Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Wieluniu. Rozmowa z członkiem zarządu BGK Nieruchomości

Redakcja
25 maja burmistrz Paweł Okrasa i przedstawiciele BGK Nieruchomości podpisali list intencyjny w sprawie inwestycji mieszkaniowej w Wieluniu
25 maja burmistrz Paweł Okrasa i przedstawiciele BGK Nieruchomości podpisali list intencyjny w sprawie inwestycji mieszkaniowej w Wieluniu
Na osiedlu Stare Sady mają powstać 204 czynszówki w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus”. Jak oznajmił burmistrz Paweł Okrasa, trzy czwarte mieszkań "zabukowały" wieluńskie firmy, co wywołało niemałe kontrowersje. O planowanej inwestycji w Wieluniu rozmawiamy z Bartłomiejem Pawlakiem, członkiem zarządu BGK Nieruchomości

Został podpisany list intencyjny w sprawie realizacji w Wieluniu programu „Mieszkanie plus”. Czy to już konkret, czy tylko ogólna deklaracja współpracy?
Bartłomiej Pawlak: W przypadku tego programu list intencyjny nie jest gestem bez pokrycia. Podstawą do jego podpisania jest uzgodnienie skali i konkretnej lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Mamy też wstępnie ustalone zasady współpracy. Oczywiście póki nie ma ostatecznych umów, zawiązanej spółki, wybranego wykonawcy, to zawsze jest jakieś ryzyko, że ta inwestycja nie dojdzie do skutku. Ale na dzisiaj nie zakładamy takiego scenariusza.

Jakie będą dalsze działania?
Następnym krokiem jest decyzja władz Wielunia co do wyboru partnera do spółki, która miałaby się zająć tą inwestycją. Jeżeli będzie to BGK Nieruchomości, to nowa spółka przeprowadzi postępowanie najpierw na wykonanie zaawansowanej koncepcji bloków mieszkalnych, potem na projekt architektoniczny i w końcu na realizację inwestycji.

Co przesądziło o wyborze oferty Wielunia?
Trzeba przyznać, że burmistrz Wielunia jest osobą bardzo zaangażowaną. Mam nadzieję, że determinacja i wizja władz miasta sprawią, że już niebawem w Wieluniu będziemy mogli przygotowywać inwestycję. Ważne w tym wszystkim jest zainteresowanie przedsiębiorców, którzy szukają dodatkowych sposobów na to, aby zachęcić swoich pracowników do tego, by przenosili się do Wielunia i nie musieli dojeżdżać kilkudziesięciu kilometrów do pracy. Pracodawcy to bardzo ważny partner w realizowaniu tego programu, ponieważ to oni uwiarygadniają potrzeby mieszkaniowe w danej lokalizacji. Wiele samorządów chciałoby mieć u siebie nowe mieszkania, natomiast nie wszędzie znajdą one najemców. Obecność dużych firm w Wieluniu jest dla nas istotnym czynnikiem, który braliśmy pod uwagę, decydując się na współpracę z miastem.

Tylko czy burmistrz ma prawo mówić, że 140 mieszkań jest z góry „zabukowanych” przez firmy? Wielunianom, którzy liczą na tanie czynszówki, nie podoba się taki układ.

Projekty realizujemy we współpracy z lokalnymi samorządami i to one określają możliwości, potrzeby, tzw. zasady kolejkowania. Warto podkreślić, że „Mieszkanie plus” jest programem działającym na zasadach rynkowych. Miasto wnosi do spółki tylko działkę, nie ma żadnego dodatkowego finansowania ze strony samorządu, ale ten grunt jest wyceniany zgodnie z wartością rynkową. Naszym celem nie jest maksymalizacja zysku, tylko budowa jak największej liczby mieszkań, przy zachowaniu mechanizmów rynkowych. Efekt będzie taki, że możemy skutecznie uzupełnić ofertę deweloperską. Warto zaznaczyć, że założeniem programu nie jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych najbiedniejszych, to robi samorząd, budując mieszkania komunalne i socjalne.

Tych w Wieluniu sukcesywnie przybywa.
My nie zamierzamy miasta z tego wyręczać, tylko uzupełniamy paletę oferty mieszkaniowej. W związku z tym należy się spodziewać, że czynsz będzie wynosił nie kilka, lecz kilkanaście złotych za metr. Tak więc nie jest to program skierowany do wszystkich mieszkańców.

Burmistrz szacuje, że czynsz wyniesie 12 zł.
Nie zostało to jeszcze ostatecznie zatwierdzone, to też będzie zależało od tego, w jakiej formule będziemy realizować te mieszkania. W tym momencie wiemy, co strategicznie chcemy osiągnąć i jakiej wielkości będzie to inwestycja.

Kiedy można spodziewać się budowy mieszkań w Wieluniu i jakie nakłady zamierzacie ponieść na inwestycję?
Być może jeszcze w tym roku uda nam się symbolicznie wbić łopatę. Co do nakładów, to nie chciałbym przesądzać. Można  oszacować, ile może kosztować budowa 200 mieszkań. Konkretnie będziemy to wiedzieć, kiedy dokonamy wyboru generalnego wykonawcy. Liczymy przy tym na dobrą jakość za niewysoką cenę. Pozostaniemy w spółce przez 25 lat, w związku z czym musimy zadbać, aby ten zasób mieszkaniowy z biegiem czasu będzie nabierał wartości niż ją tracił.
 
Czy wpływa dużo ofert od miast pokroju Wielunia?
Rzeczywiście przeważają miasta małe i średnie, które najczęściej wykazują się dużą determinacją, ale ich atutem jest też możliwość szybkiego przygotowania inwestycji. Naszym celem jest ogólnopolska skala programu, dlatego współpraca z Wieluniem i innymi samorządami o podobnej wielkości stanowi jeden z filarów programu Mieszkanie Plus.

Rozmawiał: Zbyszek Rybczyński

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W Wieluniu powstanie 200 nowych mieszkań na wynajem?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto