Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe uprawnienia i obowiązki pieszych. Jak zmiany przepisów drogowych przyjmą się w Wieluniu? FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Weszły w życie przepisy, które mają zapewnić większą ochronę pieszych. Mają oni pierwszeństwo już w chwili wchodzenia na pasy.

Od 1 czerwca 2021 r. obowiązują nowe zasady w miejscach krzyżowania się ruchu kołowego i pieszego. Dotychczas pierwszeństwo przed pojazdem miał pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych. Teraz przysługuje mu pierwszeństwo także w momencie wchodzenia na „zebrę”. To nakłada nowe obowiązki na kierowców, którzy muszą bacznie obserwować nie tylko przejście dla pieszych, ale i jego okolice. Są zobowiązani zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego przechodzącego przez jezdnię lub dopiero wkraczającego na pasy.

Wśród zmotoryzowanych nietrudno o opinię, że piesi poczują się zbyt pewnie i będą zachowywać się teraz jak „święte krowy”. Znowelizowane przepisy nie zwalniają jednak pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię. W dalszym ciągu zabrania się także wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Od 1 czerwca pieszy ma zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób utrudniający obserwację sytuacji na jezdni, torowisku lub pasach.

Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy dzisiaj w centrum Wielunia, mieli podstawową orientację w nowych przepisach. Wypowiadali się o nich z rezerwą. Liczą, że przyniosą pozytywne skutki dla pieszych, jednak rodzą się wątpliwości, w jakim stopniu będą egzekwowane.

- Śledzę na bieżąco wiadomości w telewizji, to coś niecoś wiem o tych zmianach. Dzisiaj, jak szłam po mieście, to nie powiem, kierowcy za każdym razem zatrzymywali się przy pasach. Ale wiadomo, że różnie z tym bywa. Czy dzięki nowym przepisom będzie lepiej, to za wcześnie na oceny. Życie pokaże. Ogólnie w Wieluniu zbyt bezpiecznie to nie jest, szczególnie na drodze koło ZUS-u, gdzie tyle tirów jeździ, że głowa mała – komentuje mieszkanka Wielunia.

Jej znajoma dodaje: - Na przejściu ostrożności nigdy za wiele. A bo to wiadomo, czy kierowca akurat nie jest pod wpływem? Lepiej nie ryzykować i nie wchodzić „na pewniaka”.

Wieluńska drogówka nie zaplanowała dodatkowych działań w terenie na okoliczność wejścia w życie nowych zasad na drodze. Ograniczono się do zamieszczenia komunikatu na stronie internetowej komendy. W najbliższych dniach na drogi wyjedzie więcej patroli w związku ze zbliżającym się długim weekendem i zwiększonym natężeniu ruchu.

- W przyszłym tygodniu natomiast nasi funkcjonariusze będą prowadzić akcję pod hasłem „Niechronieni” połączonej z profilaktyką, podczas której będą uświadamiać pieszych i rowerzystów, a także rozdawać elementy odblaskowe – zapowiada sierż. sztab. Monika Klonowska z KPP w Wieluniu.

Zmiany w ruchu drogowym nie kończą się jednak na uprawnieniach i obowiązkach pieszych. Od 1 czerwca ujednolicone zostały także limity prędkości w terenie zabudowanym. Bez względu na porę dnia, można jechać maksymalnie 50 km/h. Wprowadzono także nowe regulacje dotyczące minimalnego odstępu między autami na autostradach i drogach ekspresowych.

W Wieluniu nie brakuje przejść dla pieszych, których standard bezpieczeństwa pozostawia do życzenia. Jednym z nich jest zebra na ul. Warszawskiej obok wiaduktu kolejowego. Wprawdzie kilka lat temu zamontowano tutaj na wysięgniku znak z pulsującym światłem i reflektorem, jednak w dalszym ciągu po zmroku piesi są słabo widoczni. Inne z przejść, na których trzeba bardzo uważać, znajduje się na ul. 3 Maja przy „domku harcerza”. Podejmowane od lat starania o wyposażenie go w sygnalizację świetlną nie przyniosły rezultatu.

Dodatkowo w niektórych punktach Wielunia zastrzeżenia budzi stan oznakowania poziomego. Zarządcy dróg ociągają się z odmalowywaniem wytartych pasów, czym obniżają poziom bezpieczeństwa przechodniów.

Szansą na podniesienie standardu przejść zlokalizowanych na drogach wojewódzkich w Wieluniu i okolicznych miejscowościach jest regionalny budżet obywatelski „Łódzkie na plus”. Wniosek zgłoszony w 2020 r. uzyskał ponad 1000 głosów, co nie wystarczyło do uzyskania finansowania inwestycji. W tym roku projekt pod nazwą „Bezpieczny pieszy. Aktywne przejścia na drogach wojewódzkich w gminie Wieluń” również będzie uczestniczył w rywalizacji. Jeśli uzyska odpowiednio duże poparcie społeczne, sześć zebr w Wieluniu, Rudzie, Dąbrowie i Sieńcu zostaną wyposażone w systemy pulsujących świateł na jezdni i znakach pionowych, które załączają się automatycznie, gdy pieszy zbliża się do zebry. Więcej informacji na profilu facebook.com/obywatelski.wielun.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto