kosze mieszkańców Wielunia, Dąbrowy i Rudy były opróżniane dwa razy w miesiącu, a w pozostałych miejscowościach – tylko raz. Wszyscy za odbiór śmieci płacą tyle samo, więc budziło to zrozumiałe kontrowersje, jednak apele o ujednolicenie zasad trafiały w próżnię.

Teraz na mocy przepisów krajowych wszyscy będą traktowani jednakowo. Przy czym w nowym regulaminie częstotliwość odbioru frakcji bio z brązowych kubłów uzależniono od pory roku. Od grudnia do marca odpady kuchenne i zielone będą zabierane raz w miesiącu, a od kwietnia do listopada – co dwa tygodnie. Harmonogramy przygotowane przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu, które obowiązują od stycznia 2021 r., uwzględniają nowe wytyczne. Harmonogramy są dostępne TUTAJ.

Terminy wywozu pozostałych rodzajów śmieci pozostają bez zmian. Plastiki i inne tworzywa sztuczne – raz na miesiąc, papier i tektura – raz na miesiąc, szkło – raz na kwartał, meble i inne odpady wielkogabarytowe – raz na pół roku. Póki co opłaty śmieciowe nadal wynoszą 15 i 30 zł od osoby miesięcznie (posiadaczom kompostownika przysługuje 2 zł zniżki). Ratusz przewiduje ich podwyżkę "ze względu na rosnące koszty odbioru i wywozu śmieci oraz wzrost opłat środowiskowych”, ale jeszcze nie wiadomo kiedy i w jakiej wysokości. Obecna umowa z komunalką obowiązuje do końca lutego br. Aktualnie trwa przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów od marca do końca września 2021 r.

Zobacz w galerii zdjęć: poradnik prawidłowej segregacji opadów INFOGRAFIKI

PSZOK dla mieszkańców gminy Wieluń - co można oddać?

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) prowadzony przy wysypisku w Rudzie znacząco rozszerzy swoją działalność. Mieszkańcy będą mogli tutaj zwozić także posegregowane odpady, które gromadzą na posesjach (plastiki, szkło, itp.) oraz m.in. przeterminowane leki i odzież. Tak jak do tej pory, odpady z nieruchomości zamieszkałych będą przyjmowane darmowo, natomiast z niezamieszkałych za opłatą (te ostatnie nie mogą jednak pochodzić z działalności gospodarczej). PSZOK w Rudzie obsługuje wyłącznie mieszkańców gminy Wieluń.

- Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji więcej pojemników niż do tej pory, do których będzie można wrzucić więcej rodzajów odpadów. Zobowiązani będą do wypełnienia odpowiednich dokumentów pozwalających na identyfikację, czy dostarczone odpady zostaną przyjęte za odpłatnością, czy za darmo w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wnoszonej na rzecz Gminy Wieluń. Należy zaznaczyć, iż w PSZOK będą przyjmowane tylko i wyłącznie odpady komunalne – informuje Łukasz Ulfik, kierownik działu oczyszczania miasta PK w Wieluniu.

Na mocy nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku PSZOK w Rudzie przyjmuje:

  • szkło
  • tworzywa sztuczne
  • opakowania wielomateriałowe
  • metale
  • papier
  • bioodpady
  • odpady niebezpieczne
  • przeterminowane leki
  • chemikalia
  • zużyte baterie i akumulatory
  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe
  • zużyte opony
  • odpady budowlane i rozbiórkowe
  • odpady tekstyliów i odzieży
  • odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek.

Nowe zasady odbierania śmieci od mieszkańców gminy Wieluń. Z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto