Na jakie inwestycje w 2022 r. pójdą miliony z budżetu Gminy Wieluń TOP 20

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Udostępnij:
W budżecie Wielunia na rok 2022 przewidziano wydatki inwestycyjne na poziomie 32 mln zł. Możliwe, że w trakcie roku zostaną zwiększone

28 grudnia Rada Miejska w Wieluniu zatwierdziła budżet na 2022 r. przedłożony przez burmistrza. Ogólna suma planowanych wydatków przekracza 155 mln zł, z czego 32,6 mln zł to nakłady inwestycyjne (majątkowe). Na co konkretnie mogą liczyć mieszkańcy? Najważniejsze spośród ujętych w planie finansowym gminy inwestycji prezentujemy w galerii zdjęć (nazwy zadań i tegoroczne nakłady znajdują się pod zdjęciami).

Należy pamiętać, że podane kwoty to nakłady, które ratusz zamierza ponieść wyłącznie w bieżącym roku. Nie zawsze są one tożsame z całkowitymi kosztami inwestycji - dotyczy to zadań trwających dłużej niż jeden rok. Przykładem może być budowa kanalizacji w Sieńcu o całkowitej wartość to 5,5 mln zł, która zaczęła się w 2021, zakończy w 2023 r. Wiosną br. mają natomiast finiszować inne inwestycje kilkuletnie – budowa ul. Torowej w Dąbrowie za ponad 2 mln zł oraz remonty w zespole dworsko-parkowym w Ożarowie (obiekty zarządzane przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej) za 2,5 mln zł.

W budżecie znajdziemy niemałe kwoty, które miały być wydane w ubiegłym roku, ale z różnych przyczyn zadania te utknęły w blokach startowych. W tej kategorii prym wiedzie hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 5, na którą unieważniono przetarg z powodu zbyt drogich ofert i do tej pory nie ogłoszono nowego (choć burmistrz zapowiadał, że stanie się to jesienią). Inne zadania widniejące w budżecie, które zaliczyły falstart w 2021 r., to m.in. rozbudowa szkoły w Kurowie, budowa PSZOK przy wysypisku w Rudzie, czy przebudowa ul. Kolejowej.

Należy się spodziewać, że nakłady na poszczególne przedsięwzięcia będą zwiększane lub zmniejszane w trakcie roku. Możliwe także, że na liście zadań inwestycyjnych pojawią się nowe pozycje. Tak powinno się stać, kiedy gmina otrzyma z budżetu państwa rekompensatę z tytułu zmniejszenia dochodów z podatku PIT.

Budżet Wielunia na 2022 r. w liczbach

  • dochody – 143,9 mln zł
  • wydatki – 155,2 mln zł
  • deficyt – 11,3 mln zł – zostanie pokryty kredytem w kwocie 9 mln zł i pożyczkami 2,3 mln zł
  • wydatki na inwestycje (majątkowe) – 32,6 mln zł
  • prognozowe zadłużenie gminy na koniec roku – 57,2 mln zł

Na jakie inwestycje w 2022 r. pójdą miliony z budżetu Gminy ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PrawoDoZycia
A PEWNI MIESZKAŃCY nie mają nawet prawa do... sprawnej wentylacji. A reakcja na prośby o pomoc jest obojętność lub... ataki, SZKALOWANIE I PRZEŚLADOWANIE! ZA... kierowane prośby o pomoc.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie