Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2022 w Czarnożyłach ZDJĘCIA

sib
W Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnożyłach wczoraj po raz szósty zorganizowane zostało Narodowe Czytanie. Utwory Adama Mickiewicza czytały osoby w różnym wieku, dzięki czemu wydarzenie zyskało wielopokoleniowy charakter.

Narodowe Czytanie 2022 w Czarnożyłach

W niedzielne popołudnie na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnożyłach było nastrojowo i tajemniczo. Całość dopełniła muzyka, scenografia i gra świateł.

Zaproszonych gości i uczestników wydarzenia powitała dyrektor GOK Joanna Kałdońska. Po niej głos zabrał wójt Andrzej Modrzejewski, który nawiązał do tego, jak idea Narodowego Czytania rodziła się w Czarnożyłach.

W Czarnożyłach „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza czytali uczestnicy i sympatycy Dyskusyjnego Klubu Książki Gminnej Biblioteki w Czarnożyłach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Czarnożyłach przygotowane przez nauczycieli: Katarzynę Gmerek i Wioletę Pyrgiel.

  • Anna Turczyk – "Romantyczność"

  • Iwona Bogus, Oliwier Bogus – "Pierwiosnek"

  • Wanda Trzepizur – "Rękawiczka"

  • Anna Ślusarek – "Powrót taty"

  • Lena Kałdońska, Bartłomiej Wojtasik, Oliwier Bogus, Maja Olejnik – "Pani Twardowska"

  • Julia Łebek, Kacper Pagacz, Wiktoria Włodarczyk – "Świtezianka"

  • Adam Zawada, Wojciech Fałczyński, Marina Sztorc, Kinga Gmyrek, Kacper Grobelny – "Świteź"

Michalina Łabęcka, Kinga Gmyrek, Krzysztof Kozik, Adam Zawada – "To lubię"
[/lista]

Po odczytaniu wybranych fragmentów wójt Andrzej Modrzejewski podziękował wszystkim obecnym za udział w uroczystości oraz wręczył lektorom pamiątkowe dyplomy.

Całość dopełniła piosenka "Żeby się sobą zauroczyć" w wykonaniu Małgorzaty i Piotra Sitarskich.

Na zakończenie uroczystości uczestnicy mogli obejrzeć wyróżnione prace konkursu fotograficznego "Wakacje z książką" oraz otrzymać pamiątkowy stempel Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie zainicjowane zostało przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Już pierwsza edycja pokazała sukces tego przedsięwzięcia. Kolejne lata gromadziły w całym kraju coraz więcej osób zachęcających do sięgania po klasykę literatury polskiej. W tym roku podobnie jak w poprzednich latach honorowym patronatem akcję objął prezydent RP Andrzej Duda.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie 2022 w Czarnożyłach ZDJĘCIA

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto