Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2021 w Wieluniu. Ponad 300 osób skorzystało w sobotę z atrakcji przygotowanych przez muzeum i SHBON ZDJĘCIA

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Tegoroczna Noc Muzeów w Wieluniu obfitowała w moc atrakcji. A ponieważ zwiedzający w końcu mogli osobiście odwiedzić muzeum i obejrzeć nie tylko ciekawe wystawy i powstańczy punkt opatrunkowy, ale także zwiedzić basztę Męczarnię i odbyć spacery edukacyjne po mieście, chętnie skorzystali z takiej możliwości. Łącznie w sobotę placówkę odwiedziło ponad 300 osób.

Noc Muzeów 2021 w Wieluniu. Ponad 300 osób skorzystało w sobotę z atrakcji przygotowanych przez muzeum i SHBON

Muzeum Ziemi Wieluńskiej było w sobotę otwarte dla zwiedzających w godzinach 16-23. W tym czasie można było zwiedzić wystawy stałe i czasowe, zobaczyć powstańczy punkt opatrunkowy przygotowany przez Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej oraz zwiedzić basztę Męczarnię. W tym roku pracownicy muzeum zaprosili też mieszkańców na dwa spacery tematyczne "po mieście".

Oto wystawy stałe, które zobaczyli Ci, którzy odwiedzili 15 maja wieluńskie muzeum.

  • Pradzieje ziemi wieluńskiej

  • Świadkowie mówią...Wieluń 1 września 1939. Wystawa multimedialna

  • Życie codzienne wsi wieluńskiej na początku XX wieku

Mieszkańcy Wielunia i okolic mogli podziwiać także następujące wystawy czasowe.

  • Ukraina przed wiekami

  • Wieluń królewskie miasto. Wystawa plenerowa

Dużym zainteresowaniem cieszyła się rekonstrukcja wybuchu III Powstania Śląskiego zorganizowana z okazji 100.rocznicy powstania. Przygotowało ją niezawodne Stowarzyszenie Historyczne Bataliony Obrony Narodowej. Zwiedzający mogli zobaczyć prezentację obiektów związanych z wybuchem oraz punkt opatrunkowy na miejscu potyczki powstańców.

- W minioną sobotę, po raz kolejny, na zaproszenie dyrekcji muzeum ziemi wieluńskiej, nasze stowarzyszenie wzięło udział w Nocy Muzeów. Tym razem przygotowaliśmy dioramę poświęconą lll Powstaniu Śląskiemu, z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy jego wybuchu. Dla zwiedzających przygotowaliśmy przykładowe stanowisko ogniowe z ciężkim karabinem maszynowym, punkt werbunkowy oraz stanowisko medyczne z pierwszej linii walk, które cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dziękujemy osobom, które pomogły nam wzbogacić dioramę w wyposażenie medyczne. Cieszymy się, że po długiej przerwie mogliśmy znowu się spotkać z miłośnikami historii i opowiedzieć o wydarzeniach, które rozegrały się 100 lat temu na Górnym Śląsku - podzielili się wrażeniami członkowie Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej.

Sporo osób zwiedziło także basztę Męczarnię, która była otwarta od godziny 16 do 21.

W tym roku w programie Nocy Muzeów znalazły się też spacery edukacyjne po Centrum Wielunia. Mieszkańcy Wielunia i okolic zobaczyli miejsca związane ze złotymi wiekami Wielunia oraz bohaterami II Rzeczypospolitej.

Noc Muzeów 2021 w Wieluniu. Ponad 300 osób skorzystało w sob...

Fotoreportaż z Nocy Muzeów w obiektywie Ewy Misiak zamieścimy dzisiaj po południu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto