Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Wieluniu obfitowała w atrakcje [ZDJĘCIA]

Redakcja
Muzeum Ziemi Wieluńskiej szeroko otwarła w niedzielę swoje wrota dla mieszkańców. Z okazji Nocy Muzeów na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji

Uczestnicy Nocy Muzeów w Wieluniu mogli zwiedzić dwie premierowe wystawy. Pierwsza z nich to zbiór obrazów powstałych podczas pleneru malarskiego na terenie miasta. W muzealnej sali nie zabrakło autorów prac, wśród których są również osoby z Białorusi oraz niemieckiego Osterburga, miasta partnerskiego Wielunia. Sylwetki artystów przybliżyła Jolanta Madej, która pełniła funkcję komisarza pleneru.

W dwóch salach prezentowana jest natomiast ekspozycja "Jan Długosz i jego czasy", na której zgromadzono eksponaty z kilkunastu polskich muzeów, bibliotek, a także zbiorów prywatnych. Wybitny kronikarz, który zasłużył się także w działalności kościelnej i państwowej, był rodzinnie związany z ziemią wieluńską. Na wystawie można zobaczyć pamiątki nie tylko związane z Długoszem, ale też inne eksponaty pochodzące z czasów jemu współczesnych - m.in. miecze i inne elementy uzbrojenia, kielichy, rzeźby, naczynia. Otwarciu ekspozycji towarzyszyła inscenizacja w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 2, którego Jan Długosz jest patronem.

Noc Muzeów była również świetną okazją do zwiedzenia stałych wystaw w MZW, jak również otwartej w marcu ekspozycji czasowej "Jurajskie skamieniałości - klucz do przeszłości ziemi wieluńskiej". Osoby zainteresowane geologicznymi ciekawostkami mogły ponadto wysłuchać interesującego wykładu "W błękicie jurajskiego morza", który wygłosił Paweł Woźniak z Państwowego Instytutu Geologicznego.

W sali Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej, które co roku włącza się w organizację Nocy Muzeów w Wieluniu, każdy mógł wziąć do ręki broń z czasów II wojny, przymierzyć hełm, czy też wsiąść na wojskowy motor. Z kolei na tarasie muzeum chętni strzelali z repliki karabinu maszynowego Hotchkiss wz. 14. "Żołnierzom" batalionów po raz pierwszy towarzyszyli rekonstruktorzy przebrani w stroje niemieckich wojskowych.

Noc Muzeów była również gratką dla miłośników historycznych wydawnictw. Dr Tadeusz Grabarczyk z Uniwersytetu Łódzkiego promował swoją książkę "Jazda zaciężna Królestwa Polskiego w XV wieku". Publikacje albumowe wydane przez MZW były sprzedawane w promocyjnych cenach. Ale to jeszcze nie wszystko. Pracownicy muzeum prowadzili zajęcia dla najmłodszych, a ksiądz pastor Szymon Czembor oprowadzał po sąsiadującym z MZW kościele ewangelicko-augsburskim.

Dzień wcześniej do Nocy Muzeów przyłączył się oddział MZW w Ożarowie. Nie lada wydarzeniem w Muzeum Wnętrz Dworskich był recital chopinowski w wykonaniu Szymona Nehringa w ramach IV Rubinstein Piano Festival. Po koncercie otwarto wystawę "Tradycyjne pszczelarstwo" w oficynie przy dworze, a później chętni obserwowali niebo z tarasu. W międzyczasie każdy mógł zwiedzić wiatrak w Kocilewie.

O Nocy Muzeów będzie można również przeczytać w piątkowym "Naszym Tygodniku", dodatku do "Dziennika Łódzkiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto