Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Antoni Galiński, pochodzący z Lututowa historyk IPN

ryb
Antoni Galiński budował i rozwijał aktywność lokalnych społeczności w zakresie upamiętniania walk i męczeństwa
Antoni Galiński budował i rozwijał aktywność lokalnych społeczności w zakresie upamiętniania walk i męczeństwa Fot. Zbigniew Rybczyński
8 października 2019 r. zmarł Antoni Galiński, pochodzący z Lututowa historyk, odznaczony medalem Zasłużony dla Ziemi Wieluńskiej, honorowy członek Światowego Związku Żołnierzy AK. Jako pracownik łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej koordynował działalność Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Wieluniu.

Nota biograficzna Antoniego Galińskiego za stroną internetową IPN w Łodzi:

Urodził się 31 marca 1945 r. w Lututowie, ukończył historię na UŁ. Przerwaną przez represje po Marcu 1968 aktywność zawodową podjął w 1969 r. jako kierownik biura Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Łodzi, a następnie kontynuował m.in. jako dyrektor Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi.

Przez lata skupiał się na badaniu i upowszechnianiu tematyki lat wojny i okupacji, eksterminacji inteligencji, więziennictwa niemieckiego i sowieckiego, organizacji i działalności policji hitlerowskiej, zbrodni popełnionych na byłych Kresach Wschodnich RP. Rozwijał w szczególności problematykę zbrodni Wehrmachtu w Łódzkiem, niemieckich miejsc odosobnienia (jak obóz dla polskich dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej w Łodzi, obóz cygański, więzienie w Radogoszczu), policji w getcie łódzkim – czy zbrodniczej likwidacji więzień NKWD we wschodnich województwach II Rzeczypospolitej w czerwcu-lipcu 1941 r.

Od 2006 do 2019 r. jako pracownik Oddziału IPN w Łodzi koordynował prace funkcjonujących na obszarze działania łódzkiego IPN Klubów Historycznych im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”, szkolnych Klubów im. Armii Krajowej, a także współpracę edukacyjną podejmowaną przez Instytut z jednostkami służby więziennej. Otaczał opieką kombatantów Armii Krajowej, którzy nadali mu tytuł honorowego członka Światowego Związku Żołnierzy AK. Scalał środowiska. Budował i rozwijał aktywność lokalnych społeczności w zakresie upamiętniania walk i męczeństwa.

Rozumiał ideę dbałości o pamięć narodową dużo wcześniej, nim powołane zostały struktury odpowiedzialne za gromadzenie dokumentów, prowadzenie badań i postępowań prokuratorskich, edukację historyczną, upamiętnianie, a także poszukiwania miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych.

Przez wiele lat wyznaczał swoim współpracownikom kierunek działania. Niestrudzony, niezmienny w swoich przekonaniach, nie zaprzestał tej aktywności aż do końca.

Antoni Galiński zmarł w rodzinnym Lututowie i tutaj też zostanie pochowany. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę, 12 października. Msza żałobna w kościele pw. św. Piotra i Pawła rozpocznie się o godz. 12.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto