Narodowe Czytanie 2021 w Konopnicy. Mieszkańcy czytali fragmenty „Moralności pani Dulskiej" ZDJĘCIA

Marcin Stadnicki
Narodowe Czytanie zorganizowane zostało dzisiaj przed Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy. W ten sposób placówka po raz drugi włączyła się w ogólnopolską akcję popularyzującą dzieła polskiej literatury. W całym kraju była to już 10.jubileuszowa edycja.

Narodowe Czytanie 2021 w Konopnicy

Mieszkańców i gości witała Anna Krześniak, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy, która zadbała także o bogatą scenerię, którą ze względu na termomodernizację GCKiBP ustawiono przed budynkiem. Wśród widzów nie zabrakło samorządowców na czele z wójtem Grzegorzem Turalczykiem i przewodniczącym rady Andrzejem Kałudą.

Do udziału w tym przedsięwzięciu zaproszeni zostali mieszkańcy. „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej przed Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy czytali dzisiaj:

  • Agata Grondowa - Pani Dulska

  • Jan Kardynia - Pan Dulski

  • Daniel Sibiak - Zbyszko Dulski

  • Marta Sibiak - Hesia Dulska

  • Anna Wesołowska - Mela Dulska

  • Anna Sztandera - Juliasiewiczowa z Dulskich

  • Wanda Patyka - Lokatorka

  • Ania Strzała- Hanka

Narodowe Czytanie zainicjowane zostało przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Już pierwsza edycja pokazała sukces tego przedsięwzięcia. Kolejne lata gromadziły w całym kraju coraz więcej osób zachęcających do sięgania po klasykę literatury polskiej.

W tym roku podobnie jak w poprzednich latach honorowym patronatem akcję objął prezydent RP Andrzej Duda.

– Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotykamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Narodowe Czytanie 2021 w Konopnicy. Mieszkańcy czytali fragm...

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie