Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocnej prohibicji w Wieluniu nie będzie, ale zasady wydawania zezwoleń na sprzedaż alkoholu mają zostać zaostrzone

Redakcja
Trzy uchwały regulujące handel procentowymi trunkami w gminie Wieluń mają podjąć radni na zbliżającej się z sesji. Proponuje się zmianę ilości koncesji, a także ustanowienie stref ochronnych między punktami z alkoholem, a szkołami czy obiektami sportowymi

W marcu weszła w życie nowela ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zmienione prawo nałożyło na samorządy pewne obowiązki i dało im też nowe możliwości. Dotychczasowe uchwały określające zasady handlu alkoholem w gminach z mocy ustawy stracą ważność. Stąd konieczność podjęcia nowych. Rada Miejska Wielunia pochyli się nad tematem na najbliższej sesji. Co zakładają projekty uchwał?

Liczbę zezwoleń na sprzedaż każdego rodzaju alkoholu do spożycia poza miejscem sprzedaży ustalono na 110. W przypadku lokali, w których można pić napoje wyskokowe na miejscu, ilość koncesji jest różna w zależności od mocy sprzedawanego alkoholu. Jeśli chodzi o piwo i trunki zawierające do 4,5 proc. alkoholu, limit zezwoleń wynosi 50. Dla lokali serwujących napoje o mocy od 4,5 do 18 proc. (z wyjątkiem piwa) przewidziano 30 koncesji i tyle samo dla tych z najmocniejszymi trunkami.

„Proponowane liczby są optymalne dla zapewnienia zasad równości wobec prawa zarówno podmiotów wykonujących działalność gospodarczą, jak i dla tych, które zamierzają tę działalność podjąć w przyszłości” - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały. Jest on zgodny z Programem Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Wieluń.

Obecnie obowiązująca uchwała nie wyszczególnia ilości zezwoleń na te dla miejsc, w których można pić alkohol, i te, gdzie można go tylko kupować. Jest ustalona ogólna liczba koncesji na sprzedaż napojów alkoholowych powyżej 4,5 proc. (z wyjątkiem piwa) dla wszystkich rodzajów punktów handlowych i wynosi ona 140. Tak jest od 2011 roku, wcześniej limit wynosił 120.

Kolejna uchwała dotyczy zasad lokowania miejsc sprzedaży i podawania alkoholu. Proponuje się, że nie mogą one znajdować się w odległości mniejszej niż 20 metrów od: szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo-wychowawczych; basenów i obiektów sportowych; dworców kolejowych i autobusów oraz przystanków autobusowych; domów dziecka oraz matki i dziecka; cmentarzy. Uchwała dopuszcza też okresowe zgody na sprzedaż alkoholu w ogródkach piwnych, które są wydzielone, ogrodzone i odpowiednio oznaczone.

Jest to zaostrzenie zasad wydawania zezwoleń w gminie Wieluń. Dotychczas nie obowiązywały żadne normy związane z odległościami. W ratuszu są zdania, że uchwała nie spowoduje negatywnych skutków gospodarczych, społecznych, ani też nie odbije się na finansach gminy, natomiast „wprowadza przejrzyste zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych”. Jak jednak należy rozumieć odległość od lokalu z alkoholem do obiektu „chronionego”? W uchwale określono, że minimalne 20 metrów musi być zachowane między drzwiami wejściowymi obu budynków, liczone „wzdłuż oficjalnych ciągów komunikacyjnych”.

Osobna uchwała określa odstępstwa od zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych gminy Wieluń. „Dyspensa” dotyczy różnego rodzaju imprez na świeżym powietrzu w określonych miejscach. Są to: sale oraz place przy budynkach OSP, park im. Żwirki i Wigury, rekreacyjne tereny zielone w rejonie ul. Wojska Polskiego, na Podwalu, przy ul. Sadowej, a także te znajdujące się na wsiach, teren parkingu przy ul. Nadodrzańskiej, ogród klasztoru przy Reformackiej, targowisko miejskie, a także sala widowiskowa Wieluńskiego Domu Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście. Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Według urzędników ratusza umożliwienie spożywania alkoholu podczas imprez w tych miejscach „nie będzie negatywnie wpływać na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi, jak również nie będzie to powodowało zakłóceń bezpieczeństwa i porządku publicznego. Powinno natomiast spełnić oczekiwania społeczne wobec tej przestrzeni”.

Decyzje zapadną na sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się w najbliższą środę, 22 sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto