Niesamowite ZDJĘCIA Pauliny Banaś z Wielunia. Pole dance i aerial hoop to dla niej sztuka. Spełnia się także jako fotomodelka VIDEO

Daniel Sibiak
Daniel Sibiak
Udostępnij:
Kiedy wchodzi na scenę kradnie show. Choć jest piękną, filigranową blondynką potrafi zatańczyć na kole tak, że widzowie mają ciarki na plecach. Akrobatyka miesza się tu ze sztuką i dawkuje widzom stopniowo emocje. Tak piękne widowisko artystyczne potrafi przygotować Paulina Banaś z Wielunia, która od kilku lat uprawia pole dance i aerial hop, a swoją pasją zaraża wiele małych dziewczynek oraz kobiet, które szlifują swój talent pod jej okiem w Kępnie i Ostrowie Wielkopolskim. W naszym cyklu Poznaj z NaMi lokalne talenty, postanowiliśmy przybliżyć dzisiaj sylwetkę Pauliny Banaś.

Paulina Banaś z Wielunia zachwyca na scenie. Prezentuje zmysłowy pole dance i aerial hoop. Jest też fotomodelką

Sport i aktywny tryb życia towarzyszą jej od najmłodszych lat. W czasach szkolnych należała do szkolnych drużyn w piłce siatkowej, piłce ręcznej. Brała także udział w zawodach międzyszkolnych w różnych dyscyplinach jak np., bieg sztafetowy, skok wzwyż itp. W 2008 roku zaczęła przygodę z treningami siłowymi. Początkowo były to treningi na siłowni. Następnie na początku 2015 roku spróbowała swoich sił w treningach crossfitowych, co bardzo jej się spodobało. Uczęszczała na treningi w Kuźni Sylwetki w Wieluniu, gdzie brała udział w zawodach wewnętrznych. Jednak ciągle czegoś jej brakowało. W tym samym czasie studiowała prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie poznała dużo wspaniałych ludzi z pasją m.in. instruktorkę pole dance. Opowiadała o tym tak interesująco, że Paulina też postanowiła spróbować.

- Koleżanka ze studiów już wtedy była instruktorem pole dance w Kłodzku. Opowiedziała mi o tej dyscyplinie sportu, jak wyglądają treningi i oczywiście pokazała swoje zdjęcia i filmiki. Paulina, bo tak ma na imię koleżanka stała się moją inspiracją i motywacją. Postanowiłam wtedy, że chcę trenować właśnie pole dance - relacjonuje Paulina.

Początkowo nie było to łatwe, ponieważ w Wieluniu nie było takich zajęć. Paulina musiał rozejrzeć się za takim zajęciami w sąsiednich miastach. Trafiło na Studio Pole Dance w Bełchatowie. To tam w 2016 roku stawiała pierwsze kroki.

- To tam wszystko się zaczęło. Przez pół roku jeździłam na treningi do Bełchatowa, ale już w listopadzie 2016 roku pojawiły się zajęcia pole dance w siłowni MyFit w Wieluniu. Było to dla mnie duże ułatwienie, bo mogłam częściej trenować. Pole dance od razu skradł moje serce, od razu pokochałam tę dyscyplinę sportu. Po niecałych 2 latach treningów przez ponad 3 miesiące prowadziłam w Wieluniu zajęcia w zastępstwie - opowiada o drodze, jaką przeszła Paulina.

Na tym jednak się nie skończyło. Paulina Banaś we wrześniu 2018 roku zaczęła dodatkowo trenować aerial hoop w studio Snake Dance w Częstochowie, co również bardzo ją zainteresowało i pochłonęło.

- W latach 2018-2020 jeździłam na zajęcia pole dance i aerial hoop do Wrocławia do studia Pole Empire, gdzie mogłam trenować pod okiem wspaniałych instruktorów, którzy odnoszą sukcesy w mistrzostwach polski oraz świata. Miałam zaszczyt trenować pod okiem: Pauliny Kościewicz, Sonii Kajdanowskiej, Kamili Cyniak-Duda, Kateryny Gromovej, Tomasza Zielony. - wymienia swoich mistrzów Paulina, która ma za sobą już 3 pokazy aerial hoop. Swój pierwszy pokaz miała podczas Dni Wielunia w 2019 roku. W październiku tego samego roku robiła pokaz aerial hoop na otwarciu studia Pro Flying Academy w Śremie, a następny w listopadzie podczas Obchodów Święta Niepodległości w Konopnicy. Brała również udział w różnych warsztatach organizowanych przez osoby, które odniosły duży sukces w tych dyscyplinach, jak np.: Magdalena Karasińska, Klaudia Nowak.

To był moment, w którym poczuła, że chce rozwijać się dalej w tym kierunku

Na swoje pierwsze warsztaty pole dance wybrała się w kwietniu 2018 roku, prowadził je Krystian Izert – trener kalisteniki.
- Po tych warsztatach wiedziałam, że chcę się rozwijać dalej w tym kierunku. To właśnie udział w tych warsztatach zapoczątkował moją karierę zawodową jako instruktora pole dance. Dzięki poleceniu Krystiana otrzymałam propozycję prowadzenia zajęć pole dance w klubie ST8Gym w Kępnie. 3 listopada 2018 roku miało miejsce otwarcie klubu. W grudniu 2018 roku ukończyłam kurs instruktora pole dance w Akademii Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu. Natomiast w maju 2019 roku uzyskałam certyfikat ukończenia kursu instruktorskiego Aerial Hoop oraz Aerial Silks wystawiony przez szkołę Flying Rose z Łodzi. Mniej więcej w tym samym czasie pojawiła się kolejna propozycja prowadzenia zajęć, tym razem w studio w Ostrowie Wielkopolskim. Otwarcie studia Pole Babeczka miało miejsce 7 września 2019 roku. To co robimy można znaleźć na naszych profilach społecznościowych - zachęca do ich odwiedzin Paulina.

Czym zawodowo zajmuje się Paulina Banaś?

Paulina Banaś na co dzień pracuje w Wieluniu w firmie Dachowiec jako handlowiec, gdzie zajmuję się sprzedażą pokryć dachowych. Po pracy prowadzi zajęcia pole dance i aerial hoop, w klubie St8gym w Kępnie oraz w studio Pole Babeczka w Ostrowie Wielkopolskim. Zajęcia odbywają się 5 dni w tygodniu zarówno z dziećmi jak i dorosłymi.

- Sprawiają mi ogromną radość. Cieszę się, że mogę uczyć ludzi tego wspaniałego sportu i zarażać ich swoją pasją - dodaje Paulina. I przybliża na czym polegają tego typu zajęcia.

- Na zajęciach panuje miła atmosfera i zawsze jest wesoło. Zarówno w studio Pole babeczka jak i w St8gym mam wspaniałe kursantki te małe i większe. Cieszę się z tego, że mogę robić to co kocham i co sprawia mi przyjemność. Prowadząc zajęcia już ponad 3 lata stwierdzam, że jeśli człowiek robi to co kocha to nie pracuje Na zajęciach panuje miła atmosfera, jest wesoło i radośnie. W studiach, w których prowadzę zajęcia czuję się jak w domu. Panuje w nich miła rodzinna atmosfera, wszyscy są przyjaźni. Mimo tego, że dojazd na zajęcia czasami bywa męczący, ponieważ do Kępna mam 45 km a do Ostrowa 90 km, zajęcia rekompensują to w 100%. Obecnie każdy mój tydzień jest bardzo intensywny. Rano na 7-8 chodzę do pracy i w każdy dzień (poza wtorkiem) prosto z pracy jadę na zajęcia: poniedziałki i czwartki Ostrów, środa i piątek do Kępna. Wracam do domu mniej więcej koło godziny 21-22. Ponadto w soboty też mam 3 godziny zajęć od 10 w Ostrowie Wielkopolskim. Mimo tego, że odczuwam czasami zmęczenie nie chcę rezygnować z prowadzenia zajęć i zarażania ludzi pasją do tych wspaniałych dyscyplin, które kształtują nie tylko sylwetkę ale i charakter. Tak pole dance i aerial hoop kształtują charakter przez to, że są wymagającymi dyscyplinami. To dyscypliny, które wymagają wiele ciężkiej pracy, mobilizacji, systematyczności, cierpliwości, motywacji, samodyscypliny. Ale dają w zamian siłę, smukłą sylwetkę, świadomość własnego ciała, wzrost pewności siebie i wyższą samooceną - mówi szczerze Paulina.

Dzięki prowadzeniu zajęć pole dance i aerial hoop oraz aktywnemu szerzeniu w mediach społecznościowych zdrowego stylu życia udało jej się nawiązać współpracę z firmą cateringową Eat&BeFit z Wielunia. W styczniu 2020 roku została ambasadorem firmy Eat&BeFit.

Skąd się wywodzi pole dance?

Pole dance wydaje się bardzo współczesną dyscypliną sportu, jednak jego korzenie sięgają aż 800 lat wstecz. Pierwsze figury na rurze wykonywane były przez chińskich akrobatów oraz stanowiły część obrzędów niektórych plemion afrykańskich. Największą popularność taniec na rurze zyskał w latach 20. XX wieku, podczas jarmarków w USA. W tym czasie organizowano pokazy tańca na rurze wykonywane przez kobiety – przyciągały one wielu widzów płci męskiej. Sportowe oblicze pole dance odkryto natomiast dopiero w latach 90., kiedy to taniec na rurze stał się elementem zajęć fitness, a następnie uznany został za profesjonalną dyscyplinę sportową. Współcześnie pole dance robi prawdziwą furorę w szkołach tańca i klubach fitness – być może wkrótce stanie się on także dyscypliną olimpijską. Aerial hoop popularność zyskał później niż pole dance jednak w tej chwili również jest bardzo duże zainteresowanie tego rodzaju zajęciami, głównie wśród dzieci i młodzieży.

Pole dance i aerial hoop to akrobatyka powietrzna na drążku pionowym i kole cyrkowym. Pole dance to trening siłowy, podczas którego angażowane są różne partie mięśniowe. Taniec na rurze i kole to przede wszystkim fantastyczna zabawa, doskonały sposób na zredukowanie stresu oraz forma aktywności, która świetnie uczy świadomości swojego ciała i leczy wszelkie kompleksy. Zajęcia pole dance i aerial hoop to również szereg korzyści dla naszej sylwetki i samopoczucia. Zajęcia z tańca na rurze i kole są idealnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz wzmocnienie mięśni i odbudowanie kondycji fizycznej.

Efekty z treningów pole dance i aerial hoop to nie tylko utrata masy ciała czy wyrzeźbienie mięśni, to również:

  • Zwiększony zakres ruchu

  • Większa świadomość ciała

  • Poprawa koordynacji ruchowej

  • Wzrost siły

  • Poprawa jędrności skóry

  • Wzrost pewności siebie i wyższa samoocena

  • Zmniejszenie stresu

  • Poprawa krążenia krwi

- Pole dance to sport, który ma bardzo wiele zalet. Wpływa na rozwój mięśni, również tych głębokich całego ciała — podczas ćwiczeń pracują kończyny górne i dolne. Jest bardzo intensywny, co przekłada się na spalanie dużej liczby kalorii, redukcję tkanki tłuszczowej i poprawę metabolizmu. Dzięki temu, że podczas treningów wykorzystuje się elementy akrobatyczne, bardzo mocno rozwija zarówno siłę, jak i wytrzymałość mięśniową. Ćwiczenia wzmacniają także mięśnie pleców oraz brzucha, co wpływa na pozbycie się bólu pleców. Taniec na rurze bardzo dobrze wpływa na rzeźbienie sylwetki. Dzięki intensywnym ćwiczeniom mięśnie są pełniejsze, ciało staje się jędrniejsze, co bezpośrednio przekłada się także na wygląd skóry — jest o wiele bardziej napięta i elastyczna. Dodatkowo pole dance ma wiele cech wspólnych z treningiem funkcjonalnym, czyli wspomagającym rozwój mięśni posturalnych, które poprawiają funkcjonowanie stawów, czy też są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego ułożenia kręgosłupa. Reasumując, pole dance doskonale kształtuje sylwetkę, choć jest to z pewnością sport, który wymaga dobrej kondycji, siły, cierpliwości i systematycznej pracy - wymienia zalety pole dance Paulina Banaś.

Dzięki pole dance Paulina Banaś jest fotomodelką

Pole dance zapoczątkował też u Pauliny inną pasję, którą jest fotomodeling.

- Gdy trenowałam jeszcze w Bełchatowie studio organizowało dla swoich kursantek sesję zdjęciową do kalendarza. Zysk uzyskany ze sprzedaży kalendarzy został przekazany na cel charytatywny. Fotografem na sesji był Tomasz Lenarczyk z Piotrkowa Trybunalskiego, który później zaproponował mi sesję indywidualną. Zgodziłam się i dzięki temu odkryłam swoją kolejną pasję. Polubiłam bardzo fotomodeling. Po pierwszej sesji z Tomkiem jedno z moich zdjęć znalazło się na jego wystawie pod tytułem strefy kobiecości. Przez Tomka poznałam wielu fotografów, brałam udział w wielu sesjach. Jednym z większych doświadczeń fotomodelingowych był udział w Międzynarodowych Warsztatach fotograficznych Energia 2018 organizowanych przez Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne - opowiada Paulina.

Paulina nie ma wątpliwości, że odkąd w jej życiu pojawił się pole dance wiele się zmieniło.

- Pewnie duży wpływ na to ma fakt, iż pole dance ukształtował mój charakter. Dał mi pewność siebie, dzięki niemu wyzbyłam się strachu i obaw, że z czymś nie dam rady. Przestałam się bać podejmowania ryzyka i próbowania nowych rzeczy. Dzięki pole dance stałam się osobą, która poza tym, że marzy, spełnia swoje marzenia. Pole dance i aerial hoop jak i fotomodeling dają mi siłę, poczucie własnej wartości. Sprawiły, że życie stało się lepsze i dają mi mnóstwo pozytywnej energii i zadowolenie z życia - reasumuje Paulina Banaś.

Sami zobaczcie, jak piękna to dyscyplina i jak spełnia się w niej Paulina.

Niesamowite ZDJĘCIA Pauliny Banaś z Wielunia. Pole dance i a...

Bieżącą działalność Pauliny Banaś możecie śledzić na jej Instagramie
ZOBACZCIE

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie