MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie. Wpadka jednego z najniebezpieczniejszych przestępców w Europie

Natalia Ptak
Natalia Ptak
W ramach kampanii EU MOST WANTED opublikowane zostały kolejne trzy profile przedstawiające najbardziej niebezpiecznych poszukiwanych obywateli Polski. Dwóch z nich to przestępcy z Łódzkiego. Niedługo po publikacji jeden z nich trafił w ręce wymiaru sprawiedliwości.

ENFAST (europejska sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców), wspierana przez Europol wystartowała z kampanąę EU Most Wanted 2022 - Najbardziej poszukiwani przestępcy 2022. Kampania ta ma na celu skoncentrowanie uwagi na poszukiwanych, którzy są członkami zorganizowanych grup przestępczych. W tym roku na portalu kampanii pojawiło się ponad pięćdziesiąt profili przestępców powiązanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, którzy są poszukiwani w Europie za poważne przestępstwa m.in. zabójstwa, handel ludźmi, rozboje i przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Na liście znalazło się pięciu Polaków, w tym dwóch z województwa łódzkiego. Niedługo po publikacji wizerunków, jeden z nich trafił w ręce wymiaru sprawiedliwości.

Sprawdź, czy rozpoznajesz

Wzięcie udziału w tej kampanii przez obywateli Unii Europejskiej nie mogło być prostsze - jedno małe działanie ze strony każdego z nas może sprawić, że niebezpieczny przestępca zostanie aresztowany i oskarżony, ratując potencjalne ofiary. Sprawdź stronę i pomóż nam ich namierzyć- zachęca Catherine De Bolle, Dyrektor Wykonawcza Europolu.

ENFAST i Europol zwracają się z prośbą do wszystkich obywateli Unii Europejskiej o odwiedzenie specjalnej strony internetowej kampanii, obejrzenie umieszczonych tam zdjęć przestępców i sprawdzenie, czy kogoś rozpoznają. W ramach kampanii zostaną także odsłonięte specjalne murale, mające na celu poszerzenie grona odbiorców i przyciągnięcie uwagi mediów.Kampania będzie realizowana również w mediach społecznościowych, gdzie we wszystkich językach Unii Europejskiej wybrzmi apel o wzięcie w niej udziału, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

Akcja “Najbardziej poszukiwani w Unii Europejskiej” w poprzednich latach odniosła ogromny sukces dzięki wielu anonimowym wskazówkom, które doprowadziły do zatrzymań wielu osób poszukiwanych- zapewniają jej twórcy.

Fakt zatrzymania Dariusza D. z Łodzi poszukiwanego na podstawie art. 258 § 1- branie udziału w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego jest doskonałym przykładem na skuteczność kampanii.
ZOBACZ TWARZE NAJBARDZIEJ POSZUKIWANYCH PRZESTĘPCÓW W EUROPIE

Strona eumostwanted.eu została uruchomiona w 2016 roku, od tego czasu znalazło się na niej 335 profili osób poszukiwanych. 120 spośród nich zostało aresztowanych, a w 43 przypadkach to właśnie publikacja profilu przestępcy na tej stronie internetowej miała kluczowe znaczenie w ich zatrzymaniu. Od rozpoczęcia zeszłorocznej kampanii w grudniu 2021 r. doszło do 10 aresztowań.

POSZUKIWANI POLACY. Profile 2022

Nowo opublikowane profile przedstawiają kolejnych najbardziej niebezpiecznych poszukiwanych obywateli Polski. Po zatrzymaniu Dariusza D. zostało jeszcze dwóch, w tym jeden z Łódzkiego.

 • ROBERT CZIK z Rzeszowa
  Podstawy poszukiwań:
  Art. 258 § 3 Zakładanie lub kierowanie grupą albo związkiem określonymi w art. 258 § 1, w tym mającymi charakter zbrojny, Art. 258 § 1 Branie udziału w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego
 • ADAM ZAJĄC z Łodzi
  Podstawy poszukiwań:
  Art. 55 ust. 3 Dokonywanie przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowego nabycia, wewnątrzwspólnotowej dostawy lub przewożenie przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub terytorium innego państwa środków odurzających, substancji psychotropowych lub słomy makowej, wbrew przepisom ustawy w znacznej ilości albo popełnianie tego czynu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, Art. 258 § 1 Branie udziału w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego

Na Europejskiej Liście Najbardziej Poszukiwanych Przestępców znajduje się jeszcze dwóch innych Polaków:

 • JAWOREK Jacek Piotr- mieszkaniec Częstochowy poszukiwany za dokonanie potrójnego zabójstwa w Borowcach.
 • LESZCZYŃSKI, Tomasz- mieszkaniec Legnicy podejrzany o zabójstwo swojej żony w listopadzie 1985 roku

Każda osoba, która może posiadać informacje przydatne w ustaleniu miejsc pobytu wskazanych osób proszona jest o kontakt z najbliższą jednostką Policji lub przesłanie anonimowego zgłoszenia za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie internetowej kampanii lub poszukiwani.policja.pl – bezpośrednie linki są umieszczone przy nazwisku każdego z poszukiwanych- apeluje policja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto