Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magia przy użyciu smartfona. Nowatorska aplikacja rodem z Wielunia

Zbyszek Rybczyński
facebook.com/runvido
Wielunianie stworzyli nowatorską aplikację na urządzenia mobilne. Runvido potrafi ożywiać statyczne obrazy. Użytkownik aplikacji może poczuć się, jakby używał czarów z Harry’ego Pottera.

Runvido wykorzystuje tzw. rzeczywistość rozszerzoną (AR). Jak to działa? Nagrywasz krótki film i drukujesz zdjęcie z jego kadrem. Po przyłożeniu do wydruku smartfona z aplikacją Runvido, urządzenie odczytuje i uruchamia filmik. Tworzy to ciekawy efekt ożywiania obrazu. O projekcie rozmawiamy z Natalią Ciosek, współtwórczynią Runvido.


Czy to pierwsze Państwa doświadczenia z tzw. rozszerzoną rzeczywistością? Czy od razu mieliście klarowną koncepcję aplikacji, czy też ewoluowała ona w trakcie tworzenia platformy?

To nasze pierwsze doświadczenie z rzeczywistością rozszerzoną, jednak nie pierwsze z aplikacją, ponieważ stworzyliśmy już jedną do drukowania zdjęć bezpośrednio ze smartfona (image4you). Koncepcja dla platformy Runvido zdecydowanie ewoluowała w trakcie udziału w programach akceleracyjnych dla startupów oraz zdobywania kolejnych klientów. To oni dawali nam oni pewne techniczne wyzwania, które chętnie podejmowaliśmy, tworząc bardzo zindywidualizowane rozwiązania. Dzięki temu być może wkrótce aplikacje znanych banków będą miały w sobie funkcje rozpoznawania obrazu, stworzoną przez Runvido.

Eksperci porównują Runvido do technologii z Harry’ego Pottera. Czy rzeczywiście stąd zaczerpnęliście inspirację przy tworzeniu aplikacji?

Harry Potter jest jedną z inspiracji do stworzenia platformy i aplikacji Runvido. Któż by nie chciał, żeby w jego rękach była magiczna moc ożywiania obrazów? Jednak źródło powstania aplikacji wynika z prawdziwej potrzeby skonsolidowania słowa i obrazu drukowanego w bardziej nowoczesną, odpowiadającą potrzebom rozwijającego się świata formę - rzeczywistość rozszerzoną. Mając duże doświadczenie w branży drukarskiej - w której zarówno ja, jak i Grzegorz pracujemy od ponad 10 lat - zauważyliśmy, że firmy chcąc przedstawić swoją ofertę w postaci katalogu muszą wydrukować kilka, jeśli nie kilkanaście stron. Z naszą aplikacją mogą wydrukować tylko jedną, a resztę zapisać w postaci video, animacji, dźwięku…Co więcej, Runvido przypisuje filmy nie tylko nowo wydrukowanym obrazom, ale także obrazom, które istnieją już w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że możemy przypisać filmy do istniejących już (dawniej wydrukowanych) materiałów marketingowych firm, instytucji, urzędów.

Jesteście zadowoleni z tego, jak Runvido przebija się w świecie nowych technologii? Co poczytujecie sobie za największy dotychczasowy sukces?

Naszym największym dotychczas sukcesem jest pozyskanie ponad 50 płacących klientów, w tym banki, hotele, restauracje, firmy z branży pasażerskiego przewozu kolejowego w niecałe pół roku (ostatnia wersja aplikacji - na iOs została wydana w marcu 2018r.). Nasz projekt został też doceniony przez wiele programów, które pomagają start-upom rozwijać swój biznes w świecie. Do jednych z najbardziej prestiżowych możemy zaliczyć Start Alliance Berlin w Niemczech, Pioneers Vienna w Austrii oraz V4 Startup Force w Krajach Grupy Wyszehradzkiej. W tym ostatnim Runvido zostało wybrane jako jedyne polskie przedsiębiorstwo z branży nowoczesnych technologii i zaproszone na trzytygodniowy program mentorski i biznesowy do krajów Grupy V4, mając okazję spotkać się z dużymi korporacjami z Węgier, Słowacji, Czech i Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto