Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na grypę zaszczepimy się w aptekach? Poprawka Pawła Rychlika do ustawy o badaniach klinicznych przyjęta

Marcin Stadnicki
Marcin Stadnicki
facebook.com/rychlik2018
W aptekach będzie można nie tylko otrzymać receptę na szczepionkę przeciw grypie, ale także od razu przejść kwalifikację i przyjąć szczepienie. Takie zmiany zakłada poprawka, która do projektu ustawy o badaniach klinicznych złożył na posiedzeniu komisji zdrowia poseł z Wielunia Paweł Rychlik. Mimo, że poprawka wykraczała poza zakres ustawy, to ze względu na oczekiwania pacjentów i fakt, że jesteśmy przed szczytem zachorowań została poparta jednogłośnie. Ustawę Sejm przyjął w miniony piątek.

W miniony piątek 13 stycznia Sejm przyjął ustawę o badaniach klinicznych wraz z poprawkami zgłoszonymi trzy dni wcześniej na komisji zdrowia. Nowe przepisy mają między innymi usprawnić szczepienia przeciwko grypie za sprawą poprawki zgłoszonej na posiedzeniu komisji przez posła PiS z Wielunia Pawła Rychlika.

Ma ona na celu przede wszystkim usprawnić, ułatwić i promować szczepienia przeciw grypie dzięki temu, iż potencjalny pacjent, osoba zainteresowana szczepieniem nie będzie musiała odbyć wizyty u lekarza po receptę na szczepionkę przeciw grypie. Receptę otrzyma w aptece, jednocześnie odbędzie się tam proces kwalifikacji pacjenta jak i szczepienie - uzasadniał poprawkę Rychlik.

Poseł podkreślał, że jest to rozwiązanie, którego oczekiwali zarówno pacjenci, jak i farmaceuci. Zdaniem Rychlika takie rozwiązanie powinno pozytywnie wpłynąć na promocję szczepień przeciw grypie chociażby dlatego, że cała procedura znacznie się uprości.

W trakcie obrad komisji jej przewodniczący Tomasz Latos (PiS) przekonywał, że ułatwienie procesu szczepień jest zasadne i należy tego dokonać jak najszybciej, ponieważ jesteśmy jeszcze w okresie przed szczytem zachorowań.

Wątpliwości miał za to wiceprzewodniczący komisji Rajmund Miller z Koalicji Obywatelskiej, choć nie dotyczyły one samej poprawki.

Myślę, że idea jest słuszna, natomiast tworzymy ponownie bałagan legislacyjny. Proszę powiedzieć co ten zapis poprawki ma wspólnego z samą podstawa naszej ustawy, która mówi o badaniach nad produktami klinicznymi? - pytał Miller.

To, że poprawka zgłoszona przez Pawła Rychlika wykracza poza zakres ustawy nie ulega wątpliwości, jak jednak przekonywał przewodniczący komisji, zachorowań na grypę jest coraz więcej i potrzeba podjąć pilne działania, a ustawa o badaniach klinicznych jest pierwszą dotyczącą spraw ochrony zdrowia, w której oczekiwane zmiany można wprowadzić.

Ostatecznie poprawka, z uwagi na oczekiwania pacjentów przyjęta została jednogłośnie. W piątek sejm przyjął ustawę wraz z omawianą poprawką większością głosów. Za opowiedziało się 441 posłów. Ustawy nie poparli tylko posłowie Konfederacji. 10. głosowało przeciw, a jeden - Jakub Kulesza - wstrzymał się od głosu.

16 stycznia ustawa została przekazana prezydentowi i marszałkowi Senatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto