Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilne centrum wiedzy o segregacji odpadów krąży po gminie Wieluń

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
W gminie Wieluń realizowany jest projekt budujący świadomość w zakresie sortowania i recyklingu odpadów. Przedsiębiorstwo Komunalne wyposaża placówki oświatowe w zestawy pojemników

Jak właściwie segregować śmieci? Pytanie na pozór proste, jednak z praktycznym stosowaniem teoretycznie dobrze znanych zasad bywa różnie. Wciąż wiele jest do zrobienia w dziedzinie budowania świadomości ekologicznej. Wieluń nie jest tu wyjątkiem. Od pewnego czasu w mieście i okolicznych miejscowościach prowadzona jest kampania informacyjna, której nie sposób przeoczyć. Infografiki dotyczące sortowania odpadów wyeksponowano bowiem na naczepie ciężarówki.

Mobilne centrum informacji o segregacji odpadów to jedna z inicjatyw Przedsiębiorstwa Komunalnego w Wieluniu realizowanych przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Projekt pod nazwą „Wieluń sprzyja ekologii” uzyskał wsparcie w kwocie przeszło 40 tys. zł. Udział własny gminnej spółki wynosi 10 tys. zł.

- Odpady to cenne surowce, które prawidłowo wyselekcjonowane, posegregowane, poddane recyklingowi powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe – podkreśla Karol Tomczyk z PK w Wieluniu.

Naczepę skonstruowaną przez Wielton wypożyczyła „komunalce” firma LiedmannAgro. W ostatnich dniach była zaparkowana na dworcu autobusowym. Kluczową jednak ideą przedsięwzięcia są wizyty w szkołach i przedszkolach z terenu gminy Wieluń, podczas których uczniowie biorą udział w warsztatach edukacyjnych, kształtujących postawy proekologiczne. Młodzi uczestnicy zajęć otrzymują temperówki w kształcie koszy, zabawki śmieciarki.

Ambicją spółki komunalnej jest, aby segregowanie odpadów było praktykowane w placówkach oświatowych na co dzień. Te uczestniczące w projekcie otrzymują na zachętę zestaw pojemników o pojemności 50 litrów.

W projekcie „Wieluń sprzyja ekologii” uwzględniono również m.in. konkursy o tematyce ekologicznej – fotograficzny i plastyczny. Promowanie dobrych praktyk w zakresie postępowania z odpadami jest istotnym elementem wcielania w życie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Przyjazne środowisku podejście do opakowań i innych odpadów opiera się o regułę 3R - Reduce, Reuse, Recycle. Pierwszy krok to ograniczanie ilości wytwarzanych odpadów do minimum, np. unikając korzystania z torebek foliowych na zakupach. To, czego nie można zredukować, należy użyć ponownie, a w ostateczności poddać recyklingowi.

Mobilne centrum wiedzy o segregacji odpadów krąży po gminie Wieluń

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto