Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie 2022 w Białej

Redakcja
Narodowe Czytanie zorganizowane zostało w czwartek w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pątnowie. W ten sposób placówka włączyła się w ogólnopolską akcję popularyzującą dzieła polskiej literatury. W całym kraju była to już 11. edycja. Tym razem czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Narodowe Czytanie 2022 w Białej

Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Białej. Gości witała, Katarzyna Pichlińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej.

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza czytali: Anna Wojtas, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej, Dorota Belda, dyrektor Publicznego Przedszkola w Białej, Agnieszka Wasińska i Grzegorz Mielczarek, radni powiatu wieluńskiego, Beata Sip, nauczyciel i bibliotekarz Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej, Anna Marciniak i Krzysztof Skrzypeck, nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej, Wioletta Dwornicka, bibliotekarz Publiczno-Szkolnej Biblioteki w Młynisku, Magdalena Szkudlarek, Edyta Kowalik, Anna Zygmunt, przedstawiciele Urzędu Gminy, młodzież klasy VIII a i VIII b Publicznej Szkoły Podstawowej w Białej.

W interpretacji czytających wybrzmiały utwory ,,Świtezianka”, ,,Romantyczność” i ,,Lilije”.

- Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Spotkanie zakończyło się wręczeniem dyplomów – podziękowań wszystkim uczestnikom święta literatury i kultury. Serdecznie dziękujemy wszystkim lektorom i uczestnikom uroczystości - mówi Katarzyna Pichlińska, dyrektor GOKIS w Białej.

Narodowe Czytanie zainicjowane zostało przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Już pierwsza edycja pokazała sukces tego przedsięwzięcia. Kolejne lata gromadziły w całym kraju coraz więcej osób zachęcających do sięgania po klasykę literatury polskiej.

W tym roku podobnie jak w poprzednich latach honorowym patronatem akcję objął prezydent RP Andrzej Duda.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto