Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Monitoring miejski w Wieluniu będzie rozbudowany. Zobaczcie, gdzie są kamery w mieście i jaką mają skuteczność GALERIA

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Centrum monitorowania Wielunia znajduje się z komendzie policji
Centrum monitorowania Wielunia znajduje się z komendzie policji Zbigniew Rybczyński/archiwum DŁ
Osiedle "za szpitalem" w Wieluniu zostanie objęte dozorem miejskiego monitoringu. Zdecydowanie najwięcej naruszeń prawa kamerą rejestrują w ścisłym centrum miasta. ZOBACZCIE W GALERII ZDJĘĆ, gdzie znajdują się kamery połączone z centrum monitorowania miasta i ile wykroczeń wychwyciły w tym roku.

Temat funkcjonowania miejskiego monitoringu był omawiany na sesji rady w czwartek 30 września. Z ramienia wieluńskiej komendy policji, gdzie znajduje się centrum monitorowania miasta, w obradach uczestniczył nadkom. Wiesław Moszyński, naczelnik wydziału prewencji. Ze strony radnych Wojciech Psui i Tomasza Akulicza pojawiła się sugestia objęcia dozorem "wielkiego brata" ulicy Krakowskie Przedmieście na wysokości parku Żwirki i Wigury. Jest to miejsce schadzek młodzieży.

- Jako mieszkaniec tej ulicy mogę powiedzieć, że wieczorami dzieją się tutaj dantejskie wieczorami - stwierdził radny Akulicz.

Dopytywał, czy do monitorowania sytuacji można wykorzystać kamerę, która znajduje się na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia z 18 Stycznia. Z odpowiedzi przedstawiciela policji wynika, że teoretycznie jest możliwe zbliżenie obiektywu na wskazane miejsce, ale...

- Dwaj operatorzy nie są w stanie monitorować non stop Krakowskiego Przedmieścia, bo mają do pilnowania całe miasto - zaznaczył Wiesław Moszyński. Dodał jednak, że najwięcej wykroczeń rejestrowanych przez kamery ma miejsce w centrum miasta.

Ewentualny montaż dodatkowych kamer na Krakowskim Przedmieściu, czy w samym parku Żwirki i Wigury, szef prewencji uważa za zasadny. Przy czym w parku pole widzenia ograniczają drzewa. - Jedna kamera na terenie parku problemu nie rozwiąże, ale pomoże na pewno - uważa nadkom. Moszyński.

Rozbudowa monitoringu to niemałe koszty. W najbliższym czasie z budżetu gminy pójdzie niecałe 230 tys. zł na instalację kamer na osiedlu "za szpitalem". Ratusz rozstrzygnął właśnie przetarg na to zadanie. Monitorowane będą trzy skrzyżowania: Graniczna- 3 Maja, Joanny Żubr-Wiśniowa oraz Jesionowa - Graniczna. Inwestycję zrealizuje firma z Wielunia, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu.

Nowym miejscem, które w ostatnim czasie objęto dozorem miejskiego monitoringu, jest rejon boiska na osiedlu Wojska Polskiego. W ocenie policji w następnej kolejności należałoby zamocować kamerę w rejonie dworca PKS.

ZOBACZ W GALERII ZDJĘĆ: gdzie znajdują się kamery w Wieluniu i ile wykroczeń wychwyciły w tym roku

W ostatnim czasie "wielki brat" wyostrzył wzrok w ścisłym centrum miasta. To za sprawą zastąpienia starych i awaryjnych urządzeń w lokalizacjach Narutowicza-Śląska i Barycz-Różana kamerami cyfrowymi (wcześniej pracowały one na osiedlach kard. Wyszyńskiego (blok nr 30) i Armii Krajowej). Zrobiono to na okoliczność obchodów 1 września, aby zapewnić większe bezpieczeństwo na starówce, jednak przeniesione kamery już tutaj zostały. Do końca października ma zostać założona nowa kamera cyfrowa w centrum miasta.

Polepszyła się również jakość rejestrowanego obrazu na plantach miejskich. Tutaj z kolei przeniesiono kamerę z wylotu ul. Sadowej, która była skierowana na Częstochowską. Straciła ona tam rację bytu po tym, jak w ubiegłym roku zainstalowano na Częstochowskiej kamerę statyczną, która jest częścią systemu służącego wyłącznie monitorowaniu ruchu samochodowego na wylotach z Wielunia.

W rozdzielczości cyfrowej pracuje już także kamera na skrzyżowaniu Śląska-Kopernika. Zmieniono też jej lokalizację, dzięki czemu ma lepsze pole widzenia.

Łącznie na blokowiskach i najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w Wieluniu zainstalowanych jest obecnie 16 kamer obrotowych. Osiem z nich rejestruje wysokiej jakości obraz w standardzie cyfrowym. Pozostałe urządzenia są analogowe. Nie wszystkie kamery jednak działają. Z powodu awarii od kilku miesięcy wyłączone z obserwacji jest osiedle Bugaj Sytuacja ma tam wrócić do normy w październiku. Bazowy system wspiera pięć kamer statycznych na wylotach z miasta.

W okresie od stycznia do sierpnia 2021 miejski monitoring zarejestrował 116 przypadków naruszeń prawa. Dzięki zapisom z kamer udało się m.in. ustalić sprawców: uszkodzenia mienia, kradzieży roweru, pobicia, potrącenia na Krakowskim Przedmieściu, wielu drobnych czynów chuligańskich i nieobyczajnych.

Zdecydowanie najwięcej zdarzeń, którymi zajmuje się potem policja lub straż miejska, rejestrują kamery w centrum miasta. Tylko trzy urządzenia, znajdujące się przy skrzyżowaniach Krakowskie Przedmieście-18 Stycznia, Narutowicza-Śląska i Barycz-Różana, w ciągu ośmiu miesięcy br. wychwyciły 92 przypadki naruszeń prawa. To 80 proc. wszystkich zdarzeń zarejestrowanych przez miejski monitoring w Wieluniu.

Na drugim biegunie są kamery, przy których w statystykach widnieją zera. Nie znaczy to, że w oceni służb są niepotrzebne, bo monitoring ma też działać prewencyjnie.

Oprócz bieżącej obserwacji ulic miasta, pracownicy centrum monitorowania miasta przeszukują też archiwalne nagrania na prośbę mundurowych. Wielokrotnie udaje się uzyskać w ten sposób materiał dowodowy w sprawach karnych i postępowaniach o wykroczenie.

W centrum monitorowania miasta pracuje osiem osób. Sześć etatów obsadza urząd miasta, pozostałe dwa komenda policji.

Centrum monitorowania Wielunia znajduje się z komendzie policji

Monitoring miejski w Wieluniu będzie rozbudowany. Zobaczcie,...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto