Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe oblicze otoczenia pomnika powstańców w lasku wieluńskim. Uwaga na świeżo zasianą trawę! FOTO

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Teren przy pomniku upamiętniającym powstańców styczniowych w Wieluniu zyskał nowy wygląd. Uważajmy, aby nie chodzić po ziemi świeżo obsianej trawą!

Inwestycję w lasku wieluńskim zlecił ratusz. W rejonie pomnika wytyczone zostały nowe alejki, a na przyległe do nich tereny nawieziono ziemię i zasiano trawniki. Zbudowano też betonowe podejścia do pomnika upamiętniającego bojowników Powstania Styczniowego.

- Zakres prac objętych dokumentacją projektową został zasadniczo skończony. Zostały jeszcze drobne czynności, jak przeniesienie lamp i montaż ławek – mówi Bartosz Skupień, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.

Projekt zagospodarowania terenu powstał kilka lat temu we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Wieluniu (młodzież uczy się tutaj architektury krajobrazu). Jednak zakres prac został mocno zmieniony w stosunku do tego, co zaproponowali uczniowie szkoły. Wykonanie inwestycji powierzono firmie z Pątnowa. Zgodnie z umową, gmina zapłaci za robotę 67 tys. złotych.

Niestety na ziemi świeżo obsianej trawą widać już liczne ślady butów, a nawet koła roweru. Zasugerowaliśmy naczelnikowi ustawienie tablic ostrzegawczych. Bartosz Skupień zapewnił, że niezwłocznie zajmie się zabezpieczeniem terenu przed zadeptywaniem.

Otoczenie pomnika powstańców nie nabrało jeszcze ostatecznego wyglądu. W planach na przyszły rok jest obsadzenie terenu estetyczną roślinnością. Wstępnie mówi się też o docelowym przekształceniu starych bocznych alejek w tereny zielone.

Zarząd Osiedla nr 1 wnioskował o przeniesienie mogiły powstańczej na front pomnika, gdzie co roku 22 stycznia wielunianie oddają hołd uczestnikom niepodległościowego zrywu 1863 r. Urząd rozważał tę możliwość, jednak po konsultacjach z Muzeum Ziemi Wieluńskiej podjęto decyzję, aby tego nie robić.

- Mogiła jest nazwana symboliczną, niemniej jednak powstała dokładnie w miejscu, w którym znaleziono szczątki powstańców. Istnieje prawdopodobieństwo, że przy jej relokacji odkryte zostałyby kolejne szczątki. Odstąpiliśmy od tego, by nie wchodzić w temat ewenualnej ekshumacji – wyjaśnia Bartosz Skupień z UM.

Pomnik upamiętniający powstańców wielunianie wznieśli w roku 1934. W trakcie prac odkryto szczątki ośmiu osób straconych za udział w bojach z armią rosyjskiego zaborcy. Egzekucji dokonywano w tymże miejscu, zwanym Podszubienicami, oraz na wieluńskim Starym Rynku. Niemiecki okupant zburzył monument w 1940 r. Został odbudowany w tej samej formie w 1958 r.

Nowe oblicze otoczenia pomnika powstańców w lasku wieluńskim...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto