Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka i Towarzystwo Przyjaciół Wielunia zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Marii Ewy Aulich

Daniel Sibiak
Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Marii Ewy Aulich „Śladami dotyku” organizują Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu oraz Towarzystwo Przyjaciół Wielunia.

Celem konkursu jest zachowanie w pamięci i dorobku Marii Ewy Aulich. Poetka i dziennikarka urodziła się w Wieluniu. I zawsze do niego z chęcią wracała, spotykając się z mieszkańcami i czytelnikami. Była ambasadorką naszego miasta w Warszawie. Chcemy uczcić jej pamięć, a przy okazji odkryć nowe talenty poetyckiej. Nasz konkurs jest do tego świetną okazją. Będzie to bowiem prezentacja twórczości poetyckiej młodych poetów i publikacja wierszy, a także doskonalenie warsztatu poetyckiego uczestników i wymiana doświadczeń - zachęca do udziału w konkursie Iwona Podeszwa, dyrektor MIGBP w Wieluniu.

[poecany]2804745;1[/polecany]

Uczestnikami konkursu mogą być osoby w wieku od 15 do 30 lat (decyduje rok a nie data urodzenia), piszące w języku polskim, zamieszkałe na terenie dowolnego kraju.

Warunki uczestnictwa

Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie w formie drukowanej dwóch egzemplarzy zestawu od jednego do trzech wierszy, które nie były nigdzie publikowane (także w Internecie na ogólnodostępnych forach), nie były nagradzane w innych konkursach i nie zostały wysłane na inne, równoległe czasowo konkursy poetyckie.

Tematyka i forma wierszy jest dowolna. Każdy wiersz powinien być opatrzony godłem (pseudonimem). Do korespondencji należy dołączyć zaklejoną kopertę opatrzoną godłem zawierającą:

  • a. imię i nazwisko autora, rok urodzenia,

  • b. adres, e-mail, numer telefonu,

  • c. oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie i wykorzystywanie swoich danych osobowych w celach związanych z Konkursem, według wzoru stanowiącego załącznik do regulaminu Konkursu.

  • d. oświadczenie autora, że wiersze są jego oryginalnym dziełem i ze nie zostały opublikowane, nagrodzone i wysłane na inne konkursy o zazębiającym się terminie, według wzoru stanowiącego załącznik do regulaminu konkursu.

Termin nadsyłania prac: 20 marca 2022 r.

Ocena prac konkursowych

Oceny prac dokonuje czteroosobowe jury (2 poetów, polonista, przedstawiciel organizatora) powołane przez organizatora. Przy ocenie wierszy są brane pod uwagę: warsztat poetycki, umiejętność posługiwania się językiem, wrażliwość poetycka, walory artystyczne, intelektualne i estetyczne wiersza.

Nagrodzone wiersze są recenzowane. Recenzja stanowi element uzasadnienia nominacji do przyznania nagrody lub wyróżnienia.

Nagrody i wyróżnienia

Jury przyznaje jedną nagrodę główną - rower ufundowany przez firmę Zasada Bikes. Uczestnicy wyróżnieni otrzymają nagrody rzeczowe (głównie książki). Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręg Lubuski funduje nagrodę rzeczową. Koło przyjaciół Marii Ewy Aulich funduje specjalną nagrodę w wysokości 500 zł za wiersz w kategorii: „Niezwykle o rzeczach zwykłych”, najbliższy stylowi poezji Marii Ewy Aulich. Wiersze nagrodzone i wyróżnione zostaną opublikowane w okolicznościowym wydawnictwie. Laureaci są zawiadomieni o nominacji do nagrody, ale warunkiem jej przyznania jest osobisty odbiór (podobnie wyróżnienia). W przypadku uzasadnionej nieobecności nagroda lub wyróżnienie są przyznawane. Uzasadnieniem nieobecności może być sytuacja epidemiczna w kraju lub ważne przyczyny natury osobistej oraz działanie siły wyższej.

Wręczenie nagród następuje w terminie i miejscu wyznaczonym przez organizatora. W ramach gali konkursowej odbędzie spotkanie poetów (nie tylko laureatów, także pozostałych uczestników i zaproszonych gości) i warsztaty poetyckie, w czasie których można porozmawiać o swoich wierszach i wymienić się doświadczeniami.

Terminarz Konkursu

Ogłoszenie Konkursu: 1-5 lutego 2022 r.

Nadsyłanie prac: do 20 marca 2022 r.

Przekazanie wierszy do oceny jurorom: do 27 marca 2022 r.

Wybór wierszy nagrodzonych i wyróżnionych: do 5 kwietna 2022 r.

Zawiadomienie uczestników o nominacji do nagrody lub wyróżnienia: do 10 kwietnia 2022 r.

Uroczyste wręczenie nagród: 23 kwietnia 2022 r.

Maria Ewa Aulich

Człowiek wielu aktywności: pedagog, dziennikarka, poetka, nauczycielka z artystyczną duszą i wielką rażliwością na to co ludzkie. Dziennikarka tygodnika „Głos Nauczycielski”, przewodnicząca Klubu Literackiego Nauczycieli, sekretarz Prezydium Zarządu Głównego ZNP, członkini Związku Literatów Polskich, od 2015 r. sekretarz Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego ZLP, wieloletni juror ogólnopolskich konkursów poetyckich (Cieszyn – konkurs o Wieżę Piastowską, Białystok – konkurs o Buławę Hetmańską, Karczew – konkurs im. Jana Krzewniaka). Jako juror bardzo ceniła wiersze oszczędne w formie, również klasyczne. Zawsze gotowa do merytorycznej obrony swojego zdania. Redaktorka dziesiątków tomików poetyckich. W kręgu piszących nauczycieli zwana Gilotyną. Dlaczego? Z bezwzględnością śledziła wszelkie poetyckie zgrzyty oraz wpadki językowe w recenzowanych wierszach i bezlitośnie je wycinała. Redagowane tomy bardzo na tym zyskiwały. Całe zawodowe życie związana z artystycznym ruchem nauczycieli. Organizatorka i uczestniczka wielu plenerów poetyckich ZNP i innych.

Wydała sześć tomów poezji: „Moja wierzba wieluńska” 1987, „Jak dotyk” 1990, „Błogosławiona między kochankami” 1996, „Zamień się z jaskółką” 2007, „Śladami dotyku” 2012 i tom reportaży „Dookoła Życia” 2014. W poezji była mistrzynią prostego wiersza a w prozie mistrzynią prostego stylu. Ta prostota – tak charakterystyczna dla Majki – była zamierzona. Wynikała nie z braku wiedzy z zakresu teorii literatury (była pedagogiem, nie

polonistką), ale właśnie z nadmiaru wiedzy o praktycznych aspektach pisania i doświadczeniu w pracy z tekstami innych twórców.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto