Nie zaszczepisz dziecka, musisz liczyć się z karą finansową

Zbyszek Rybczyński
W Polsce szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce są obowiązkowe
W Polsce szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce są obowiązkowe Dariusz Bloch
W powiatach wieluńskim, pajęczańskim i wieruszowskim w tym roku odnotowano dotąd 13 przypadków uchylania się od obowiązku szczepień ochronnych. W całym kraju stwierdzono około 150 przypadków odry. To 2,5 raza więcej w stosunku do 2017 r.

Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych, która może być bardzo groźna i prowadzić do zgonu wskutek powikłań. Te występują najczęściej u dzieci poniżej 5 roku życia oraz u dorosłych w wieku powyżej 20 roku życia. W okresie od 1 stycznia do 31 października 2018 r. na terenie Polski odnotowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 58. W marcu i kwietniu ognisko odry wystąpiło w powiecie wieruszowskim, gdzie zakaziło się 14 osób. Wszystkie te zachorowania były ze sobą powiązane.

Wzrost zachorowań na odrę idzie w parze z rosnącą temperaturą dyskusji o szczepieniach przeciwko chorobom zakaźnym. W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób odmawiających szczepień. O ile w 2010 roku na terenie Polski od zapisanego prawem obowiązku uchylili się rodzice niespełna 3,5 tys. dzieci, tak w 2017 już ponad 30 tys. dzieci.

- W powiecie wieluńskim odnotowujemy pojedyncze przypadki odmów szczepienia - mówi Barbara Sułkowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu. - Na poziomie kraju odsetek zaszczepionych wciąż jest jeszcze wysoki, ale jeśli tendencja spadkowa się utrzyma, to może zrobić się groźnie. Dlatego musimy chuchać na zimne. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jeśli chcemy skutecznie chronić się przed chorobami zakaźnymi, to szczepienia są konieczne.

W ostatnich dniach do przedszkoli i szkół wystosowany został apel ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej i głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa. Autorzy listu proszą rodziców, aby wyciągnęli „odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej” i pamiętali, że „pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra”.

- Otrzymałam ten list od pani przedszkolanki. Słuszna inicjatywa, choć ja bym poszła jeszcze dalej. Należałoby ustanowić przepisy, żeby nieszczepione dzieci nie mogły być przyjmowane do przedszkoli - uważa mieszkanka Wielunia.

Na przeciwległym biegunie są rodzice, którzy uważają, że szczepienie dzieci powinno być kwestią suwerennego wyboru, a nie obowiązkiem narzuconym przez państwo. O rosnącej sile ruchów antyszczepionkowych świadczy wniesienie do Sejmu obywatelskiego projektu ustawy znoszącego obowiązek szczepień ochronnych. Posłowie miażdżącą większością głosów odrzucili projekt w drugim czytaniu. Obecnie w kraju zbierane są podpisy pod projektem, który zmierza w drugą stronę. Postuluje się, aby w rekrutacji do przedszkoli brano pod uwagę, czy dziecko jest zaszczepione.

Rodzic, który nie zaszczepi dziecka, musi liczyć się z karą finansową, którą jest władny nałożyć sanepid. Na naszym terenie najwięcej przypadków rezygnacji ze szczepień jest w powiecie wieruszowskim. Spośród dzieci, które powinny zostać zaszczepione w tym roku, w przychodni nie stawiło się ośmioro. To już taka sama liczba, co w całym ubiegłym roku. W 2016 r. ze szczepień ochronnych nie skorzystało w powiecie wieruszowskim czworo dzieci.

- W tym okresie wystawiono 18 upomnień, 12 tytułów wykonawczych i przekazano 12 wniosków do wojewódzkiego inspektora sanitarnego o wszczęcie postępowania egzekucyjnego - informuje Ewa Żóraw, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie.

Jakie są efekty tych działań? Na 21 dzieci, które z mocy prawa znalazły się na cenzurowanej liście inspekcji sanitarnej, zaszczepionych zostało dwoje. Kolejne dwie osoby wyprowadziły się z powiatu wieruszowskiego, a jedna posiada przeciwwskazania lekarskie do szczepień. Zostaje zatem 16 potwierdzonych przypadków uchylania się od szczepień w ciągu trzech lat.

W powiecie wieluńskim w tym roku dotąd jedno dziecko nie zostało zaszczepione. W roku ubiegłym takie przypadki były cztery.

- Troje dzieci spośród tej czwórki, w tym rodzeństwo, ostatecznie zostało zaszczepione. W konsekwencji nałożone kary zostały umorzone. Myślę, że ma tutaj znaczenie nie tylko sankcja, ale też edukacja. Z rodzicami, którzy uchylają się od obowiązku szczepienia, staramy się spotykać, wyjaśniać, dlaczego warto to zrobić. Podobnie zresztą starają się uświadamiać lekarze - mówi Barbara Sułkowska, szefowa wieluńskiego sanepidu.

W powiecie pajęczańskim w tym roku ze szczepień ochronnych nie skorzystały cztery osoby. Po wszczęciu postępowania egzekucyjnego dwie z nich dopełniły obowiązku. Wobec dwóch pozostałych toczy się dalsze postępowanie.

W województwie łódzkim nie stwierdzono w tym roku zachorowań na odrę poza tymi, które wystąpiły wiosną na terenie powiatu wieruszowskiego. Przypomnijmy, że jedną z pierwszych zakażonych osób była lekarka szpitala w Wieruszowie. Skutkowało to zamknięciem oddziału dziecięcego na prawie dwa tygodnie. Sanepid prowadził dochodzenie epidemiologiczne, zorganizowano akcję bezpłatnych szczepień i wzmożoną akcję informacyjno-edukacyjną. ZOBACZ: Odra w powiecie wieruszowskim

W Europie obserwuje się dramatyczny wzrost zachorowań na odrę. Od stycznia do września br. odnotowano ponad 52 tysiące zachorowań, podczas gdy w całym 2017 r. było ich 24 tys., a rok wcześniej niewiele ponad 5 tys. W tym roku najwięcej osób, bo aż ponad 32 tysiące, zostało zainfekowanych na Ukrainie. W krajach Unii Europejskiej najwięcej osób leczyło się z odry w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290), Włoszech (2 248).

Pocovidowa łysina

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anonim
Coś tu nie gra. Czego obawiają się rodzice dzieci zaszczepionych? Przecież ich dziecko się nie zarazi nawet jak to niezaszczepione będzie z odrą. Do przedszkola i szkoły to raczej nie powinno się wpuszczać dzieci z katarem bo tych przypadków w jednym Wieluniu w ciągu tygodnia odnotowuje się więcej niż przypadków odry w ciągu roku w całej Polsce.
C
Castro
Mordercy ! Jesteście Mordercami ! Lekarze, Rząd Państwa Polskiego każdy który jest zwolennikiem szczepionek jest potencjalnym Mordercą! Trzyma broń z opoznionym zapłonem. Kościół tylko raz się w tej sprawie wypowiedział i nic w tej sprawie nie robi. Instytucja która powinna stać za dobrem człowieka milczy nic z tym nie robi. To jest pogwalcenie praw człowieka! Zaplacicie Mordercy że w tak bestjalski sposób dokonujecie depopulacji. Traktujecie nas jak króliki doświadczalne. Hitler przynajmniej działał jawnie Wy dzialacie potajemnie na większą skalę. Mordercy! Dla przykładu 16 lekarzy nie żyje ujawniając prawdę o przemyśle farmaceutycznym który czerpie miliony na nieświadomości ludzi zdających się tylko dobrych intencjiach lekarza tymczasem lekarzy obejmuje tajemnica lekarska.
A
Anonim
Próbuję znaleźć szczepionkę przeciwko odrze i ...... I nie udało mi się. Jest tylko szczepionka skojarzona odra, świnka, różyczka.
A na stronie https://www.doz.pl/leki/p7717-M-M-RVAXPRO czytam:
Możliwe skutki uboczne
Bardzo często: gorączka, rumień w miejscu wstrzyknięcia, ból i/lub obrzęk w miejscu wstrzyknięcia. Często: wysypka odropodobna lub inny rodzaj wysypki, siniak w miejscu wstrzyknięcia. Niezbyt często: zapalenie jamy nosowo-gardłowej, zakażenia górnych dróg oddechowych lub infekcja wirusowa, wodnista wydzielina z nosa, biegunka i/lub wymioty, pokrzywka, wysypka w miejscu wstrzyknięcia.

Ponadto: jałowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, odra o nietypowym przebiegu, zapalenie najądrza i/lub jąder, zapalenie ucha środkowego, zapalenie ślinianki przyusznej, nieżyt nosa, podostre zapalenie mózgu, powiększeni węzłów chłonnych, reakcje nadwrażliwości, drażliwość, drgawki, ataksja, ból głowy, zespół Guillaina-Barrégo, ataksja, zapalenie mózgu wywołane przez ciałka wtrętowe wirusa odry (MIBE), porażenie mięśni ocznych, zapalenie nerwu wzrokowego, parestezje, zapalenie wielonerwowe, polineuropatia, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, omdlenia, zapalnie spojówek, zapalenie sitatkówki, głuchota nerwowa, skurcz oskrzeli, kaszel, stan zapalny miąższu płucnego, zapalenie płuc, ból gardła, nudności, zapalenie stawów i/lub ból stawów (zwykle przemijające i rzadko przechodzące w stan przewlekły), ból mięśni.
A
Anonim
Statystyki dzieci niezaszczepionych zostały przedstawione. Proszę jeszcze przedstawić statystyki związane z powikłaniami po szczepieniach.
S
Stop manipulacji
Dlaczego tylko wybiórczo dotykacie tematu, żeby mieć obraz trzeba spojrzeć szerzej na statystyki. Wybierajac odpowiednio dane, można zmanipulowac i tak napisać: w 2017 roku zanotowano ponad połowę mniej zachorowań na Odrę (63) niż w 2016 (133), wzrosła natomiast liczba nie szczepionych dzieci. Wniosek - mniej szczepień = mniej chorych.
A
Anonim
To Pani doktor w Wieruszowie nie była zaszczepiona???
Dodaj ogłoszenie