Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MKS Wieluń rozpoczyna sezon 2020/21. Drużynę pod wodzą nowego trenera czeka walka o miejsce w czołowej czwórce ligi

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Fot. Zbigniew Rybczyński
Kibice piłki ręcznej zobaczą w nowym sezonie inny MKS Wieluń niż w poprzednim, skróconym przez epidemię. Czy lepszy? To zweryfikuje boisko. Kilku ważnych zawodników z Wielunia odeszło, udało się pozyskać m.in. dwóch rozgrywających z Superligi. Drużyna będzie walczyć o miejsce w najlepszej czwórce ligi. Start rozgrywek w najbliższą niedzielę

MKS Wieluń gotowy nowego sezonu

W sezonie 2020/21 MKS Wieluń zagra w grupie C I ligi. Na inaugurację 20 września zagra w Ciechanowie z Jurandem, a tydzień później podejmować będzie w hali WOSiR rezerwy Wisły Puławy. Do rozgrywek emkaeasiacy przygotowują się od połowy sierpnia pod wodzą nowego trenera Grzegorza Garbacza. 44-letni szkoleniowiec ma za sobą bogatą karierę piłkarską, a najbardziej kojarzony jest ze Śląskiem Wrocław, z którym w 1997 r. sięgnął po mistrzostwo Polski. Ma też na koncie srebrne i brązowe medale zdobyte w klubowych rozgrywkach. W reprezentacji Polski Garbacz był podstawowym zawodnikiem za czasów trenera Jacka Zglinickiego. Ostatnio trenował ŚKPR Świdnica, który niedawno wygrał z MKS-em w wieluńskiej hali WOSiR.

- Jeśli chodzi o funkcję trenera, to były rozważane różne opcje, ale ostatecznie wybraliśmy kierunek wrocławski, gdzie zresztą część naszych zawodników uczy się i pracuje. Za Grzegorzem Garbaczem przemawia doświadczenie, także jako zawodnika – mówi Eugeniusz Panek, prezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Wieluniu.

W nowym sezonie nie zobaczymy już w barwach MKS dwóch obrotowych doskonale znanych wieluńskim kibicom. Radosław Majda kończy karierę, a Robert Pawelec skupi się na pracy zawodowej. Każdy z nich rozegrał w barwach MKS prawie 200 meczów - Pawelec grał tu dziewięć sezonów, czyli od początku reaktywacji seniorskiej piłki ręcznej w Wieluniu, a Majda osiem sezonów. MKS opuścili także Oskar Klimas, Michał Podgórniak, Sebastian Ziemiński i Krzysztof Książek.

Do wieluńskiego klubu przeszli dwaj zawodnicy grającego na najwyższym szczeblu rozgrywek MKS Kalisz – rozgrywający Artur Bożek i Arkadiusz Galewski. Obaj powinni być dużym wzmocnieniem drużyny. Po półtorarocznej przerwie spowodowanej kontuzją kolana do regularnego grania wraca wychowanek MKS Piotr Madeła. Po trzyletnim okresie użyczenia i ukończeniu Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku do Wielunia wraca młody bramkarz Jakub Chuć. Do I-ligowej kadry włączeni zostali także zdolni juniorzy: Miłosz Wolny, Patryk Piwnicki, Szymon Kucharski oraz Miłosz Hanas.

- Od drużyny oczekujemy efektu sportowego, ale też gry sprawiającej radość kibicom, którzy są solą całego przedsięwzięcia. Jeśli zawodnicy narzucą rywalom twarde warunki, zostawią pot na parkiecie, to nawet po porażce nikt nie powie, że odpuścili. Najbardziej bolą mecze miałkie. Oby ich nie było – dodaje prezes Panek.

Zadaniem stojących przed drużyną jest miejsce w czołowej czwórce ligi, co zapewniłoby MKS-owi dalszą grę na bezpośrednim zapleczu ekstraklasy. Polski Związek Piłki Ręcznej planuje utworzyć od sezonu 2021/22 jedną I ligę centralną, w której ma rywalizować 16 drużyn, czyli po cztery najlepsze z czterech obecnych grup I-ligowych.

W aktualnej grupie C I ligi występować będą drużyny z województw łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Rywalami wielunian będą:

  • Orlen Wisła II Płock
  • MKS Mazur Sierpc
  • AZS UW Warszawa
  • KS AZS AWF Biała Podlaska
  • Anilana Łódź
  • KS Uniwersytet Radom
  • SCKS Jurand Ciechanów
  • KPR Legionowo
  • SMS ZPRP Płock
  • KS Azoty-Puławy II

W poprzednim sezonie, przedwcześnie zakończonym z powodu epidemii, wieluńska drużyna uplasowała się na szóstej pozycji. Jeszcze w trakcie rozgrywek rezygnację złożył trener Tomasz Derbis. Epidemia i związany z nią kryzys ekonomiczny spowodowała też, że MKS stracił część sponsorów. Głównym źródłem utrzymania klubu pozostanie dotacja z budżetu Gminy Wieluń.

- Z gminą zawarliśmy ugodę w sprawie części środków niewykorzystanych w poprzednim, skróconym sezonie. Część sponsorów nie jest w stanie nam pomóc w nowym sezonie, co też jest dla nas zrozumiałe. Podjęliśmy jednak zabiegi o nowych. Szanujemy każdy grosz. Każda kwota jest mile widziana, bo nie tylko utrzymujemy I-ligową drużynę, ale proporcjonalnie inwestujemy w młodzież, żeby również w przyszłości skład seniorów opierać na własnych wychowankach – podkreśla prezes MKS Eugeniusz Panek.

Sparingi MKS Wieluń przed sezonem 2020/21

Bór Oborniki Śląskie - MKS 25:27 (14:12)

KPR Ostrovia Ostrów Wlkp. - MKS 28:25 (10:14)

Turnieju o Puchar Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski w Gorzycach Wielkich:
MKS - Świdnicki Klub Piłki Ręcznej 31:26 (15:10)
SPR "Szczypiorniak" Gorzyce Wielkie - MKS 29:28
GOKiS Kąty - MKS 24:18 (10:9)

Turniej w Zawierciu (system 2x20):
MKS - ŚKPR Świdnica 23:18
WKS Śląsk Wrocław - MKS 18:11
MKS Olimpia MEDEX Piekary Śląskie - MKS 18:21
KS Viret CMC Zawiercie - MKS 15:18

MKS - UKS Anilana Łódź 28:26 (13:12)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto