Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieczynne kamieniołomy w rejonie Wielunia i Działoszyna. Znacie te miejsca? ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Kamieniołom Kowalskiego w Wieluniu
Kamieniołom Kowalskiego w Wieluniu Zbigniew Rybczyński
Wyeksploatowane kamieniołomy na trwałe wrosły w krajobraz Wyżyny Wieluńskiej, która stanowi najdalej wysunięty na północ fragment Jury Polskiej. Jesteś ciekaw, jak wyglądają? Zobacz w galerii zdjęć!

W najbliższą niedzielę, 15 października, nadarzy się świetna okazja do zwiedzenia wieluńskiego kamieniołomu. Będzie to już trzecia w tym roku wycieczka zorganizowana przez Fundację Młodzi Propagują Sztukę w ramach projektu pn. "Spacerem po historii", dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Wieluniu. Po kamieniołomie oprowadzi pasjonat i popularyzator geologii Bogusław Kurzyński, na uczestników będą czekać stanowiska pomagające lepiej zrozumieć w praktyce historię sprzed milionów lat. Start wycieczki o godz. 14:00 u zbiegu ulic Częstochowskiej i Tartacznej.

Kamieniołom w Wieluniu

Kamieniołom Kowalskiego w Wieluniu jest jednym z ważniejszych obiektów poeksploatacyjnych w pasie Jury Polskiej pod względem potencjału naukowego i edukacyjnego. Można w nim zobaczyć rzadko dostępne na powierzchni skały z pogranicza jury środkowej i górnej, które formowały się w morskim środowisku około 165 -160 mln lat temu. Kamieniołom ten odegrał też istotne znaczenie w historii kształtowania się miasta, bowiem właśnie stąd pochodził charakterystyczny twardy, żółty kamień (geza), z którego powstały jego najstarsze, średniowieczne budowle.

Przemysłowej eksploatacji w kamieniołomie Kowalskiego zaprzestano w latach 60. XX w. Walory przyrodnicze kamieniołomu oraz jego położenie dały początek idei stworzenia w nim parku łączące-go rekreację z interdyscyplinarną i interaktywną edukacją wysuwającą na pierwszy plan zagadnienia geologiczne. Projekt zmierza do ukazania Wielunia, jako północnych „wrót” Jury Polskiej, atrakcyjne-go turystyczne regionu pomiędzy Wieluniem, Częstochową, a Krakowem.

Źródło opisu: Rewitalizacja kamieniołomu skał jurajskich w Wieluniu w celu wykorzystania jego walorów geologicznych, geoturystycznych i rekreacyjnych

Obszar kamieniołomu znajdujący się na południe od ulicy Częstochowskiej stał się kilka lat temu własnością gminy Wieluń. Ówczesny burmistrz Janusz Antczak dążył do rewitalizacji tego terenu w celach edukacyjnych i rekreacyjnych. Zaczęto budować podwaliny pod projekt o roboczej nazwie "Jura", który miał być finansowany z funduszy unijnych. Po zmianie władzy w ratuszu zaprzestano jakichkolwiek działań w tym zakresie.

Kamieniołom piaskowca w Olewinie

W Olewinie koło Wielunia znajduje się wzgórze zbudowane z odsłaniających się skał jurajskich. Są to piaski i piaskowce żelaziste o charakterystycznych barwach - od żółtej do wiśniowo-brunatnej. Odsłaniają się w kilku odkrywkach rozcinających wzgórze, a ich profil został ponadto rozpoznany w licznych wierceniach w rejonie Wielunia.

Kamieniołom zlokalizowany poniżej szczytu wzgórza na jego południowo-zachodnim zboczu został objęty ochroną prawną. Jest to stanowisko dokumentacyjne ważne pod względem naukowym i dydaktycznym.

Nieczynne dziś kamieniołomy były eksploatowane w latach międzywojennych, a następnie w drugiej połowie XX w. Odporne na wietrzenie piaskowce stanowiły cenny budulec już kilka wieków wcześniej, posłużyły m.in. do budowy kościoła parafialnego p.w. Św. Wojciecha BM w Rudzie.

Kamieniołomy w rejonie Działoszyna

Okolice Działoszyna to od dziesięcioleci obszar intensywnej eksploatacji skał pochodzenia jurajskiego. Ciekawie prezentują się szczególnie nieczynne kamieniołomy w Lisowicach. W naszej galerii możecie również zobaczyć wyrobisko w okolicy wsi Bobrowniki.

Kamieniołom Kowalskiego w Wieluniu

Nieczynne kamieniołomy w rejonie Wielunia i Działoszyna. Zna...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto