Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie kupuj wielu zniczy, pomożesz środowisku. Uczniowie I LO budują świadomość ekologiczną mieszkańców Wielunia ZDJĘCIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W trosce o Ziemię zapal tylko jeden znicz na grobie – to przesłanie akcji społecznej "Ekopatrol" z udziałem grupy uczniów I LO w Wieluniu. Młodzież wskaże także władzom miasta miejsca, w których beton można zastąpić zielenią

Na słupach ogłoszeniowych w Wieluniu pojawiły się nietypowe plakaty. Imitują nekrologi, a żegnana jest… nasza planeta. Akcja ma prowokować mieszkańców do zastanowienia się nad zagrożeniami dla ziemskich ekosystemów. Autorzy apelują, aby w okresie Wszystkich Świętych ograniczyć ilość kupowanych zniczy. W ten sposób można przyczynić się do zmniejszenia ogromnej ilości odpadów szklanych i plastikowych, które są obciążeniem dla środowiska naturalnego. Poza tym palące się znicze zanieczyszczają powietrze.

„Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że według naukowców od katastrofy ekologicznej dzieli nas 40 lat. Planeta Ziemia żyła 4,5 mld lat. Twoje postępowanie i twoje wybory mogą zdecydować o jej dalszym istnieniu i naszym życiu. Pomyśl o niej. Zapal tylko jeden znicz na grobie” – głosi komunikat.

Kampania budująca świadomość ekologiczną to inicjatywa Fundacji Zamiast, która pozyskała na ten cel 5 tys. zł z programu „Mikrogranty w Łódzkiem”. Partnerem projektu pod nazwą "Ekopatrol" jest I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu. Nauczyciel geografii i społecznik Bogusław Kurzyński zaangażował do działań grupę kilkunastu uczniów "Odry". Zanim młodzież przystąpiła do właściwych działań projekotowych, wzięła udział w warsztatach integracyjnych, ekologicznych i filmowych. Wieluński Dom Kultury, jako zarządca miejskich słupów ogłoszeniowych, zgodził się na nieodpłatne rozwieszenie skłaniających do refleksji afiszy.

- Chcemy zachęcić mieszkańców gminy do zmiany nawyków. Niech każdy zapali na grobie bliskich tylko jeden, symboliczny znicz. To znacząco ograniczy emisję toksycznych spalin oraz ilość śmieci. A za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze kupmy i posadźmy sadzonkę drzewa – proponują uczestnicy projektu.

Zieleń zamiast betonu

Akcja plakatowa pod hasłem „Pamięć to niekoniecznie znicz” nie jest jednak jedyną inicjatywą realizowaną w ramach projektu. Drugi pomysł kładzie nacisk na przeciwdziałanie „betonozie”. W wyniku inspekcji miejskiej przestrzeni młodzieżowy Ekopatrol wskaże miejsca, w których beton można zastąpić zielenią. Efektem będzie przygotowanie ekologicznego raportu dla władz Wielunia. Zdjęcia i filmiki wykonane podczas wizji terenowej zostaną zamieszczone na fanpejdżu EKOściuszko.

Nie kupuj wielu zniczy, pomożesz środowisku. Uczniowie I LO ...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto