Najbogatsze gminy powiatów: wieluńskiego, wieruszowskiego i pajęczańskiego wg. rankingu "Wspólnoty"

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
Udostępnij:
W tegorocznym rankingu „Wspólnoty” najbogatszych samorządów nastąpiły zmiany jeżeli chodzi o pozycję gmin naszego regionu. Do największych roszad doszło wśród gmin wiejskich. Pozycję lidera w powiatach wieluńskim, wieruszowskim i pajęczańskim straciła gmina Rząśnia, która przez pięć ostatnich lat zajmowała trzecie miejsce w kraju w swojej kategorii. Wysokie pozycje w kategorii miast powiatowych zajmują Wieluń i Wieruszów. Jak wypadły inne gminy? W naszej galerii zdjęć możecie sprawdzić które gminy w naszym regionie są najbogatsze. W opisach zdjęć znajdziecie informacje o miejscu, jakie gmina zajmuje w aktualnym zestawieniu, jakie zajmowała przed rokiem oraz o najwyższej i najniższej pozycji w rankingu od 2010 roku i zamożności gminy w przeliczeniu na mieszkańca.

Ukazujący się co roku ranking „Wspólnoty” najbogatszych samorządów nie zaskakiwał w ostatnich latach, jeśli chodzi o województwo łódzkie. Inaczej jest w tegorocznym zestawieniu dochodów samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca za rok ubiegły.

Wyraźne zmiany zaszły szczególnie w kategorii gmin wiejskich, w tym przede wszystkim jeśli chodzi o tak zwane gminy kopalniane. Nie dotyczy to rzecz jasna Kleszczowa, który niezmiennie od 10 lat zajmuje pierwsze miejsce w kategorii gmin wiejskich. Zamożność tego samorządu per capita za 2020 rok to 33 tys. 154 zł i 82 gr. Bardzo duży spadek zaliczyła natomiast gmina Rząśnia , która spadła z trzeciego miejsca aż na 21. pozycję. Rząśnia przez ostatnie pięć lat zajmowała trzecią pozycję w zestawieniu, a tak niskiej pozycji, jak za rok 2020 nie zajęła od całej dekady! W 2010 roku gminę sklasyfikowano na 22 miejscu. Co ciekawe gmina Rząśnia jest jednocześnie jednym z liderów innego rankingu „Wspólnoty” – wydatków inwestycyjnych. W zestawieniu za ubiegły rok zajęła drugie miejsce w Polsce. Pierwszy jest Kleszczów, a trzecie Sulmierzyce. W środę 6 października wójt Rząśni Tomasz Stolarczyk odebrał podczas Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach nagrodę za tak wysoką pozycję.

-Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Inwestycje podnoszą standard życia mieszkańców już od wielu lat – mówi Tomasz Stolarczyk.

Jak wyjaśnia, spadek w rankingu zamożności wynika przede wszystkim z dwóch czynników. Po pierwsze, na terenie gminy Rząśnia działalność kopalni wygasa, po drugie, gmina kończy część projektów unijnych, a jeszcze nie rozpoczyna nowych, stąd do budżetu trafia mniej środków zewnętrznych, niż w latach poprzednich.

Do zmian pozycji w rankingu doszło też w gminach powiatów wieluńskiego i wieruszowskiego. W naszej galerii zdjęć możecie sprawdzić które gminy w naszym regionie są najbogatsze. W opisach zdjęć znajdziecie informacje o miejscu, jakie gmina zajmuje w aktualnym zestawieniu, jakie zajmowała przed rokiem oraz o najwyższej i najniższej pozycji w rankingu od 2010 roku i zamożności gminy w przeliczeniu na mieszkańca. Zestawienie sporządzone zostało z podziałem na trzy kategorie: miasta powiatowe, inne miasta oraz gminy wiejskie.

Najbogatsze gminy powiatów: wieluńskiego, wieruszowskiego i ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie