Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MSWiA zmieni sporne nazwy dwóch wsi w gminie Działoszyn. Co z pozostałymi? Propozycje gminy są niezgodne z normami językowymi

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
Od 1 stycznia 2020 r. z państwowego rejestru nazw miejscowości znikną Grądy-Łazy i Lisowice-Kolonia. Zastąpią je powszechnie używane nazwy Grądy oraz Kolonia Lisowice. Tym samym skończą się problemy mieszkańców z załatwieniem m.in. spraw urzędowych. Na zmianę nazw kolejnych siedmiu wsi w gminie Działoszyn zgody MSWiA nie ma. Na przeszkodzie stanęły zasady języka polskiego.

Światło dzienne ujrzał projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. O zmiany wnioskowały, za pośrednictwem wojewodów, rady gmin. Samorząd Działoszyna wniósł o zmianę nazw aż dziewięciu miejscowości. Resort uwzględnił jednak tylko część postulatów gminy.

- Komisja pozytywnie zaopiniowała zmiany dotyczące dwóch miejscowości, tj. Grądy-Łazy na nazwę Grądy oraz Lisowice-Kolonia na nazwę Kolonia Lisowice. Pozostałe zaproponowane zmiany nazw uzyskały negatywną opinię Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych - wyjaśnia wydział prasowy MSWiA.

Pozostałe propozycje zmian były następujące: Sadowiec na Sadowiec Wieś, Sadowiec-Niwy na Sadowiec Niwa, Sadowiec-Pieńki na Sadowiec Pieńki, Sadowiec-Wrzosy na Sadowiec Wrzosy, Zalesiaki-Pieńki na Zalesiaki Pieńki, Pod Lasem na Szczyty Las oraz Błaszkowizna na Szczyty Błaszkowizna. We wszystkich tych miejscowościach mieszkańcy w trakcie konsultacji jednoznacznie opowiedzieli się za zmianą nazewnictwa.

Władze Działoszyna wystąpiły o nadanie nowych nazw nie tylko dlatego, że identyfikują się z nimi mieszkańcy. Mają one swoje umocowanie w urzędowych dokumentach. Na przykład nazwa Grądy widnieje w dowodach osobistych, aktach stanu cywilnego, księgach wieczystych. Mieszkańcy nie wiedzą, skąd w państwowym rejestrze wzięła się nazwa Grądy-Łazy. Te rozbieżności rodzą problemy z załatwianiem spraw w różnego rodzaju instytucjach.

- Zrodziły się już nawet obawy, że urząd skarbowy nie będzie przyjmował naszych rozliczeń podatkowych - mówi Beata Olejnik, sołtys Grądów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Uciążliwy galimatias z nazwami wsi w gminie Działoszyn. Co zrobi minister?

Dlaczego ministerialna komisja zgodziła się na zmianę nazw tylko dwóch wsi? Resort wyjaśnia, że w pozostałych przypadkach na przeszkodzie stanęły zasady języka polskiego:

- Zaproponowana przez wnioskodawców pisownia nazw nie jest zgodna z obowiązującymi zasadami ortografii. W nazwach tych powinien być użyty łącznik „-”. Aktualnie obowiązująca uchwała Rady Języka Polskiego stanowi, że „z łącznikiem piszemy nazwy miejscowości, jeśli są złożone z dwóch lub więcej członów, które wspólnie identyfikują jednostkę administracyjną lub/i geograficzną, a więc miejscowość lub jej część, np. dzielnicę: Bielsko-Biała, Busko-Zdrój, Ceków-Kolonia, Kalwaria-Lanckorona”. Nie piszemy z łącznikiem nazw miejscowych tylko wówczas, gdy pierwszym członem nazwy są wyrazy: Kolonia, Osada, Osiedle, np.: Kolonia Ostrów, Osiedle Wilga, Osada Konin - wyjaśnia wydział prasowy MSWiA.

Samorząd Działoszyna skorzystał z prawa wniesienia odwołania. Komisja podtrzymała jednak swoje negatywne stanowisko. Pismo w tej sprawie prezentujemy w galerii zdjęć.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzialoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto